Bursa
Çok Bulutlu
17.3°

Meclis karıştı! EYT gerginliği...

GÜNCEL , 31 Ocak 2020 Cuma, 10:55

TBMM Genel Kurulu'nda konuşan HDP'li Garo Paylan devletin Suriyeli sığınmacılar için harcadığı 40 milyar doların ayrımcılığa yol açacağını söyleyerek "EYT'linin sorunları neden çözülmüyor" dedi.

Meclis karıştı! EYT gerginliği...

TBMM Genel Kurulu'nda söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, devletin Suriyeli sığınmacılar için harcadığı 40 milyar doların EYT'lilerin sorunlarının çözülmemesinin bahanesi olamayacağını dile getirererek, "Bu konuşmalar nefret söylemi doğurur" dedi.

Paylan, konuşmasında "Sayın Cumhurbaşkanı 20 milyar dolardan açtı pazarı, 40 milyar dolara kadar yükseltti. Nerede bu para? Ben Plan ve Bütçe Komisyon üyesiyim, dört yıldır soruyorum, diyorum ki: Arkadaş nereden harcadın bu parayı? Suriyelilere soruyoruz, diyorlar ki arkadaşlar "Bizim cebimize bir kör kuruş girmedi." Onlar da tıpkı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi çocuklarına eğitim alıyorlar, bu mu maliyet? Onlar da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi sağlık hizmeti alıyorlar, bu mu maliyet? Yollarımızdan geçiyorlar, bu mu maliyet? Genel bütçeden herkese harcanan parayı bölüyorsunuz, diyorsunuz ki: "Suriyelilere 40 milyar dolar para harcadık." Allah'tan korkun! Onların cebine giren 1 lira para yok. Onlar da bu ülkede üretiyorlar, çalışıyorlar, vergi veriyorlar, birlikte yaşıyoruz. Bakın, vatandaşlarımızın sorunları var. Emeklilikte yaşa takılanlar, sorunlarının çözümünü bekliyor. İşsizliği olanlar, sorunlarına çözüm bekliyor. Siz, eğer ki "40 milyar dolar harcadık." derseniz 240 milyar TL yapar. Tabii ki, vatandaşımız isyan eder, "Arkadaş, sen bütçeden Suriyelilere maaş veriyorsan neden emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözmüyorsun?" der ve aklına bir nefret söylemi girer. Aklına der ki: "Niye bu Suriyelilere bu parayı harcıyoruz, benim emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözmek varken, ben daha iyi maaş alacakken niye Suriyelilere para harcıyorsunuz?" Ve bu, nefret söylemine ve nefret suçlarına yol açar arkadaşlar, buna çok dikkat edelim. Suriyelilere maaş filan verilmiyor, Suriyeliler bu ülkede tutunmaya çalışıyorlar, yaşıyorlar." ifadelerini kullandı.