Bursa
Çok Bulutlu
27.2°

Mansur Yavaş: "Vaka artışı ilk zamanlardaki seviyeye çıktı"

GÜNCEL , 04 Ağustos 2020 Salı, 16:55

Ankara'da günlük Kovid-19 vaka sayısının artmasıyla birlikte hastanelerde, klinik servis yatağı sayısının en az yüzde 50'si, boş yoğun bakım yataklarının tamamı Kovid yoğun bakım yatağı olarak ayrıldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, "Ankara'da Kovid-19 vaka artışı maalesef ilk zamanlardaki seviyeye çıkmıştır. Tüm hemşehrilerimi salgın tedbirlerine uymaya davet ediyorum"uyarısında bulundu.

Mansur Yavaş: "Vaka artışı ilk zamanlardaki seviyeye çıktı"

Ankara Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm başkanlığında hizmet başkanlarının da katılımıyla "Pandemi Değerlendirme Toplantısı" yapıldığı belirtildi.

Bu kapsamda, pandemi sürecinde gelinen noktada günlük yatış ihtiyacı gerektiren Kovid hastalarındaki artış dikkate alınarak bazı kararlar alındı.

KOVID-19 İÇİN YATAK SAYILARI ARTTIRILDI

Buna göre, hastanelerdeki klinik servis yatağı sayısının en az yüzde 50'sinin Kovid yatağı olarak ayrılması, boş yoğun bakım yataklarının tamamının Kovid yoğun bakım yatağı olarak ayrılması kararlaştırıldı.

Ayrıca, elektif cerrahi vaka alımları ikinci bir talimata kadar durduruldu, elektif dahili yatışlar ertelendi.

Hastaneler için planlanan Kovid yataklarının izolasyonlarının uygunluğu için hastane Enfeksiyon Kontrol Komitelerinin uygunluk yazısı istenecek. Enfeksiyon Kontrol Komitelerinin sürece daha etkin olarak katılımları sağlanacak.

Toplantıda alınan kararlar şu şekilde:

Meslek Hastalıkları Hastanesi, mali olarak Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlanacak. Kovid hastalarına bakan tıbbi ekibin dışında kalan tıbbi ekip Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevlendirilecek. Sadece Meslek Hastalıkları Hastanesi'ndeki Meslek Hastalıkları Poliklinikleri görev yapmaya devam edecek.

Ancak bu polikliniğe başvuran hastalardan hastaneye yatması gereken olursa Atatürk Göğüs (Sanatoryum) Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yatışı yapılacak. Meslek Hastalıkları Hastanesi'ndeki Toksikoloji laboratuvarı bu hastalar için hizmet vermeye devam edecek.

Beytepe Murad Erdi Eker Devlet Hastanesi mali olarak Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlanacak. Kovid hastalarına bakan tıbbi ekibin dışında kalan tıbbi ekibin isteyenlerinin geçici görevleri il içerisinde yapılacak.

İlçe Devlet Hastaneleri Kovid hastalarının tedavisini bilim kurulunun algoritmaları yönünde kendileri yapacak. Sadece PCR (+) yoğun bakım hastaları ile PCR (-) ya da daha test sonucu çıkmamış ama CT (+) yoğun bakım hastalarını merkez hastanelerine sevk edecekler.

MANSUR YAVAŞ: VAKA ARTIŞI MAALESEF İLK ZAMANLARDAKİ SEVİYEYE ÇIKTI

Sosyal medya hesabından ketteki vaka artışıyla ilgili açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şu açıklamayı yaptı.

"Ankara'da Covid-19 vaka artışı maalesef ilk zamanlardaki seviyeye çıkmıştır.

Tedbirlerimizi üst seviyeye çıkarmakla birlikte çalışma arkadaşlarımızın ve sizlerin sağlığı için belediyemize ziyaretleri sınırlandırdık.

Tüm hemşehrilerimi salgın tedbirlerine uymaya davet ediyorum."