Bursa
Açık
20.9°

"Müsabakalar için çok heyecanlıyız"

SPOR , 11 Haziran 2020 Perşembe, 14:46

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TRT SPOR'da soruları yanıtladı.

"Müsabakalar için çok heyecanlıyız"

Bakan Kasapoğlu ile gerçekleşen özel yayının satırbaşları şöyle:

Sporun her türü hem sosyal anlamda hem birleştiriciliği noktasında çok ciddi bir misyon ifade ediyor. Sporcusuyla, teknik ekibiyle, taraftarıyla spor muhteşem bir bütünleştirici olgu o yüzden sporcuların hasret kaldığı sahalar, sporlar, tesisler olduğu gibi sporseverlerin hasret kaldığı müsabakalar da var her branşta. Bu yüzden biz de hem bir sporsever olarak hem de spor yöneticisi olarak bu anlamda oldukça heyecanlıyız.

"Ligimizi sağlıkla mutlulukla tamamlamayı temenni ediyorum"

Dünyada bizden önce başlayan ligler var, bu hafta başlayacak ligler var, bizden sonra başlayan ligler olacak. Onların tecrübeler edinmesi de eminim ki fedarasyonumuz açısından avantaj oldu. Onları da izleyerek gözlemledik, edinilen tecrübeler ışığında fedarasyonumuzun kulüplerle, kendi kurulllarıyla, yönetim mercileriyle hummalı çalışmaları var. Federasyon başkanımızla da konuşuyoruz, gelişmeleri takip ediyoruz. Biz sağlığı önceliyoruz. Sporcumuzun sağlığı hiçbir şeyden değerli değil bunu belirtmek lazım. O yüzden önce sağlık; önce insan yaklaşımıyla gereken tedbirleri ve tedbirlere azami derecede riyaet ile inşallah bu ligi sağlıkla mutlulukla tamamlamayı temenni ediyorum.

'İthal' bir yere kadar. Biz üretimi önemsiyoruz. Altyapıya önem vermek istiyoruz ve altyapıya önem veren kulüpleri desteklemeye yönelik çalışmalarımız var. Geçtiğimiz aylarda yaptığımız çalıştayda da çok önemli sonuçlar almıştık. Yetenekleri keşfe yönelik çok ciddi projelerimiz var. Gençlerimiz bizim en önemli varlığımız.

Ülke olarak sporu seviyoruz, özellikle futbol en çok konuşulan konulardan bir tanesi. Ama bizim spor yapma kültürümüzü daha da artırmamız gerekiyor. Hangi alanda kendimizi istekli hissediyorsak, bunların önündeki erişimi kaldırmak istiyoruz. Spora erişimi sağlamak ve spor kültürünü artırmak istiyoruz.

Genç yaşındaki sporcular, bazen "Üniversiteye mi gideyim, yoksa spora mı devam edeyim?" düşüncesinde oluyorlar. Sonuçta bir ikilemde kalıyorlar. Bizim bu ikilemi kaldırmak adına bir çalışma yapmamız gerekiyordu. Bu konuda üniversitelerde bir çalışma gerçekleştirdik. Bu yıl başarılı sporcularımız üniversitelerden yüzde 100 burs alacaklar. Avukat, mühendis, işletmeci, tıpçı sporcuları daha çok göreceğiz.

KYK yurtları konusunda tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürü borç bilirim. Çok başarılı bir süreç geçirdik. 77 bin vatandaşımızı misafir ettik. Yurtlarımız günü geldiğinde tüm evlatlarımızın yurdu olduğunu da ispat etti. En büyük rakiplerimiz oteller, en büyük otel zincirleriyle de iddialarımız var. Ayrılan misafirlerimiz, otelleri hiç aratmadığını söylediler bile.

Futbol ülkemizin en popüler alanlarından bir tanesi. Tüm il ve ilçelerimizde takımların sporseverlerin heyecanla izlemek istediği müsabakalar var. Sporumuza, camiamıza, milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Sağlıkla ve mutlulukla tamamlansın. Sporun ruhu kardeşlik demek, birlik beraberlik demek o yüzden rekabetin de centilmenliğin de en maksimum seviyede yaşandığı bir rekabet, dostluğun kardeşliğin olduğu maçlar temenni ediyorum.

"Şampiyonlar Ligi ile ilgili güzel bir haber gelebilir"

"2020 Şampiyonlar Ligi Finali konusunu yakından takip ediyoruz. Çok önemli bir konu. Biz dünyanın en önemli organizasyonlarını en mükemmel şekilde gerçekleştiren bir ülkeyiz. Mayıs ayında gerçekleşecek bir organizasyondu; araya virüs girdi. Geçen yıl Vodafone Park'ta en güzel şekilde ev sahipliği yaptık. Bu yıl Olimpiyat Stadı'nda da çok güzel bir ev sahipliği yapacaktık. Ciddi hazırlıklar yapıldı federasyonumuz orayı yeniden düzenledi Yazışmaları konuşmaları çok yakından takip ediyoruz. Bu organizasyonla ilgili 17 Haziran'da güzel bir haber alacağımızı umuyoruz.