Bursa
Açık
19.2°

Mustafa Bozbey'den sert tepki! Büyükşehir Belediyesi'nin keyfi tutumu...

BURSA , 05 Eylül 2020 Cumartesi, 20:22

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin enBursa.com'a yönelik yıkım kararına bir tepki de Nilüfer Belediyesi eski Başkanı ve CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey'den geldi. Yıkım kararı alınan alanın Nilüfer Belediyesi'ne ait olduğunu belirten Bozbey, "Büyükşehir, şu anda Nilüfer Belediyesi'nin sorumluluk sınırlarına girmiş durumda" dedi. Kararın hukuki değil siyasi olduğunu kaydeden Bozbey, "enBursa.com'a yapılan kesinlikle yanlıştır. Bu yanlışın bir an önce düzeltilmesi gerekiyor. Burada tamamen Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin keyfi tutumu vardır" diye konuştu.

Mustafa Bozbey'den sert tepki! Büyükşehir Belediyesi'nin keyfi tutumu...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, enBursa.com ve Ergünkent Satış Ofisinin bulunduğu alanla ilgili yıkım kararı aldı. Bursa 3. İdare Mahkemesi, konuyla ilgili yıkım kararı alırken, Nilüfer Belediyesi de Büyükşehir'e söz konusu alanda yetkinin kendisinde olduğunu bildirdi.

Nilüfer Belediyesi eski Başkanı ve son yerel seçimlerde CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Mustafa Bozbey de söz konusu alanla ilgili olarak süresi henüz dolmayan sözleşmeyi hatırlatarak, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yetki ve sorumluluk alanı dışına çıktığına dikkat çekti.

Büyükşehir Belediyesi'nin enBursa.com'a yönelik yıkım kararını değerlendiren Bozbey, şunları söyledi:

'BÜYÜKŞEHİR NİLÜFER'iN SORUMLULUK ALANINA GİRDİ'

"Nilüfer Belediyesi'nin bir protokolü var. O alan Nilüfer Belediyesi'nin kullanımında olan bir alan. Ama buna rağmen böyle bir kararın alınması düşündürücü, doğru bulmuyorum. Bursa Büyükşehir Belediyesi bu konuda yasaları uygulamakla yükümlü. Nasıl yükümlü? Yasa diyor ki; ilçe belediyesinin protokolü ile kiralanan yerleri varsa bunlarla ilgili bir şey yapamaz. Büyükşehir, şu anda Nilüfer Belediyesi'nin sorumluluk sınırlarına girmiş durumda."

"SİYASETEN YAPILIYOR, DOĞRU BİR YAKLAŞIM DEĞİL'

"Yapılanın tamamen siyaseten yapıldığına inanmaya başladım. Doğru bir yaklaşım değil. Neticede basın sorumluluğunu yerine getirecek, özgür olacak. Kimsenin tekelinde olmayacak. Basın mensupları da özgürce yazabilecek. Özgürce kentin sorunlarını dile getirebilecek ki, tamamen kent sorunlarının bağımsız medya tarafından dile getirilmesi ve o sorunlara o idareciler tarafından da çözüm bulunması, vatandaşın da bunu talep etmesi en doğal hakkıdır."

"ELEŞTİRİLERDEN PAY ÇIKARIP YANLIŞI ÖNLEMEK BÜYÜKŞEHİR'İN GÖREVİDİR"

"Biz yıllarca, basın ile ilgili mesafemizi bu şekilde koruduk. Onların eleştirilerini eleştiri olarak aldık ve uyguladık. Yanlış yaptıysak yanlıştan döndük. Ve bu şekilde sürdürdük. Ben inanıyorum ki, Bursa Büyükşehir Belediyesi bu konuda olumlu bir adım atacak, farklı anlayışı ortaya koymadan. Yani 'Bu bizi eleştiriyor. Bu medya grubu bize şöyle yapıyor, öyle yapıyor' demeden sadece onların bağımsız medya kuruluşunun eleştirme hakkı olduğunu düşünerek; doğruysa o eleştirilerden kendine pay çıkarıp, yanlışı önlemek Büyükşehir'in görevidir."

"ENBURSA.COM'A YAPILAN KESİNLE YANLIŞTIR"

"Tekrar söylüyorum enBursa.com'a yapılan kesinle yanlıştır. Bu yanlışın bir an önce düzeltilmesi gerekiyor. Bunu da düzeltecek olan Büyükşehir Belediyesi'dir. Yasal olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yetki ve sorumlulukları vardır. Nilüfer Belediyesi'nin de yetki ve sorumlulukları vardır. Bu yetkili olduğun alanları da Nilüfer Belediyesi yasalar ölçüsünde dilediği biçimde değerlendirebilir."

"TAMAMEN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN KEYFİ TUTUMU VAR"

"Buna Bursa Büyükşehir Belediyesi müdahale edemez. Etmemeli. Burada tamamen Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin keyfi tutumu vardır. Doğru değildir. Bu sadece enBursa.com'a yapılıyor olarak değil vatandaşa da yapsa doğru değildir. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin bir an önce bu yanlıştan dönmesini ve bu konuyu sulh içinde çözmesini bekliyorum."