Bursa
Açık
1.8°
enBursa Haber

Mamografi neden 40 yaşından sonra çekilmeli?

SAĞLIK , 14 Haziran 2018 Perşembe, 13:13

Pembemavi Hastanesi'nden Op. Dr. İlhan Aydın, meme kanserinin erken teşhisinde önemli rol oynayan mamografinin 40 yaşından sonra çekilmesi yönündeki önerinin nedenini Pozitif Sağlık programında anlattı.

Mamografi neden 40 yaşından sonra çekilmeli?

"Mamografi neden 40 yaşından sonra çektirilmelidir?" sorusunu Op. Dr. İlhan Aydın, "mamografi çekiminin neden 40 yaşından sonra yaptırılması gerektiğinin ana sebeplerinden biri, 40 yaşından sonra meme dokusunun radyasyona karşı daha az duyarlı hale gelmesidir" şeklinde açıklıyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlhan Aydın, Demet Çoraklı'nın "mamografi korkulacak bir işlem midir?" sorusunu ise şöyle yanıtlıyor: "Kadınlar genellikle radyasyon kısmından çekiniyorlar ama mamografi çekiminde bir uçakla yaptığınız yolculukta maruz kaldığınız kadar radyasyona maruz kalırsınız. Bir miktar konforsuz gelebilir, çünkü meme dokusunun sıkıştırılarak yapıldığı bir işlem ve bir miktar ağrılı olabilir."

Aydın, meme kanserinde erken teşhis açısından önem taşıyan mamografi, 40 yaşından sonra mutlaka yaptırılması gerektiğine dikkat çekiyor.