Bursa
Açık
14.1°

Mühendis fazlası, tekniker açığı var

GÜNCEL , 05 Ağustos 2020 Çarşamba, 07:41

İşsizlik giderek artarken sanayici tekniker eleman bulamama sıkıntısı yaşıyor. OSİAD Başkanı Ekinci, birçok alanda mühendis fazlası, tekniker açığı yaşandığını belirterek, öğrencilere yüksek okulları tercih etmeleri önerisinde bulundu.

Mühendis fazlası, tekniker açığı var

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre geleceğini belirlemek için üniversitesini tercih etmeye çalışan öğrencilere sanayicilerden yüksek okul önerisi geldi. Ostim Sanayici ve İşinsanları Derneği (OSİAD) Başkanı Süleyman Ekinci, Türkiye'de teknik yüksek okul mezunu teknikerlere büyük ihtiyaç duyulduğunu, buna karşılık fakülte mezunu mühendis fazlalığı yaşandığını belirterek, öğrencilere fakülte yerine yüksek okul tercih etmelerini önerdi. Ekinci, teknik yüksek okul mezunlarının, sayıları giderek artan mühendislere göre daha kolay iş bulabileceklerini söyledi.

DENGESİZLİK VAR

OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, 6-14 Ağustos tarihleri arasında üniversite tercihlerini yapacak yüz binlerce öğrenciye tavsiyelerde bulundu. Ekinci, Türkiye'de işgücü piyasasında işgücü arzı ile talep arasında uyumsuzluk yaşandığını, öğrencilerin büyük çoğunluğunun masa başında işi hayal ederek tercih yapması nedeniyle tezgah başında çalışacak teknik eleman açığı oluştuğunu söyledi.

Bu dengesizlik nedeniyle bir tarafta iş arayan diplomalı işsizler ordusu, diğer yanda ihtiyaç duyulan ancak bulunamayan teknik eleman açığıyla karşı karşıya kalındığını anlatan Ekinci, şu değerlendirmeyi yaptı:

MESLEKLER YOK OLACAK

"Üniversite kapısına gelen öğrencilerimiz kendi geleceklerini şekillendirecekleri en önemli aşamaya geldi. Dünyanın endüstri 4.0 sürecine girdiği, dijitalleşmenin yaygınlaştığı bir dönemde diploma almak artık yeterli olmuyor. Çok yakın bir gelecekte mevcut mesleklerin çoğu tarihe karışacak. Bununla birlikte yeni yeni meslekler ortaya çıkacak. Türkiye'de yıllardır mesleki eğitim sorunu yaşanıyor.

Mesleki eğitim memleket meselesidir, ara eleman değil aranan eleman yetiştirilmesi gerekiyor. Meslek liseleriyle ilgili önyargılardan dolayı meslek liselerine yönelim arzu edilen seviyelere ulaşamadı. Toplumda herkes mühendis, doktor, avukat olmak istiyor. Oysa çok farklı meslekler var. Mühendise ihtiyacımız var ancak teknikere, teknisyene de ihtiyacımız var."