Bursa
Parçalı Bulutlu
8.3°

Meclis'te flaş çıkış: "EYT'ler ve 3600 ek göstergeler..."

EKONOMİ , 25 Mart 2020 Çarşamba, 08:16

Türkiye'nin üretim ekonomisine geçmesi gerektiğini, bu sayede talebin teşvik edilerek alım gücünün yükselebileceğini söyleyen İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, "3600 ek göstergeyi, EYT'lilerin haklarına kavuşmasını sağlayarak alım gücünde yükselişi sağlayabiliriz" ifadelerini kullandı.

Meclis'te flaş çıkış: "EYT'ler ve 3600 ek göstergeler..."

Genel Kurul'da yaptığı konuşmada Türkiye'nin üretim ekonomisine geçme vaktinin geldiğini ifade eden Erel, "Üretim yapmalıyız. Üretimde kullanılan yarı mamul maddeleri Türkiye'den temin etmeliyiz. Yine, burada, üretimde de yüksek teknolojiyi kullanmak zorundayız. Günümüzde bir cep telefonunun karşılığında yaklaşık 6 ton patates veriyorsak ekonomimizi, üretim şeklimizi bir sorgulamamız gerekiyor diye düşünüyorum. Yine, şu ortamda AK Parti'li arkadaşlarımızın, Türkiye'yi yöneten siyasi iradenin artık kanal İstanbul projesini bir tarafa iterek vatandaşlarımıza iş, aş sağlayacak, evlerine ekmek götürebilecekleri, üretime yönelik fabrikaları hayata geçirmeleri gerektiği kanaatindeyiz" dedi.

ALIM GÜCÜ YÜKSELMELİ

Üretim sonrası talebi teşvik etmenin önemine dikkat çeken Ayhan Erel, vatandaşın alım gücünün yükselmesi gerektiğini dile getirerek "Seçim meydanlarında sözünü verdiğimiz, sözünü verdiğiniz, memurlarımıza 3600 ek göstergeyi en kısa zamanda gerçekleştirebiliriz. Hak ettikleri hâlde erken yaşta emekliliğe takılan vatandaşlarımızın kademeli olarak bu haklarına kavuşmasını sağlayarak alım güçlerinde belirli bir oranda yükselmeyi sağlayabiliriz. Yine, memurlara da emeklilere olduğu gibi, bayramlarda 2 maaş tutarında veya belli bir miktarda ikramiye verilmesini hayata geçirebiliriz. Yine, okullar kapalı olduğu için mağdur olan ve ücret alamayan, evlerine, çoluğuna çocuğuna ekmek götüremeyen ücretli öğretmenlerimizin bu dönemde de ücret almalarını sağlama durumunun bir vicdanı görev, bir insanlık görevi, bir devlet görevi olduğu kanaatindeyiz. Yine, 32 bin sağlık çalışanının atanacağını Sayın Sağlık Bakanından duyduk bu konuda gençlerimiz, büyük bir heyecana kapıldılar; sabırsızlıkla bu atamanın bir an önce yapılmasını bekliyorlar. Bu atamayı duyan ağız sağlığı ve diş tedavi teknikerleri de en azından kendilerine de 500 kadro verilmesini Sayın Bakandan beklemektedirler" ifadelerini kullandı.