Bursa
Açık
33.1°

Matlı: Bursa'yı buluşturacak ortak payda sanat

KÜLTÜR-SANAT , 10 Mayıs 2020 Pazar, 17:44

Bursa Kültür Sanat Turizm Vakfı (BKSTV) Başkanı Özer Matlı, vakfın yeni döneme ilişkin hedeflerini anlattı. Bursa'nın kültür sanat ortak paydasında buluşabileceğini dile getiren Matlı, "Bursa'yı kurtarmak için fabrika yapmaya gerek yok bu saatten sonra" dedi.

Matlı: Bursa'yı buluşturacak ortak payda sanat

Emin Adanur, Serkan İnci ve İsmail Alpen'in YouTube-SosyoTrend kanalında başladıkları "3 Kıtadan Sorular" programının ilk konuğu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi, Bursa Ticaret Borsası ve Bursa Kültür Sanat Turizm Vakfı (BKSTV) Başkanı Özer Matlı oldu.

'BİR ŞARKIYI NEDEN ORTAK SÖYLEMEYELİM?'

Vakıf başkanlığına kısa süre önce seçildiğini hatırlatan Matlı, "Bizi ortak noktada buluşturacak olan kültür ve sanattır. Vakıf yönetiminde yer almam da bundan. İnsanlar türkü seviyorsa türkü, caz seviyorsa caz; şehri neden daha zengin bir hale getirmeyelim? Bir şarkıyı neden ortak söylemeyelim? Var bu bizim geleneklerimizde" dedi.

Kültür sanat faaliyetlerinin sadece Uluslararası Bursa Festivali ve Altın Karagöz Halk Dansları Yarışmasıyla sınırlandırılmaması gerektiğini belirten Matlı, şunları söyledi:

'BURSA'YI KURTARMAK İÇİN FABRİKAYA GEREK YOK'

"Bursa'yı kurtarmak için fabrika yapmaya gerek yok bu saatten sonra. Milli Gelir'de Bursa, Türkiye ortalamasının üzerinde. Ama ben istiyorum ki şehrimiz daha sosyal bir şehir olsun, daha girişimci bir şehir. Neden bizim Kozahanı'mız Avrupa'da olduğu gibi markaların olduğu bir mekan haline gelmesin? Neden tarihle beraber zenginliği eşleştirmeyelim? Bu da benim hedeflerimden biri. Sosyal etkinliklerle Kapalıçarşı'nın çehresini değiştirmek."

Bursa'da bütün kültür sanat faaliyetlerinin Kültür Sanat Vakfı üzerinden yapılması çağrısında bulunan Matlı, şu ifadeleri kullandı:

'TEK AMACIMIZ ORTAK NOKTADA BULUŞMAK'

"Tek amacım, bir ortak noktada buluşmak. Un var, şeker var; neden helvayı yapamıyoruz? Helvayı yapabilmek için birisinin karıştırması gerek. Ben bedel ödemeye razıyım toparlayıcı olma anlamında. Çünkü ben şehrim için böyle bir şey yaptığımda ilk etapta çocuklarımı kurtaracağım. Her belediye kendisi bir şey yapmaya çalışıyor. Hepsi ayrı ayrı satın alma yapıyor. Bunları birleştirsek maliyet düşmez mi? 3 ilçede daha yapsak bunu, o insanları da daha sosyalleştirsek, daha iyi olmaz mı?"