Bursa
Açık
24.7°

Meclis'te yine EYT konuşuldu

GÜNCEL , 12 Kasım 2019 Salı, 22:42

Emeklilikte yaşa takılanlar yeni hafta da Meclis gündemindeydi.

Meclis'te yine EYT konuşuldu

Meclis Genel Kurulu'ndaki "Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu"nun görüşmeleri sırasında EYT tartışması yaşandı.

Teklifi eleştiren TİP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, kanun teklifiyle "yine patronların, servet sahiplerinin paralarını nasıl daha hızlı transfer edeceklerini, nasıl daha fazla para kazanacaklarının" hesabının yapıldığını öne sürerek, şunları söyledi:

"Biz de diyoruz ki: Biraz gözünüzü şu paradan çevirip insana bakın. O ezdiğiniz, sırtına bindiğiniz insanların sizi taşıyabilecek bir sırtı kalmadı. Büyük ihtimalle bu kanun sizin oylarınızla geçecek ve bir süre sonra ülkemizde de para salise içerisinde oradan oraya gidecek ama milyonlarca emekçinin alın terinin karşılığı ödenmemiş olacak. Milyonlarca emeklinin üç kuruş paraya açlık içinde yaşamak zorunda kalmaya devam edeceği bir ülkede yaşayacağız. Emeklilik hakkı kazanan milyonların emeklilik hakkını vermeyeceksiniz. Sadece Cengizi, Limakı, holdingleri zengin etmeye çalışacaksınız. O zaman da bize söyleyecek tek söz kalıyor: Paranız batsın diyorum, paranız batsın ki insanlar yaşasın."

HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit de aynı görüşme sırasında EYT konusunu gündeme getirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Emeklilikte yaşa takılanlara dair hiçbir planınız yok çünkü siz firmaları kurtarmakla meşgulsünüz, çünkü siz müşteri garantili şehir hastanelerine, otoyollara, havaalanlarına müşteri bulmakla meşgulsünüz. Bir ülkede normalde şöyle bir yaklaşım olur: Kimse hastalanmasın, sağlığın temel şartıdır. Koruyucu sağlık hizmetleri temel yaklaşımdır ama bu ülkede AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı çıkıp diyor ki: "İnşallah şehir hastanelerinin müşterileri artacak." "İnşallah şehir hastanelerinin müşterisi artacak." ne demek? İnşallah yoksulların açlıktan, yoksulluklardan sağlığı bozulacak, ölmeden önce eğer yetişebilirse, taksi parası bulursa o şehir hastanesine gelip tedavi hizmeti alacak."