Bursa
Çok Bulutlu
enBursa Haber

Mustafakemalpaşa'da ramazan heyecanı

BURSA , 08 Haziran 2018 Cuma, 11:50

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ramazan ayını fırsat bilerek vatandaşlar arasında birlik ve beraberliği sağlamak üzere Mustafakemalpaşa'da organize ettiği iftar programı, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın katımıyla gerçekleşti.

Mustafakemalpaşa'da ramazan heyecanı

2 BİN 500 KİŞİ AYNI ANDA ORUÇ AÇTI

Büyükşehir Belediyesi, yaptığı organizasyonlarla, 17 ilçe ile 7 farklı ülkede 11 ayın sultanı ramazanı 'ruhaniyetine uygun şekilde' yaşatmaya devam ediyor. Bir yandan Bursa'nın tüm ilçelerinde kurduğu iftar sofralarıyla vatandaşları bir araya getiren Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan başta Balkan ve Kafkas ülkeleri olmak üzere dünyanın değişik coğrafyalarında benzer etkinliklerle Müslümanlar arasında birlik ve beraberliği sağlıyor. Ramazan ayının coşkusunu insanlara aktaran, katılımcıların kalplerinde manevi hislerin oluşmasına neden olan etkinliklerden biri de Mustafakemalpaşa'da gerçekleştirildi. Adnan Menderes Meydanı'nda kurulan iftar sofraları, binlerce Mustafakemalpaşalıyı bir araya getirdi. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın da katıldığı organizasyonda, 2 bin 500'ü aşkın kişi orucunu birlikte açtı.

"HEDEFİMİZ GÖNÜLLERE DOKUNMAKTIR"

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, iftar öncesinde masaları tek tek dolaşarak vatandaşları dinledi. Ardından kürsüye çıkan ve halka hitap eden Başkan Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi'nin kurduğu iftar sofralarıyla ramazan ayının dolu dolu geçtiğini söyledi. Bursa'da olduğu gibi Balkan ve Kafkas ülkelerinde de benzer atmosferlerin yaşandığını, kurulan onlarca iftar sofrasıyla yüzlerce-binlerce Müslümanın aynı mekanda omuz omuza oruç açtığını ifade eden Başkan Aktaş, "Hedefimiz güzelliği paylaşmaktır, gönüllere dokunmaktır. Bana göre, burada da maksat hasıl olmuştur. Davetimize icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. 17 ilçenin tamamında bu sofralar kuruluyor. Hatta gönül coğrafyalarımızda, başta Balkanlar olmak üzere Kafkaslarda aynı organizasyonlar yapılıyor. İhtiyaç sahiplerine erzaklar dağıtılıyor. Allah'a hamdolsun. Bursa'nın insanı, iş dünyası, Büyükşehir Belediyesi her tarafa yetişmeye çalışıyor. İnşallah bu mutluluk ve huzur ile Kadir Gecesi'ni de bayramı da idrak ederiz. Şimdiden bayramınızı tebrik ediyorum. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın" dedi.

HAYALLER SON 16 YILDA GERÇEK OLDU

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ise yaptığı konuşmada, Büyükşehir'in ilçe belediyesiyle birlikte düzenlediği program nedeniyle Mustafakemalpaşalılarla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bursa'da yapılan iftar organizasyonlarıyla her akşam farklı bir ilçede oruç açtıklarını, vatandaşlarla buluştuklarını kaydeden Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye'ye hizmet etmeye devam ettiklerini vurguladı. Konuşmasında Bursa'nın hayali olan hizmetlerin son 16 yılda gerçekleştirildiğine, kentin sürekli artan bir ivme ile değişip, dönüşüp geliştiğine değinen Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, "Bizler bu milletin bağrından çıkmış, onunla aynı hassasiyeti taşıyan kadrolarız. Yola çıkarken, 'Milletimizin hizmetkarı olacağız, vatandaşımıza efendilik taslamayacağız, insanı yaşat ki devlet yaşasın, 3Y ile mücadele edeceğiz' dedik. Elhamdülillah, bunda da başarılı olduk. Görevi devraldığımızdan itibaren taş üstüne taş koymaya, eser üstüne eser inşa etmeye devam ettik. Türkiye son 16 yılda değişti, dönüştü, gelişti ve kalkındı. 16 yıl önce 'Yapılamaz' denilen ne varsa yapıldı" diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Ezan vaktinin girmesiyle birlikte binlerce Mustafakemalpaşalı, benzer duygular içerisinde yemeğe başladı.