Bursa
Açık
23.3°

Mimar Sinan'ın eseri restorasyon kurbanı oldu

KÜLTÜR-SANAT , 03 Eylül 2019 Salı, 11:49

İstanbul'da restorasyon faciası yaşandı. İnşaat işçileri, Mimar Sinan'ın 450 yıl önce yaptığı Galata'daki tarihi çeşmeyi levyelerle yıktı. Vakıflar Genel Müdürlüğü restorasyonu yapan firma hakkında suç duyurusunda bulundu. İhale yeni bir firmaya verilecek.

Mimar Sinan'ın eseri restorasyon kurbanı oldu

Mimar Sinan'ın eseri tarihi çeşme bu kez de restorasyon kurbanı oldu.

NTV'nin haberine göre, inşaat işçileri levyelerle tarihi taşları kırdı.

İstanbul Karaköy'deki tarihi çeşme 450 yıl önce büyük usta Mimar Sinan tarafından yapıldı. Geçen yıllar içinde önce suyu kesildi. Çevresi çöp atma alanına dönüştü. Kitabesi ve su yalağı çalındı. Hatta çeşmenin üzerine kaçak kat bile çıkıldı.

Kaçak dükkan tepkiler üzerine yıkıldı. Çeşmenin restore edilmesine karar verildi. Tarihi çeşmenin restorasyonu için taşeron bir firma görevlendirildi. Ancak mimar yerine 2 inşaat işçisi gelip ellerinde levyelerle tarihi eseri kırmaya başladı. Çeşmenin duvarı yıkıldı.

Restorasyon faciası hakkında Vakıflar Genel Müdürlüğü, firma hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.İhale yeni bir firmaya verilecek.

Mimari Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Serhat Şahin, ihalelerin en ucuz teklifi veren firmalara verildiğini belirterek, "Firmalar da maalesef kendi iş bitirme rakamlarını yükseltmek amacıyla yaparız diye giriyorlar.Ama işin uzmanı olmadıkları için sonuç bu oluyor." dedi.

Esnaf Mecit Ayöl, "Burada 450 yıllık Mimar Sinan eseri olan çeşme var. Ben 50 senedir burada esnafım. Cumartesi günü amele ekibi geldi. Burada paldır küldür yıkmaya başladılar. O esnada esnaflardan biri polise bildirdi. Polisler geldi ve inşaatı durdurdular, sonra da korumaya alıp gittiler. Daha sonra da dün buraya tarihi eser uzmanları geldiler. Burada etütlerini yaptılar ve bu şekilde olmayacağını söylediler. Şu an koruma altında boş bir şekilde bekliyor. Son hali içler acısı, bunun önünde mermer vardı onu da 5-6 sene önce söküp götürdüler" diye konuştu.