Bursa
Çok Bulutlu
25.2°

Nezir'in Yıldırım aşkı!

BURSA , 20 Haziran 2020 Cumartesi, 12:15

Fırıldak Nezir'in AK Parti içinde çevirdiği dolaplar, yürüttüğü algı operasyonları ayyuka çıkmış durumda. İhraç edilmeden önce de sonra da elini parti içinden çekmeyen Nezir'in 2014-2019 dönemi Yıldırım Belediyesi ve Başkan İsmail Hakkı Edebali ile ilişkileri de dikkat çekici.

Nezir'in Yıldırım aşkı!

Nezir'in vakti zamanında dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a nasıl yaltaklandığını, güçten düşünce de nasıl sattığını geçtiğimiz günlerde anlatmıştık. HABERE GİT

Nezir'in 3 dönemdir Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a neden ve nasıl saldırdığı da açık kaynaklarda yer alan bilgi ve belgelerle ortada duruyor. HABERE GİT

Ama mikser Nezir bu. Maceraları bitmiyor. Şimdi de Yıldırım Belediyesi eski Başkanı İsmail Hakkı Edebali döneminde Nezir Efendi'nin nasıl korunup kollandığını anlatalım.

Hatırlanacağı gibi AK Parti, Arınç'ın döneminde Bursa'da ilk defa iki adaylı bir kongre yapmak zorunda kalmıştı. Kongrenin galibi Sedat Yalçın'dı. Her daim güçten yana olan Nezir de tabii ki Yalçıncıydı.

Nezir, genel merkezin desteğiyle il başkanlığı koltuğuna oturan Yalçın'ı destekliyordu. Ta ki 2014 yerel seçimleri öncesine kadar. Ne zaman ki Sedat Yalçın il başkanlığından istifa edip büyükşehir adayı olmaya karar verdi, Nezir de salvolara başladı. Nezir'e göre Sedat Yalçın, AK Parti'nin altına dinamit koyuyordu.

Nezir'in AK Parti'de kaos yaratma yöntemleri hep aynıydı. Ne zaman istemediği ya da işine gelmeyen bir şey olsa şikayete başlıyordu

Nezir çok mu düşünüyordu partisini? Ya da Sedat Yalçın karşısındaki favori aday Recep Altepe'yi çok mu seviyordu? Hayır, onun derdi başkaydı. Onun derdi seçim döneminde belediye meclislerinin nasıl dizayn edilebileceği, o sayede kişisel ikbali için uzun vadeli yatırımı nasıl yapabileceğini düşünüyordu. İstediği fırsat Yıldırım'da geçti eline. Sedat Yalçın'ın yönetiminde yer alan teşkilat başkanı İsmail Hakkı Edebali de Yıldırım Belediye Başkan adayı olmuştu. Ama Yalçın'ı istifa etti diye partinin altına dinamit koymakla eleştiren Nezir, yine seçim öncesi istifa eden teşkilat başkanına tek söz etmiyordu. Nezir, 19 Aralık 2013'te, henüz resmi açıklama olmadan adayları sosyal medya hesabından açıklıyordu.

Ama listede bir tek İsmail Hakkı Edebali'nin ismi yoktu.

Altepe'nin Büyükşehir adaylığı netleşmiş, nihayetinde Yalçın her seçim öncesinde olduğu gibi outa çıkmıştı. Arınç, Altepe'yi saf dışı bırakamamış, ama Yıldırım'da Edebali'nin adaylığını sağlamıştı. Tabii Nezir halinden pek bir memnundu.

Nezir, seçim süreci boyunca olduğu gibi görev süresi boyunca da Edebali'ye tam destek verdi. Edebali de bunun altında kalmadı.

Yıldırım'dan hatırı sayılır bir kaynakla Şehir gazetesi beslendi. Hatta iddialara göre, bu açık destek Yıldırım Belediyesi'nin mali krize girip reklam bütçelerini kesmesine rağmen devam etti.

Nezir ve Şehir, bu desteğin karşılığını fazlasıyla verdi. Zira Edebali, 5 yıl boyunca sık aralıklarla Şehir gazetesinin manşetlerini süsledi.

Derken takvimler 2016'nın Temmuz ayını, o meşum geceyi gösterdi. FETÖ'nün işgal girişimi milletin sağduyusuyla bertaraf edilirken, acaba Yıldırım'ın Belediye Başkanı 15 Temmuz'da neredeydi?

Kişisel Twitter hesabındaki paylaşıma göre Edebali, 15 Temmuz'da İspanya'da Dünya Sürdürülebilir Şehirler ve Kentsel Dönüşüm Konferansındaydı. Oysa paylaştığı fotoğrafa göre konferans 12-14 Temmuz'daydı!

Aşağıda yer alan da Edebali'nin 17 Mayıs 2015 tarihli bir başka paylaşımıydı.

Edebali'nin 17 Mayıs ve 15 Temmuz'daki paylaşımlarında kullandığı fotoğraf karelerinden birinin yakın plan diğerinin uzak plan, ama aynı fotoğraf olması dikkat çekiciydi.

Soru işaretleri yerli yerinde dururken, sözde FETÖ avcısı Nezir Efendi bu işleri hiç umursamıyor, cukkasına bakıyordu.

Nezir, Recep Altepe'nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifası ve yeni başkanın belirlenmesi sürecinde de mikserliğin dozunu artırdı. Önce hangi sıfatla bilinmez Reis yalakalığı yaptı.

Nezir, Altepe'nin istifasını açıklayacağı açılış öncesi de tehdit mesajları yayınlıyordu.

Ve istifanın ardından da sözde kafasında yeni bir algı operasyonuna başlıyordu. Ankara'ya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 3 isimden biri olan Dündar, Nezir için kabus demekti.

Onun gönlünde aslında tek bir kişi vardı, o da Edebali'ydi. Ama önceliği Dündar'ın önünü kesmekti.Nezir, bu süreçte sosyal medyada algı operasyonu yürüttüğünü de saklamıyordu.

Peki bu süreçten sonra Nezir, Edebali için ne yaptı. Elbette Edebali'den aldıklarına karşı borçluydu. Bunu da 2019 yerel seçim sürecinde Edebali için birkaç yayın yaparak kendisine göre ödemiş oldu.

Ona göre AK Parti'nin Yıldırım'da Edebali'den başka bir ismi aday olarak göstermesi çılgınlık olurdu. Nezir'in gazetesinde "Yıldırım Belediyesi'nde tarihinin en başarılı yönetimini sergileyen ve Türkiye'ye örnek olan uygulamalarıyla öne çıkan İsmail Hakkı Edebali'nin karşısına daha bir yıl bile ilçe başkanlığı yapmamış ilçe başkanı çıkarmaya çalışmak AK Parti için en büyük çılgınlık olur" diye yazıyordu. Üstelik, "Osmangazi Meclis Üyeliği yaparken Yıldırım'a ilçe başkanı olan ve bir yıl bile bu koltukta oturmayan bir ismi Yıldırım'da aday yapmaya çalışmak, bunca emeğe ve bunca mücadeleye sekte vurmak anlamına gelecek"ti.

Nezir bu kez de Oktay Yılmaz'ın önünü kesmeye çalışacaktı. Tek derdi tabii ki Yıldırım'dan gelen hortumun kesilmesiydi. Ne var ki bu algı oyunları tutmuyordu. AK Parti o çılgınlığı yaptı ve Oktay Yılmaz'la da seçimi kazandı.