Bursa
Çok Bulutlu
20.9°

Maç toplantısı...İrfan Buz neler yapar?

BURSASPOR , 25 Haziran 2020 Perşembe, 12:56

enbursa.com yazarları hem İrfan Buz'u hem de Bursaspor-Adanaspor karşılaşmasını değerlendirdi.

Maç toplantısı...İrfan Buz neler yapar?

BEYTULLAH SÜAT

İş İrfan Buz'da değil Mestan'da

Başkan Mesut Mestan'ın teknik direktör seçiminde izlediği yöntem acemiliktir. Ve özellikle Metin Diyadin'i aklına kim soktu, açıklamalıdır. Bununla birlikte Bursaspor'un Süper Lig'e çıkması aslında İrfan Buz'un değil Başkan Mesut Mestan'ın elindedir.

Bu oyuncu grubunun kafasının rahat olması lazım. Bütün paralarını ödeyin demiyoruz fakat hiç değilse biraz olsun yüzlerini güldürün. Para futbolcular için her zaman bir dopingtir. İrfan Buz'un gelmesinden sonra mutlaka bir kıpırdanma olacaktır ancak bunun devam edebilmesi için yönetimin kısa sürede maddi anlamda takıma çare bulması gerekir.

İrfan Buz'un da neler yapacağını merak etmiyor değilim. 6 yıl önce yüzlerine bakılmayan Ozan Tufan'a Harun Tekin'e bir anda şans veren isimdi. Bence bu dönemde de farklı şeyler denemeli. Çünkü bu takım içersinde formayı haketmeyen isimler de var. Gördük Keçiörengücü karşısında.

Belki, Ali Akman'ı, İsmail Çokçalış'ı, Emirhan Aydoğan'ı da bir anda sahaya atar. Açıkçası, sürpriz bekliyorum.

ADNAN ÖRNEK

İpler Bursaspor'un elinde değil

Kötü bir mağlubiyetten sonra Bursaspor'da büyük bir yıkım oldu. Gidenler gelenler, anlaşılan, anlaşılmayan bir sürü olay ve açıklamalar. Kaos nihayet dün bitti. Aslında bir çok konuda yorum yapmak ve değerlendirme yapmak gerekir ortam bunu gerektiriyor ama onu daha sonra yapabiliriz.

Zaten artık teknik direktör değişikliklerinde başarı ve başarısızlık kavramı diye bir şey kalmadı. Herkes trübüne oynuyor, yakının varsa araya birileri giriyorsa işin çok kolay olabiliyor. Birazda sosyal medya pompası tamam takımın başındasın.

Bunu Türkiye geneli için söylüyorum. Enteresan enteresan işler olabiliyor. Karar vericiler futboldan bi haber oldukları için söylüyorum bunu ama konuyu kesinlikle anlatmak lazım insanlara..Gelelim Bursaspor'un bu haftaki rakibine. Açıkçası ligin en zayıf takımıyla oynuyoruz. Yeni de bir teknik direktör değişikliği oldu baskıyla çok kolay kazanacağı bir hafta Bursaspor'un. Bu maçı kazanıp fikstür avantajını lehine çevirmek isteyecektir takımımız. Ama artık üzülerek söylemek lazım ipler Bursaspor'un elinde değil. Mutlaka son beş hafta kazanıp rakiplerinin puan kaybetmesini beklemek zorundalar. Uzun lafın kısası yeni teknik ekibe ve Bursasporumuza başarılar diler, bu seneyi mutlu ve huzurlu bitirmek taraftarın ve bütün Bursa'nın en büyük beklentisidir. Bu yolda başarılar dilerim.

SELAHATTİN ADIGÜZELLER

Adana kebabı Buz'lu ayranla iyi gider!

Öncelikle yeni teknik direktör İrfan Buz, hayırlı olsun... Camiayı ve ligimizi bilen, Bursaspor'u seven ve sevilen bir hoca... Şu an takımda oynayan bazı futbolcuları da yakından tanıyor olması, bunlar hep avantaj gibi görünüyor. Kalan 5 maçta (üçü içeride) ne yapar?

Hepsinden 3 puanla ayrılsa da, Bursaspor'un Süper Lig'e direkt çıkma garantisi yok, çünkü üstündeki rakiplerinin de kaybetmesi lazım. Bu hafta oynanacak Adanaspor maçına gelirsek... Lige havlu atmaya hazırlanan rakibi karşısında fazla zorlanmayacağını düşünüyorum yeşil timsahların... Bol gollü bir Adana kebabıyla karşılama yapabilir futbolcular yeni hocalarına...Zaten bu maçtan da üç puan çıkaramazlarsa, Süper Lig hayallerinin üzerine içelim hep birlikte Buz'lu ayranı! Play-off umudumuz bile tehlikeye girebilir. Taraftar kartonlarını yakabilir!

İSMAİL KEMANKAŞ

Bir şey söylemek lâzım, ama ne ?

Yaklaşık, 35 yıldan beri Bursaspor için bir şeyler söyleyip, yazarak geçti yaşamım... Böylesi günlere de tanık oldum. 2004 yılında küme düştüğünde, bir süre sokağa çıkmak bile istemedim. Şimdi ne oluyor? Borç içinde, zorlukla kurulan bir Yönetim, uzaktan bakmaya mecbur ya da isteksiz bir camia... Oyunu, 2011 öncesi gibi oynamaya yeltenen bazı kişi ve kurumlar(!) arasında, son anda oluşturulan akordu bozuk bir takım. Üstelik, finale çeyrek kaldığında, umutsuz bir meraklı bekleyiş. Üçüncü teknik adam, bu lig için görüntüde deneyimli ve bir klas üstü görünen, uyumsuz, temposuz ve heyecansız bir futbol takımı var karşınızda...Siz olsanız, Adanaspor maçı için ne söylersiniz? "Rakibin önemi yok, takımı oluşturan aktörlerin rolünü nasıl yapacağı önemli, rakip ikinci planda" diyebiliyorum. Eğer maç yeterince ciddiye alınmıyorsa, "bu takım lige çıkmazsa, alacaklarınızın üstüne, plastik şişeden Uludağ suyu için" der ve çekilirim. Sonrası mı..? Bilsem kâhin olurdum zaten !

TOLGA BAHADIR ŞİMŞEK

Güzel başlangıçlar

Ligin sonuna yaklaştığımız zaman diliminde, çalkantılı bir teknik direktör arayış süreci içerisinde Bursaspor yönetimi, İrfan Buz ismiyle son noktayı koydu. Takımın içinde bulunduğu durum itibariyle de zorlu Süper Lig yolculuğunda yeni teknik direktöre başarılar diliyorum. Adanaspor maçı öncesi en büyük kozumuz, İrfan Buz hocanın kazanma hırsını futbolculara işlemesi süreci olacaktır. Kadroda son haftalarda formsuz oyuncuların yerine taze kan genç oyunculara şans tanıma fırsatını sunacağını düşünmekteyim. Bu maçla birlikte takımın en önemli kazancının galibiyet elde edebilme özgüvenini sağlayan takım hüviyetine dönüşmemiz olacaktır. Burak Altıparmak, Serdar Özkan, Burak Kapacak ve Ali Akman bu maç için kilit oyuncularımız olacağını şimdiden belirtmek istiyorum. Traore, Kubilay ve Selçuk, hocanın kurgusunda bu hafta dinlendirilen isimler arasında olabilir. Bundan sonrası için oyuncu grubu arasında dayanışma sağlanarak takımın süper lig yolunda tünelin sonundaki ışığı görmesi yönünde motivasyon sağlanmalıdır.

ERGÜN IŞIK

Bursaspor nasıl oynamalı?

Adanaspor'un Giresunspor karşısında top rakipteyken savunma anlayışı 4-1-4-1 düzenindeydi. Hücum anlayışı olarak 4-3-3 şeklinde oynadılar. Oyun içinde birbirlerine yakın ve kademeli oynamaya çalışarak agresif ve kompakt bir oyun görüntüsü verdiler. Savunma anlayışı olan bir takım.

Oyunu eğer baskı yok ise geriden stoperler Hakan Cinemre ve Evren Korkmaz ile pas yaparak kurmaya çalışıyorlar. 2.bölgeden, 3.bölgeye hücuma geçişlerde kanatlar ve savunma arkasına atılan toplarla hücum yapmaya çalıştılar. Maçın sıkıştığı anlarda ise pas yapmaya ve sakin oynamaya çalışan bir takım görüntüsü sergilediler.

Bu oyun anlayışıyla önde pozisyon üreterek Celil Yüksel'in kazandığı topla golü buldular. 2.bölgede oyunu kabul edip kazandıkları toplarla direkt hücuma çıkıp tehlikeli oluyorlar. (Eze ve Eren Keleş). Dikkat edilmesi gerek isimler Celil Yüksel, Umut Süzen, Musa Bakayoko, Eze ve Eren Keleş. Genellikle sonradan oyuna giren Hakan Barış ve Ahmet Dereli'de etkili isimler. Kaleci İrfan Can ise ayaklarını iyi kullanan ve oyunu iyi kuran bir isim. Bursaspor öncellikle sabırlı oynamalı. Rakibe karşı temaslı ve agresif oyun anlayışıyla, sorumluluk alması gereken isimler takım bütünlüğünü koruyarak oyun disiplinine bağlı bir sistem olmalı sahada. 3.bölgeden hücuma fazlaca destek sağlanmalı. Bekler de hücumu organize edebilmeli. Ayrıca rakip takım kornerlerde alan savunması yapıyor. Bizim takıma göre boy ortalaması kısa. Eğer duran topları etkili kullanırsak bunu avantaja çevirebiliriz.