Bursa
Açık
2.8°

Mektuplu bir ilişkinin tutkulu hikayesi: İnsancıklar

KÜLTÜR-SANAT , 22 Aralık 2019 Pazar, 17:21

enbursa.com'un günün kitap önerisi, usta bir yazarın ilk romanı... Kâğıt kokusunu hatırlatan, mektuplu bir ilişkinin tutkulu hikayesi olan Dostoyevski'nin "İnsancıklar"ı...

Mektuplu bir ilişkinin tutkulu hikayesi: İnsancıklar

Dostoyevski'nin ilk romanı olan İnsancıklar, onun yazarlık dehasını ortaya çıkaran ilk eseri aynı zamanda.

İnsancıklar, dönemin yaşam tarzına, toplum yapısına ışık tutması açısından, gerçekçi etkisini bu günlere kadar sürdürmüş klasik bir eser.

İnsancıklar, St. Petersburg'da bir devlet dairesinde çalışan orta yaşlı ve alçak gönüllü kâtip Makar Devuşkin ile uzaktan akrabası, yirmili yaşlarının başında genç bir kadın olan Varvara Dobroselova arasındaki mektuplaşmalardan oluşuyor. Dostoyevski'nin henüz 24 yaşındayken kaleme aldığı bu eserde yoksulluk, dostluk ve sanat sevgisi gibi temalarla örülü bir kurgu var.

Dostoyevski yine olağanüstü bir gerçeklikle St. Petersburg'da çatı ve bodrum katlarında yaşayan insanlarını, yanı başınıza getirerek, bizi onların iç dünyası ile buluşturuyor.

'İNSANCIKLAR'DAN

"...itişe kakışa da olsa yaşıyordu insanlar. Bilinebilirliğin sınırları içinde çaresizce koşuşturan insancıklar, kendi yaşamda kalma uğraşları sırasında birbirlerinin tepelerine biniyorlardı insafsızca. Oysa ne kadar da muhtaçtılar birbirlerine..."