enBursa Haber

Mahfel ihalesi iptal!

BURSA , 13 Mart 2018 Salı, 10:32

Bursa Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden BURFAŞ'ın sosyal tesislerinden tarihi Mahfel Çay Bahçesi için yapılan ihale, "edinim yerine getirilmediği" gerekçesiyle iptal edildi.

Mahfel ihalesi iptal!

İş adamı Oğuzhan Beken, 50 bin lira aylık tahmini bedelle başlayan Mahfel kiralama ihalesini 200 bin TL artı KDV bedelle kazandı. Ancak Beken, sözleşme imza süresinin son günü olan 12 Mart 2018 saat 17.30'a kadar BURFAŞ'a gelmedi.

Bu gelişmenin ardından BURFAŞ, ihaleyi "edinim yerine getirilmediği" gerekçesiyle iptal etti.

İhale öncesi alınan teminat BURFAŞ'a irat kaydedildi. Böylece Beken'in yatırdığı 180 bin TL'lik teminat BURFAŞ'a bağışlanmış oldu.

BURFAŞ'ın Mahfel için yeniden ihaleye çıkıp çıkmayacağı kararını Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş verecek. Aktaş, aynı zamanda BURFAŞ'ın da yönetim kurulu başkanı.

MHP'DEN TEPKİ VE ÖNERİ

Mahfel'in özel sektöre devri konusu siyasette de tartışma konusu. İhaleye karşı çıkan MHP'nin Büyükşehir ve Osmangazi Belediye Meclis üyelerinden ardı ardına konuyla ilgili öneriler geldi.

MHP Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Sözcüsü İhsan Bilgili, Osmangazi ve Yıldırım Belediyelerinin işletmeye talip olduğunu belirterek, Mahfel'in ilçe belediyelerine devredilebileceğini söyledi.

AYDIN'DAN DÜNDAR'A ÇAĞRI

MHP Osmangazi Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Cemil Aydın da "Mahfel kamunun elinde kalmalı, Osmangazi Kültür İşletmeleri (OKİ) tarafından işletilerek, Bursa'ya hizmet vermelidir" dedi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a çağrı yapan Aydın, OKİ'nin son yıllarda mali anlamda toparlanma sürecine girdiğini ve geçtiğimiz aylarda 6 milyon TL sermaye artırımı için Meclis'ten yetki aldığını belirterek, "OKİ ve Osmangazi Belediye Başkanlığı'nın Mahfel'i hakkıyla işletmeye ve hizmet vermeye gücü vardır" değerlendirmesinde bulundu.