Bursa
Çok Bulutlu
25.5°
enBursa Haber

Meclis Komisyonu'ndaki EYT teklifi kimleri kapsıyor?

EKONOMİ , 12 Ekim 2018 Cuma, 13:45

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) umudu haline gelen yasa tekliflerinden ilki Meclis Komisyonlarına sevk edildi. Peki, MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem'in verdiği teklifin yasalaşması halinde kimler, nasıl emekli olacak? Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, bu soruya yanıt verdi.

Meclis Komisyonu'ndaki EYT teklifi kimleri kapsıyor?

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) sorunlarına çözüm getirmeyi amaçlayan yasa tekliflerinden MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem imzalı teklif, 10 Ekim 2018 tarihinde Meclis Başkanlığı tarafından komisyonlara sevk edildi.

Teklif tali komisyon olarak Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nun, ana komisyon olarak da Plan ve Bütçe Komisyonu'nun gündeminde...

Peki, MHP'li Erdem tarafından hazırlanan teklifin yasalaşması halinde ne olacak? Teklif EYT'lilerin sorununu çözecek mi?

Bu sorulara yanıt veren Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, enbursa.com'a şunları anlattı:

"EYT'lilerle ilgili muhalefet partileri teklifler verdi. Bunlardan MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem tarafından verilen teklif 10 Ekim itibariyle Meclis Başkanlığı tarafından komisyona sevk edildi. Peki bu teklifte neler var, kimleri kapsıyor? Tüm emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini giderebilecek mi?

'KADINLARDA 1998, ERKEKLERDE 1993 SONRASI İŞE GİRENLERİ KAPSAMAZ'

8 Eylül 1999 öncesinde ilk defa sigortalı olanlar emeklilikte yaşa takıldı. MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem'in verdiği kanun teklifi şöyle diyor: 'Kanun geçtiğinde kadınlar 20 yıllık, erkekler de 25 yıllık sigorta süresini doldurduysa şayet, emekli olurlar. 20 ya da 25 yıllık süreye baktığımızda, 2018 yılının sonuna kadar biz bu kanunun geçtiğini varsayarsak şayet, kadınlarda 20 yıl geriye gittiğimizde 1998 ve öncesi, erkeklerde 25 yıl, 1993 ve öncesinde ilk defa sigortalı olanları kapsayacak. Kadınlarda 1998, erkeklerde 1993 sonrası işe girenleri kapsamayacak. Yani bir Sosyal Güvenlik Uzmanı olarak benim görüşüm emeklilkte yaşatakılan herkesin sorununu çözecek bir teklif olarak görmüyorum. Tabii komisyonlarda bunlar tartışılacak, görüşülecek, nasıl bir yasa çıkar, biz de merak ediyoruz açıkçası."

Bu hastalıklar evliliğe engel
Bu hastalıklar evliliğe engel
Sanal mankene 125 milyon dolar
Sanal mankene 125 milyon dolar
Sivilcelerle başınız dertte mi?
Sivilcelerle başınız dertte mi?
Güneş gözlüğü gözünüzden edebilir!
Güneş gözlüğü gözünüzden edebilir!