Bursa
Açık
10°

'Maaş bin lira, devletin kazandığı bin liradan fazla'

EKONOMİ , 14 Eylül 2019 Cumartesi, 21:37

Ünlü Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, sosyal medya hesabından yine çarpıcı açıklamalar yaptı. Erdursun'un mesajları sosyal güvenlik sistemindeki çarpıklıkları bir kez daha ortaya koydu.

'Maaş bin lira, devletin kazandığı bin liradan fazla'

Çalışma hayatındaki çarpıkların sık sık gündeme taşıyan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'dan yine çarpıcı mesajlar geldi.

Türkiye'de en düşük emekli maaşının bin lira olduğunu belirten Erdursun, Hazine'nin sigortalı çalışan emekliden sağladığı kazancın maaştan daha fazla olduğunu söyledi. Erdursun, "Ülkemizde en düşük emekli maaşı 1.000₺'dir. Sigortalı çalışan bir emekliden dolayı devletin cebine giren para ise 1.001,21₺'dir" dedi.

Enflasyon ağustos ayı itibariyle yıllık TÜFE yüzde 16,65'ten yüzde 15,01'e, çekirdek enflasyon ise yıllık bazda yüzde 16,2'den yüzde 13,6 seviyesine gerilerken, faizlerde de ardı ardına indirimler geldi. Erdursun, bu durumu şöyle yorumladı:

"Yıl sonu geliyor, alel acele faizleri düşürüyorlar, düşük enflasyon rakamları açıklayacaklar! Emeklilere düşük zam oranda zam yapacaklar! Asgari ücretliye düşük zam yapılacak! Kaybeden hep aynı...MİLLET"

Erdursun, "Milyonlarca emekli asgari ücretin altında bir emekli maaşı alıyor ve çalışmaya devam etmek zorunda kalıyorsa bu kişilere 'emekli' demek mümkün mü? 'Sosyal yardım' demek gerekir... 'Emekli olmak' çalışma hayatından çıkmaktır" ifadelerini kullandı.

Erdursun, çalışma hayatında işsizliği azaltacak reçeteyi de verdi:

"Emekli maaşlarına intibak uygula, emeklilerin tekrar çalışması durumunda emekli maaşını kes! Emeklileri çalışma hayatından çıkar, milyonlarca işsiz gence iş imkanı yarat!.."

Erdursun, son mesajında da "Emeklilere 1000 lira emekli maaşı söz konusu olduğunda, ülkenin ekonomisini ağlayarak anlatanlar! İstişare heyetine 15-20 Bin TL verilmesini eleştirenlere ülkenin ekonomisinin Avrupa ve Amerika'yla yarıştığını ballandıra ballandıra anlatıyor! Kafalar karışık!" dedi.

Türk sinema sektörü çekimlere başlıyor
Türk sinema sektörü çekimlere başlıyor
Bakan Akar bahriyelilerle bayramlaştı
Bakan Akar bahriyelilerle bayramlaştı
Denizde milyon dolarlık bayram keyfi
Denizde milyon dolarlık bayram keyfi
Hong Kong'da Çin protestosu
Hong Kong'da Çin protestosu