Bursa
Parçalı Bulutlu
27°

Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nda 'it' tartışması

GÜNCEL , 14 Kasım 2019 Perşembe, 18:38

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu başkanlığında toplanan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunda, "Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile Silivri Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporları" görüşüldü. Toplantıda MHP ve HDP arasında "it" tartışması yaşandı.

Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nda 'it' tartışması

"Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile Silivri Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporları" TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunda görüşüldü.

Toplantıda konuşan MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak işkenceye her şekilde karşı olduklarını belirtti.

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile Silivri Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporlarında doktor muayenelerinde mahkumlara kelepçe takıldığına yer verildiğini aktaran Sazak, doktorla mahkum baş başa kaldığında, sağlık görevlileri açısından tehlike arz edebileceğini söyledi. Kelepçesiz muayene hakkını daha çok terör suçlularının kullanmak istediğini savunan Sazak, "Terör suçlularını mahkemelerde de gördüğümüz zaman, PKK'lılar için söylüyorum, it sürüsü gibi avukatlarla savunuluyor." ifadesini kullandı.

Sazak'ın bu sözleri üzerine HDP'li vekiller tepki gösterdi.

HDP'li Beştaş, "Terbiyesizlik yapmayın. Böyle bir dil yok. Avukatlara it sürüsü diyemezsin. Özür dileyeceksin. Özür dilemezse toplantıyı terk edeceğiz. İnsan Hakları Komisyonunda savunma makamına it sürüsü deniyorsa bu komisyon bitmiştir. Vekil olmadan önce o avukatlardan birisiydim." şeklinde konuştu.

HDP Mardin Milletvekili Ebrü Günay ise avukatlara it sürüsü denilmesini kabul etmediklerini, bu ifadenin geri alınması gerektiğini dile getirdi.

Komisyon Başkanı Çavuşoğlu, MHP'li Sazak'a bu lafın geri alınmasını söyledi. Sazak, terör savunuculuğunu yapanlara bu ifadeyi kullandığını belirterek sözünü geri almayacağını kaydetti.

Tartışmanın büyümesinin ardından Çavuşoğlu, toplantıya ara verdi.

Verilen aranın ardından söz alan MHP İstanbul Milletvekili Bülent Karataş, HDP'li Beştaş'ın tahrikkar konuşmasının ardından Sazak'ın maksadını aşan bir söz kullandığını ifade etti. Karataş, milletvekili arkadaşının terörü destekleyen zihniyete yönelik bu ifadeyi kullandığını belirterek "Sehven kullanılan bir ifadedir. Kendisi de sehven söylenmiş bir kelime olarak kabul ediyor." dedi.

Sazak ise sözlerinin maksadı aşan yerlere gönderilmek istendiğini, avukatların tümünü kastetmediğini vurguladı.

Beştaş ise Sazak'ın bu ifadesinden dolayı özür dilemediğini ifade ederek "Bizim önergelerimiz, katliam ve işkence var diye iade ediliyor. Burada toplumun bir bölümüne it sürüsü denilmiştir. Özür dilememiştir. 'Sözümün arkasındayım.' demiştir. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinin tümünü azade tutamam, bu zihniyette olanları eğitime gönderelim. Önce bir insan olmayı öğrensinler sonra bu komisyona gelsinler." dedi.

Beştaş'ın konuşmasının ardından HDP'li üyeler komisyon toplantısını terk etti. Toplantı HDP'li üyeler olmadan gündemdeki konuları görüşmeye devam etti.