Bursa
Parçalı Bulutlu
7.1°
enBursa Haber

Meydanlar mı kazandı, anketler mi?

BURSA , 25 Haziran 2018 Pazartesi, 17:59

24 Haziran seçimlerinin ardından "Meydanlar mı kazandı, anketler mi?" sorusu da yanıt buldu. Bursa'nın deneyimli siyaset yazarı Ahmet Emin Yılmaz, seçim sonuçlarını bu soru çerçevesinde yorumladı.

Meydanlar mı kazandı, anketler mi?

24 Haziran seçimleri öncesi ortaya çıkan "Meydanlar mı kazanacak, anketler mi?" sorusu yanıt buldu.

Bursa'nın deneyimli siyaset yazarı, Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz da seçim sonuçlarını bu çerçevede yorumladı. İşte Yılmaz'ın yazısının o bölümü...

"... Olay Televizyonu'nun Seçim 2018 programının açılışında, daha seçim yasakları sürerken Olay TV Haber Müdürü Cüneyt Önder'in sorusu üzerine "Anketler mi kazanacak meydanlar mı? Çok merak ediyorum" demiştik.

Ortaya çıkan sonuç, meydanların sandığa yansımadığını gösteriyor. Bu da anketlerin kazandığı anlamına geliyor.

Bu sonuca bakarak, "İnsanlar Muharrem İnce'yi dinlemek için meydanı doldurdu, ama gidip Recep Tayyip Erdoğan'a oy verdi" demek yanlış olur.

Çünkü...

Meydana toplanan kitle, tamamen CHP'nin kendi oy tabanı olarak yansıdı. Bir diğer ifadeyle, CHP motivasyonunun yansıması oldu.

Zaten...

İnce'nin oyunun CHP'nin oyundan fazla olması da bunu gösteriyor.

Recep Tayyip Erdoğan ise hem halkın oylarıyla üst üste ikinci kez seçilmiş oldu, hem de yeni yönetim sistemi gereği ilk Başkan unvanı kazandı.

Buna karşın...

Milletvekili seçiminde AK Parti oylarında gerileme görülüyor. Üstelik, AK Parti oylarının içinde BBP oyların da var Aynı gerileme Bursa için de geçerli.

Yazının başında cumhurbaşkanlığı seçiminde anketlerin kazandığını yazıp araştırmacıların hakkını verdik, ama aynı araştırmacıların milletvekili seçiminde yanıldıklarını da ifade etmek gerekiyor.

En büyük yanılgı, baraj altında gösterilen MHP'nin Meclis'e girmesiydi.

Üstelik...

MHP bileğinin gücüyle Meclis'e girdiği gibi, Cumhur İttifakı'nın da iktidar olmasını sağladı, yeni bir koalisyona gerek bırakmadı."