Bursa
Çok Bulutlu
19.9°

Metal sektöründe anlaşma yok eylem var!

EKONOMİ , 10 Ocak 2020 Cuma, 17:35

Metal iş kolunda işveren temsilcisi MESS ile Türk Metal Sendikası arasında bugün gerçekleşen görüşmede patronlar ücret artışı teklifini yüzde 6,05'ten yüzde 8'e çekti. MESS'in teklifini reddeden Türk Metal Sendikası, eylemleri artırma kararı aldı. MESS'in teklifine 19 Ocak'ta Bursa'da düzenlenecek büyük işçi mitingi ile güçlü bir yanıt verileceği belirtildi.

Metal sektöründe anlaşma yok eylem var!

MESS ve Türk Metal arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında bugün gerçekleşen görüşmeden de olumlu sonuç çıkmadı.

Toplantıda ücretlere ilk altı ay için daha önce yüzde 6,05 zam teklif eden MESS, bu oranı yüzde 8'e çekti. Teklifi reddeden Türk Metal Sendikası'ndan eylemlerin devam edeceği ve 19 Ocak'ta Bursa'da yapılacak büyük mitingle MESS'in teklifine güçlü bir yanıt verileceği yönünde bir açıklama yapıldı.

Türk Metal'in açıklaması Bursa başta olmak üzere örgütlü bulundukları fabrikalarda işçilere toplu olarak duyuruldu.

TÜRK METAL GERİ ADIM ATMADI

Açıklamada, "Bugün MESS Sözleşmesi açısından kritik bir gündü.Bildiğiniz gibi, yoğunlaşan eylemlerimiz üzerine, MESS yeni bir görüşme için çağrı yapmıştı. Sendikamız Türk Metal'in kabul etmesi üzerine görüşme sabah saatlerinde gerçekleşti. Ancak iyi niyetle masaya oturmamıza rağmen, MESS bugün de beklentilerimize uygun bir adım atmadı. Daha önce bize enflasyon oranında zam teklif eden MESS, bugün de teklifini yaklaşık 2 puan artırarak, yüzde 8 önerdi. Masada bulanan ve Türk Metal'in reddettiği esnek çalışma, üç yıllık sözleşme, kıstalyem, denkleştirme gibi hususlarda da hiçbir geri adım atmadı. Görüşmeye katılan Türk Metal heyetimiz, zam teklifinin ve MESS'in diğer hususlardaki tutumunun kabul edilemez olduğunu belirterek masadan kalktı" ifadeleri yer aldı.

Açıklama anlaşma yoksa eylem var yönünde ifadelerle söyle sürdü:

'UZLAŞMA YOKSA BİZ DE YOKUZ'

"Anlaşılacağı üzere, bizim bütün iyi niyetli yaklaşımımıza rağmen masada yine uzlaşma yok. O zaman biz de diyoruz ki: Eğer masada uzlaşma yoksa, alanda mücadele var. Uzlaşma yoksa, mücadele var! Arabuluculuk sürecinin bundan sonraki hukuki aşamalarının da tamamlanmasıyla birlikte, ikinci tur görüşmeler başlayacak. İşte ne olacaksa bu turda olacak.Ancak daha ikinci tur başlamadan, MESS'in görüşme çağrısı yapması bizim için umut vericidir. Evet görüşmede uzlaşma sağlanamamıştır. Ancak daha önce Türk Metal'den zam rakamında indirim isteyen MESS'in, teklifini yükseltme yolunda adım atması bile önemlidir. Yetersiz de olsa, bu artışı yapması gerektiğini anlamış olması bile önemlidir. Ancak aramızdaki görüşayrılığı, uzlaşmazlık çok derindir. Umarız, MESS inadından vazgeçer, bir an önce uzattığımız eli sıkar. İşte o zaman masada oturup anlaşırız. O zaman işimize işyerimize yeniden barış gelir, huzur gelir, istikrar gelir. Yoksa buradan bir kez ilan ediyoruz ki; eylemlerimiz devam edecek. Şimdi olduğu gibi iş duracak. Çarklar biz döndürene kadar dönmeyecek. Kısacası, masada uzlaşma yoksa biz de yokuz. Uzlaşma yoksa biz de yokuz. Vallahi de yokuz, billahi de yokuz."

Açıklamada eylemlerin artarak süreceği belirtilirken şu ifadelere yer verildi:

'EYLEMLER ARTARAK SÜRECEK'

"Biz bu süreçte, birçok eylem yaptık. İlk önce fazla mesaileri kaldırdık. Ardından yürüyüşler ve toplu basın açıklaması yaptık. Bu uyarı eylemlerini, şimdi etkili eylemlerle devam ettiriyoruz. Hafta başından itibaren, vardiya giriş çıkışlarında iş durduruyoruz. 10 dakikayla başladığımız eylemi, 15 dakikaya çıkarıyoruz. Eğer hala uzlaşma olmazsa çarklar 20 dakika duracak. Sonra da, hep birlikte Bursa'daki Büyük Mitingde bulaşacağız."

19 Ocak'ta büyük Bursa mitinginde güçlü bir cevap verileceği belirtilen açıklama kararlılık mesajları ile şöyle devam etti:

19 OCAK'TA BÜYÜK BURSA MİTİNGİ

"19 Ocak'ta yer gök Türk Metal diye inleyecek. Bütün bunlara rağmen, yine bir sonuç alınmazsa, eylemlerimiz artarak devam edecek. Çarklar daha uzun süre susmaya başlayacak. O sırada sadece bizim sesimiz duyulacak. İşte o zaman haykıracağız: İşçiyiz haklıyız kazanacağız!"