Bursa
Parçalı Bulutlu
24.3°

Maduro'yu devirmek için paralı ordu

DÜNYA , 30 Nisan 2019 Salı, 15:53

ABD'li özel güvenlik şirketi Blackwater'ın 5000 kiralık askerle Maduro'yu devirme planı yaptığı öne sürüldü

Maduro'yu devirmek için paralı ordu

Irak ve Afganistan'da işlediği savaş suçlarıyla bilinen ABD'li özel güvenlik şirketi Blackwater'ın kurucusu Erik Prince'in, ABD Başkanı Donald Trump'la yakınlığını da kullanarak, sosyalist Devlet Başkanı Nicholas Maduro'yu devirmek için Venezüella'ya kiralık ordu konuşlandırmayı kabul ettirmeye uğraştığı belirtildi.

Erik Prince'in girişimiyle ilgili bilgi sahibi dört kaynak, Reuters'e konuştu. Kaynaklar, son aylarda Prince'in böyle bir operasyon için nüfuzlu Trump destekçileri ve zengin Venezüellalı sürgünlerden yatırım ve siyasi destek istediğini söyledi.

Buna göre Blackwater'ın kurucusu , ABD ve Avrupa'da gerçekleştirdiği özel görüşmelerde, Washington destekli darbe girişiminin maşası, kendini Geçici Devlet Başkanı ilan etmiş Juan Guaido adına savaşmak üzere 5000 paralı asker tutup sahaya sürme planını sundu. Prince'in paralı orduyla darbe planlarıyla ilgili temaslarını nisan ortasına gelindiğinde hala devam ettirdiği kaydedildi.

Plan, istihbarat operasyonlarıyla başlamayı, ardından Kolombiya ve diğer Latin Amerika topraklarından toplanacak 4000-5000 paralı askerle Venezüella'ya girmeyi, Venezüella hükümetine bağlı güçlere muharebe harekatı düzenlemeyi ve bunu istikrarlaştırma operasyonlarının takip etmesini öngörüyor.

Reuters, Prince'in planını Trump yönetimine de sunup sunmadığı, sunarsa değerlendirmeye alınıp alınmayacağı sorusuna Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Garrett Marquis'den yanıt alamadığını aktardı. Trump yönetiminin bu konudaki düşüncelerine aşina bir kişi ise Beyaz Saray'ın böyle bir planı desteklemeyeceğini söyledi.

Guaido'nun sözcüsü Edward Rodriguez, Venezüella muhalefetinden yetkililerin Prince ile herhangi bir operasyon hakkında konuşmadığını savundu, ama Reuters'in başka sorusuna yanıt vermedi. Maduro yönetimi de yorum yapmadı.

Reuters'in planla ilgili görüşlerini aldığı ABD'li ve Venezüellalı güvenlik uzmanları, siyaseten çok zorlama ve potansiyel tehlikeli olduğu, zira içsavaş çıkarabileceği değerlendirmesini yaptı. Venezüella muhalefetine yakın Venezüellalı bir sürgün ise Maduro yönetimi çökerseyeni yönetimin asayişi sağlamasına yardımcı olması bakımından taşeron güvelikçilerin yararlı olabileceğini savundu.

ABD'de 'savaşların özelleştirilmesi' kampanyasının başını çeken Prince, bu ay sözcüsü Marc Cohen'e "Venezüella'da operasyon yapmak gibi bir plan yok" açıklamasını yaptırdı. Ama Cohen soruları yanıtlamayı reddetti.

Prince'in özel sermaye şirketi Frontier Resource Group'un Yatırımcı İlişkileri Direktörü Lital Leshem ise Prince'in Venezüella'da operasyon yapmayla ilgilendiğini teyit edip "Prince'in daha başka pek çok yer için olduğu gibi Venezüella için de bir çözümü var" dedi.

Hindistan ve Pakistan'da çekirge istilası
Hindistan ve Pakistan'da çekirge istilası
İşte Bursa'nın virüs avcısı filyasyon ekipleri
İşte Bursa'nın virüs avcısı filyasyon ekipleri
Konakalmaz Şelalesi baharla coştu
Konakalmaz Şelalesi baharla coştu
Şehitlikler ziyaretlere açılıyor
Şehitlikler ziyaretlere açılıyor