Bursa
Açık
26.4°
enBursa Haber

Müzik Ruhun Gıdası mıdır?

SAĞLIK , 11 Ekim 2018 Perşembe, 18:11

Müzik ruhun gıdasıdır. Çünkü ruhu besler, rahatlatır ve iyileştirir. Özellikle, yoğun duyguların yarattığı tansiyonu dengelerken stresi azaltan, fizyolojik olarak vücudun kendi ahengini yakalamasına yardımcı olur.

Müzik Ruhun Gıdası mıdır?

Her koşulda müzik iyidir. Bir başka değişle müzik ruhun gıdasıdır. Ruhu besler, rahatlatır ve iyileştirir. Özellikle, yoğun duyguların yarattığı tansiyonu dengelerken stresi azaltan, fizyolojik olarak vücudun kendi ahengini yakalamasına yardımcı olan müzik; evrensel bir dildir.

  • Yemekte müzik dinlemek sindirime yardımcı olur: Yemek yerken müzik dinleyen insanlar daha yavaşyiyip yemekten daha çok keyif alıyorlar. Böylece yavaşyemek sindirime de yardımcı oluyor.
  • Uykuya geçişi kolaylaştırır: Amerika Ulusal Tıp Kütüphanesi'nden yayınlanan bir araştırmada; özellikle klasik müziğin Insomnia hastaları ve üniversite öğrencilerinin daha rahat ve sağlıklı bir uyku çekmesini sağladığı açıklanıyor.
  • Stresten uzaklaştırır: Bir araştırmaya göre ise müzik; insan bedeninde stresle başa çıkan biyokimyasalları stimüle ediyor. Müzik dinlemek acı ile mücadele eden duyu yollarını açarak insanların dikkatini acıdan çekiyor.
  • Farkındalığınızı arttırır: Başka bir araştırma ise, insanların ruh hallerine göre seçtikleri müziklerin kendi duygu ve düşüncelerinin daha derinlerine inmelerini sağladığını ortaya çıkarıyor.
  • Zihinsel aktiviteyi arttırır: Çalışırken müzik dinlemek odaklanmayı kolaylaştırır. Müzik dinlemek zihni meditasyona en yakın duruma sokar, müzik dinlerken insanların beyin dalgaları meditasyona yakın bir frekansa ulaşır.
  • Depresyonla başa çıkmaya yardımcı olur: Klasik müzik ve meditasyon müzikleri, insanlar kendilerini üzgün hissettiklerinde daha iyi olmalarını sağlıyor. Endişeli olduğumuzda müzik dinlemek bedenimizde masaj yapılması ile aynı etkiyi yaratıyor.
  • Felç hastalarının iyileşme süreçlerini hızlandırır: Finlandiya'da yapılan bir araştırma; günde en az 2 saat müzik dinleyen hastaların daha hızlı iyileştiğini ortaya çıkarıyor. Müzik dinlerken hissedilen duygular kan dolaşımının daha düzenli olmasının bir sonucudur.
  • Ameliyat sürecinde etkilidir: Müzik dinlemek, ameliyat öncesi ve sonrasında zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olur. Kalp hastalarına ameliyat öncesi müzik dinletmek hastaların endişelerini azaltıyor. Sonrasında müzik dinletmek ise kendini toparlamasını ve rahatlamasını kolaylaştırıyor.
  • Spor yapanlara katkı sağlar: Hızlı tempolu müzik dinleyenlerin bisiklet ve koşu antrenmanlarında performansının arttığını gösteren farklı birçok araştırma mevcut. Zorlu bir antrenmandan sonra sevdiği müzikleri dinleyen sporcuların antrenman sonrası daha çabuk toparlandığı kanıtlanmışbir bilimsel gerçek. Baskı altında yapılan aktivitelerde müzik performansı arttırır. Özellikle sporcuların müsabaka öncesi hızlı tempolu müzikler dinlemesi streslerini azaltırken daha iyi performans göstermelerini sağlıyor.