Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
9.2°
enBursa Haber

Lavrov'dan Türkiye açıklaması

DÜNYA , 17 Nisan 2019 Çarşamba, 15:15

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Şam'ın Suriye'nin kuzeydoğusunda kontrolü en yakın zamanda geri alması gerektiğini düşündüklerini söyledi. Lavrov, Türkiye'nin Suriye sınırındaki güvenlikle ilgili çıkarlarının sağlanmasını da bölgedeki en önemli hedeflerden biri olarak tanımladı.

Lavrov'dan Türkiye açıklaması

Moskova'da verilen basın toplantısında konuşan Lavrov " Suriye'nin kuzeydoğusu, yani Fırat'ın sol kıyısı ile ilgili sorun çözülmeli. Bunu, öncelikli görevlerimizden biri olduğu üzere, meşru Suriye yönetiminin kontrolü yeniden ele alması için yapmalıyız" dedi.

Lavrov, bölgedeki en önemli hedeflerden birinin de Kürtlerle diyaloğun ve Türkiye'nin Suriye sınırındaki güvenlikle ilgili çıkarlarının sağlanması olduğunu ifade etti.

Sergey Lavrov, Suriye'de sahadaki durumun Anayasa Komitesi'nin en yakın zamanda kurulması için bir engel teşkil etmediğini, sorunlar olmasına rağmen, ülkenin daha istikrarlı hale geldiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Lavrov "Rusya ile Türkiye arasındaki anlaşmalar çerçevesinde İdlib'deki teröristlerin ortadan kaldırılması ile ilgili sorunun çözülmesi gerekiyor. Zira orada sonsuza dek kalmamalılar. Bunu herkes anlıyor" dedi.