Bursa
Çok Bulutlu
8.7°
enBursa Haber

Liseye geçişte Bursa pilot il seçildi

EĞİTİM , 07 Haziran 2018 Perşembe, 10:22

Adrese dayalı liseye geçiş sisteminde Bursa pilot il seçildi. Okullarına giderek demo tercihlerde bulunan öğrenci ve velileri sistemin ayrıntılarının belli olmamasına tepki gösterdi.Eğitim-Sen Bursa Şubesi Başkanı Atakan Erdağı, "Tercihlerden muhakkak biri ya mesleki teknik Anadolu lisesi ya da Anadolu imam hatip lisesi isteniyor" diyerek, uygulamaya tepki gösterdi.

Liseye geçişte Bursa pilot il seçildi

Milli Eğitim Bakanlığı, liselere adrese dayalı yerleştirme için düğmeye bastı.

Merkezi ve yerel yerleştirme kılavuzunun 25 Haziran'da açıklanması beklenirken, Bursa yerel yerleştirmede pilot il seçilerek uygulama başlatıldı.

Bursa pilot uygulamasındaki "Yerel yerleştirme kılavuzu"na göre, genel olarak, ortaokulların liselerle eşleştirildiği kayıt alanları oluşturuldu. Kayıt alanları öğrencilerin evlerine en yakın liseler çerçevesinde belirlendi. Kayıt alanındaki ortaokulların kontenjanları göz önünde bulundurularak, liselerin kontenjanları belirlendi ve kayıt alanındaki her öğrencinin gidebileceği ortaöğretim kurumu imkanı sağlandı.

E-okul üzerinden yapılacak tercih ekranında kayıt alanındaki okullar, yeşil renkle 'Bölgede', komşu kayıt alanındaki okullar mavi renkle 'Komşu Bölgede', komşu olmayan il içindeki diğer okullar ve il dışındaki okullar kırmızı renkle 'Bölge dışı' şeklinde görülecek.

4 Haziran'da başlayan uygulama kapsamında öğrenciler okullarına giderek demo okul tercihinde bulundu. Pilot tercihlerin yarın sona ermesiyle sistemin işleyişi ortaya çıkacak.

Eğitim-Sen Bursa Şubesi Başkanı Atakan Erdağı, uygulamayı e-okul üzerinden yaptıklarını belirterek şu bilgileri verdi:

'MUHAKKAK İMAM HATİP İSTENİYOR'

"E-okul üzerinde ekranın sağ alt köşesinde listenin en üstünde pilot uygulama olarak ekran girişi yapılıyor. Tercihlerde bölge-komşu bölge-genel diye üç çember uygulanıyor. 10 tercih yaptırılıyor. Ancak tercihlerden muhakkak biri ya mesleki teknik Anadolu lisesi ya da Anadolu imam hatip lisesi isteniyor. Sınavsız mahalli yerleştirme ile ilgili çemberleri tespit etmişler ancak eksiklik ve yanlışları tespit için yapıyorlar. Örnek uygulamada gördük ki uygulama çok kötü. Ayrıca ilçe dışındaki uzak bölge okullarda özellikle mesleki teknik Anadolu lisesi ve Anadolu imam hatip lisesi bölgeye alınmış daha yakınlarda bulunan okullar komşu bölge olmuş. Sonuç olarak, kendilerinin belirlemesi gerekli çember listelerini veli ve öğrencilere deneylerle belirlemiş oluyorlar."

'ÖĞRETMENLER TEHDİT EDİLMİŞ'

Geçen hafta Bursa'da Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt'un okul müdürleri ve rehberlik öğretmenleriyle bir toplantı yaptığını söyleyen Erdağı, şöyle devam etti:

"Okul müdürleri ve rehber öğretmenlere tercihler için görev verildi. Özellikle en az bir mesleki teknik lisesi, bir de Anadolu imam hatip tercihi yaptırmaları konusunda ısrar etmeleri ve muhakkak yaptırmaları söylenmiş. Aksi takdirde de bu tür bir çalışmadan kaçınmaları durumunda, işlerini kaybedeceği söylenmiş. Öğretmenlerin tehdit edildiği bir toplantı olmuş. MEB, bu pilot uygulamayla çember sistemini belirlemeye çalışacak. Ancak bunun ne yasal ne de pedagojik alt yapısı var."

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona da görevlendirilen müsteşar yardımcısını dahi yeni sistem hakkında fikri olmadığını savunarak, sistemin anlatıldığı gibi adrese yakın okula dayalı olmadığını söyledi. Rona, şunları kaydetti:

'ÖĞRENCİLERİN BİR BÖLÜMÜ İSTEMEDİĞİ OKULLARA YERLEŞECEK'

"Yeni sistem kamuoyuna tanıtılırken bir takım vaatlerle birlikte anlatılmıştı. Bunlardan birincisi 'hiçbir öğrenci istemediği okul türüne yerleşmeyecek' vaadiydi. Ancak, her öğrenciye en az 2 farklı okul türünce tercih yapma zorunluluğu getiriliyor. Buna göre her öğrenci Anadolu + İmam Hatip, Anadolu + Meslek veya İmam Hatip + Meslek şeklinde birden fazla okul türünü seçmek zorunda kalacak. Bu da sistemin bu vaadinin gerçekleşmeyeceğini, öğrencilerin bir bölümünün mutlaka istemediği okullara yerleşmek zorunda kalacağını gösteriyor. Kayıt alanlarının 3'e ayrılması da öğrencilere il içindeki tüm okullara tercih hakkı tanıyor. Tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler için ise sistemin yerleştirme yapacağını düşünecek olursak, öğrenciler adreslerine uzak okullara da yerleşebilecekler."