Bursa
Çok Bulutlu
14.5°

Mustafa Bozbey'den flaş kongre yorumu

BURSA , 10 Şubat 2020 Pazartesi, 14:44

CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mustafa Bozbey, dün yapılan CHP Bursa İl kongesini enbursa.com'a değerlendirdi. CHP delegesinin bilinçli bir şekilde oy kullanarak, değişimden yana tavır aldığını belirten Bozbey, "Bundan sonra artık güven ve projeleri anlatma dönemidir. Bursalılar'da kırılmış olan güveni tamir ederek yola devam etmek lazım" dedi.

Mustafa Bozbey'den flaş kongre yorumu

CHP Bursa İl kongresinde kendisine protokolde yer ayrılmayan ve kongreyi delegelerle birlikte Merinos'taki Osmangazi Salonunun balkonundan izleyen Mustafa Bozbey, enbursa.com'a konuştu.

'SİYASİ OLGUNLUK İÇİNDE GEÇTİ'

Kongrenin gayet demokratik bir biçimde geçtiğini söyleyen Bozbey, "Her ne kadar seçim öncesindeki keskin tavırlar demokratik olmasa da kongre gerçekten Bursa'ya yakışır bir kongre oldu. Siyasi olgunluk içerinde gayet güzel geçti. Delegeler de değişimden yana tavrını koydu ve değişim gerçekleşti." dedi.

Yeni seçilen yönetimi ve seçim mücadelesinde yer alan isimleri kutlayan Bozbey, CHP delegesinin kongrede verdiği mesajı şu sözlerle yorumladı:

'DELEGE DEĞİŞİMDEN YANA KARAR VERDİ'

"Neticede delege değişimden yana net olarak tavrını koymuş oldu. Şu an İl Başkanımız İsmet Karaca. Onun etrafında Bursa'da önce genel seçim, ardından yerel seçimde iktidar olmak amacıyla yola çıkılmış oldu. Kongrede benim verdiğim mesaj da buydu. 'Bugün farklı bir gün olacak, bugünden itibaren değişim gerçekleşecek' demiştim. Bu değişimin sonucunda da Bursa'yı alma umudu zaten 31 Mart'ta doğmuştu. Genel ve yerel iktidarı Bursa belirleyecek. Değişim oldu, artık Bursa'da ikinci bir adım genelde ve yerelde iktidar olma mücadelesini ortaya koymak."

Kongre sonunda adayların birlikte verdiği fotoğrafa Hüseyin Akkuş'un girmediği yönündeki soruya karşılık olarak da Bozbey, şunları kaydetti:

'4 ADAY DA BİRBİRLERİNE SARILMALIYDI'

"Üzüldüm, 4 aday da birbirlerine sarılarak o sahnede o pozu vermeliydi. CHP farklı bir partidir, demokratik bir geleneğe sahiptir. CHP, demokrasiyi özümsemiş insanlarla vardır ve var olacaktır. Onun için kaybeden de orada olmalıydı. Neticede bu sonuç delegenin tercihiydi.

'CHP DELEGESİ ÇOK BİLİNÇLİDİR'

CHP delegeleri gerçekten çok bilinçlidir. Ne yapacağını, sandıkta kendisiyle baş başa kaldığında karar verir ve bu kararı da orada net olarak ortaya koyar. Onun için hiç kimsenin önceden 'ben şu kadar oy alırım bu kadar oy alırım' diye düşünmemesi lazım. Daha öncesinde de bunları gördük, dün de bunu yaşadık. Onun için delegeye, delegenin karına saygı duymak lazım. Halkın oyuna da saygı duymak lazım. İktidara yürüyen bir kitle partisi olarak da halkın oyuna saygı duymak lazım. Halkın oyunu partiye verebilecek projeleri anlatmamız lazım, aynı zamanda güven vermemiz lazım."

Güven sorununun mutlaka aşılması gerektiğini belirten Bozbey, şöyle devam etti:

'KIRILAN GÜVENİ TAMİR ETMEK ZORUNDAYIZ'

"Vatandaş güven duyduğu yere oy verir, sahip çıkar. Onun için birinci derecede önemli olan güvendir. Bu parti bu sorunları çözer, güvenini bizim halkta oluşturmamız lazım. Bundan sonra artık güven ve projeleri anlatma dönemidir. Bursalılar' da kırılmış olan güveni tamir ederek yola devam etmek lazım. 15 Nisan'dan beri her Cuma ayrı bir yerdeyim. Çarşıya gidiyorum, pazara gidiyorum, düğüne, cenazeye gidiyorum. Derneklerin toplantılarına gidiyorum. İnsanların bana söylediği şu: Biz oy verdik ama sahip çıkılmadı güvensizliği var insanlarda.

'KAZANAN DA CHP'Lİ KAYBEDEN DE'

Delege de bunu farkında oldu ve onun için değişimden oy kullandı. Neticede kazanan da kaybeden de bizim partilimizdir. Orada olması gerekir. Partinin her kademesinden görev yapmış tüm insanların mutlaka partinin çalışmalarında yer alması lazım. Partiye güç vermesi lazım. Şahıslar gelip geçicidir. Neticede dün biz belediye başkanıydık, bugün değiliz. Ama yine partimiz için mücadele ediyoruz. Neden? Ben kendim için değil, ben bundan sonra olsam da olur olmasam da olur, ama neticede çocuklarımız için geleceğimiz için Bursa için Türkiye için bir mücadele yürütüyoruz. Onun için partide bu ortak tavrı ortaya koyacak, birleştirici tavrı ortaya koyacak, halka da bunu anlatacak herkesin elini taşın altına koyması lazım. Ancak o zaman güçlü oluruz."