Bursa
Az Bulutlu
7.8°

Maltepe'de birleştirme tutanakları İl Seçim Kurulu'na gönderildi

GÜNCEL , 17 Nisan 2019 Çarşamba, 11:24

İstanbul Maltepe'de 1089 sandıktaki oy sayımının bitmesinin ardından birleştirme tutanakları da hazırlandı. Islak imzalı tutanaklar, İl Seçim Kurulu'na gönderildi. Ancak AK PARTİ'den bir itiraz daha geldi.

Maltepe'de birleştirme tutanakları İl Seçim Kurulu'na gönderildi

İstanbul Maltepe'de 1089 sandıktaki tüm oyların yeniden sayım işlemi sona erdi.

Sayım işleminin sona ermesinin ardından Maltepe'deki Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde tutanak birleştirme mesaisi başladı.

Birleştirme tutanakları öğle saatlerinde tamamlandı.

Birleştirilen ıslak imzalı tutanaklar, İstanbul İl Seçim Kurulu'nun bulunduğu Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne gönderildi.

AK PARTİ TUTANAK İPTALİ İSTEDİ

AK PARTİ, birleştirme tutanaklarının usulüne uygun düzenlenmediği gerekçesiyle YSK'ya tutanakların iptali için başvuru yaptı.

GÖZLER İLÇE SEÇİM KURULU'NDA

İstanbul İl Seçim Kurulu da ilçe tutanaklarını birleştirerek kesin rakamlarını açıklayacak. Sonuçlar YSK'nın veri tabanına işlenecek. Buradan gelecek sonuçlarla İstanbul'daki gayri resmi sonuçlar netleşecek.

Maltepe'de 172 bin 664 oyun Ekrem İmamoğlu'na; 121 bin 082 oyun ise Binali Yıldırım'a çıktığı öğrenildi.

İstanbul seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için dün YSK'ya başvuruda bulunan AK Parti, İstanbul İl Seçim Kurulu'na da, olağanüstü itiraz sonuçlanana kadar, Ekrem İmamoğlu'na mazbata verilmemesi için talep de bulunmuştu.

Kesin olmayan sonuçlara göre seçimi önde bitiren İmamoğlu'a mazbata verilip verilmemesiyle ilgili kararı da İstanbul İl Seçim Kurulu verecek.

AK Parti'nin itirazı üzerine Maltepe'de 1089 sandıkta yeniden oy sayım yapılmıştı. 2 Nisan'da başlayan süreç, dün gece yarısı sona ermişti.