Bursa
Açık
27.2°

Metal işçilerinden ilk uyarı!

BURSA , 12 Aralık 2019 Perşembe, 11:32

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında 7 Ekim tarihinde başlayan MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinin tıkanması ve 4 Aralık tarihindeki son toplantıda uyuşmazlık tutanağının tutulmasının ardından, MESS'e karşı eylem sürecini bugüntüm işyerlerinde başlattı.

Metal işçilerinden ilk uyarı!

Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu'nun 7 Aralık tarihinde yaptığı toplantıda alınan kararlar doğrultusunda gerçekleştirilen ilk eylem, bugün MESS'e bağlı tüm işyerlerinde vardiya giriş ve çıkışlarında ıslık ve alkış sesleri eşliğinde gerçekleştirildi. Çalıştıkları atölyelere alkış ve ıslık sesleri ile giren Türk Metal üyeleri MESS'i protesto etti. Türk Metal, MESS'e bağlı tüm işyerlerinde başlattığı eylem sürecini, sonuç alınıncaya kadar devam ettirme kararlılığını sürdüreceğini belirtti.

FOTO GALERİ: METAL İŞÇİLERİNDEN İLK UYARI

BURSA'DA GÖZLER OTOMOTİV DEVLERİNDE VE OTOMOTİV YAN SANAYİİNDE

Türk Metal Sendikası'nın başlattığı eylem süreci, Bursa'daki fabrikalarda da etkisini gösterdi. 4 aydır netice alınamayan görüşmelerde Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavrak'ın Türk Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yürüttüğü görüşmeler 130 bin kişiyi ilgilendirirken, Türk Metal Sendikası'nın yüzde 26.28'lik zam talebine karşı MESS'in yüzde 6.05'lik zam teklif etmesi TOFAŞ çalışanlarının yeniden eylem yapmasına sebep oldu.

KAVLAK: ÜYELERİN BEKLENTİSİ KARŞILANACAK

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, 186 iş yerindeki yaklaşık 130 bin çalışanı ilgilendiren toplu iş sözleşmesi ile ilgili, "Üyelerimizin beklentisini karşılayan, 'Allah sendikamızdan razı olsun' diyebileceği bir sözleşme imzalayacağız" demişti. Görüşmelerden 4 aydır olumlu bir sonuç alınamadı.