Bursa
Çok Bulutlu
18°

Mali'de askeri darbe girişimi

DÜNYA , 18 Ağustos 2020 Salı, 17:14

Batı Afrika ülkesi Mali'nin başkenti Bamako yakınlarındaki bir askeri üste silah sesleri duyulduğu, sokaklarda askerlerin görüldüğü belirtildi. Türkiye'nin Bamako Büyükelçisi Murat Mustafa Onart, sabah saatlerinden bu yana askeri hareketliliğin yaşandığı Mali'de Meclis Başkanı Moussa Timbine ile Ekonomi ve Finans Bakanı Abdoulaye Daffe'nin alıkonulduğunu söyledi.

Mali'de askeri darbe girişimi

Mali Ordu Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, başkent Bamako'ya 15 kilometre mesafedeki bir askeri üste silah sesleri duyulduğu bildirildi. Norveç'in Bamako Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, askeri birliklerin başkente doğru yola çıktığı bilgisini paylaşılırken, Fransa Büyükelçiliği ise Fransız vatandaşlara evlerinde kalması çağrısında bulundu. Yerel kaynaklardan yapılan açıklamada, bölgedeki bakanlık binalarının boşaltıldığı ve başbakanlık ofisinin yakınında silah sesleri duyulduğu ifade edildi.

Mali'de istifa etmesi talep edilen Devlet Başkanı İbrahim Boubacar Keita'ya yönelik protestolar düzenleniyordu.

Türkiye'nin Bamako Büyükelçisi Murat Mustafa Onart, sabah saatlerinden bu yana askeri hareketliliğin yaşandığı Mali'de Meclis Başkanı Moussa Timbine ile Ekonomi ve Finans Bakanı Abdoulaye Daffe'nin alıkonulduğunu söyledi.

Onart, yaptığı açıklamada, başkent Bamako yakınlarındaki askeri üste sabah saatlerinden bu yana hareketlilik olduğunu belirtti.

Askeri üssün bulunduğu Kati kentiyle Bamako arasındaki yolların kesildiğini aktaran Onart, şimdilik diğer kabine üyeleriyle ilgili bilgilerin doğrulanamadığını dile getirdi.

Onart, "Bize gelen bilgiler dahilinde Meclis Başkanı Timbine ile Ekonomi ve Finans Bakanı Daffe'nin tutuklandığını öğrendik." dedi.

Bölgede az sayıda Türk vatandaşının bulunduğunu bildiren Onart, gerekli bilgilendirme ve uyarının sosyal medya ve vatandaşların bulunduğu Whatsapp gruplarından yapıldığını ifade etti.