Bursa
Açık
5.7°

Kuzu'ya inceleme hakime ceza

GÜNCEL , 15 Şubat 2020 Cumartesi, 09:24

Uyuşturucu ticareti ve bir dizi cinayetin sanığı olarak tutuklanan Naci Şerifi Zindaşti'yi gece yarısı tahliye eden hakim C.Ö.'nün 3 ay süre ile görevden uzaklaştırıldığı ortaya çıktı.

Kuzu'ya inceleme hakime ceza

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre uyuşturucu ticareti yaptığı ileri sürülen ve hakkında "adam öldürmek", "cinayete azmettirmek", "FETÖ üyeliği" suçlamaları da bulunan İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti, 19 Ekim 2018 akşamı tartışmalı bir şekilde 3 adamı ile birlikte tahliye edildi. Zindaşti'nin tahliyesinin arkasındaki ismin Burhan Kuzu olduğu iddia edildi. İddiaları, "Kendisini tanımam" diyerek reddeden Burhan Kuzu'nun Zindaşti bağlantısını Cumhuriyet, yemek yerken çekilmiş fotoğrafını yayımlayarak ortaya çıkarmıştı. İddialarla ilgili soruşturma başlatan HSK'nin görevlendirdiği müfettişlerin ifadelerine başvurduğu savcı ve hakimlerde "Sürekli arıyordu" diyerek Burhan Kuzu'yu işaret etmişti.

Cumhuriyet, bu gelişmenin ardından HSK'nın hazırladığı dosyası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiğini ve Burhan Kuzu hakkında soruşturma başlatıldığını 3 gün önce okurlarına duyurmuştu. Devletin resmi ajansı AA, dün abonelerine Kuzu hakkında "Zindaşti" incelemesi başlatıldığını abonelerine servis etti. AA'nın haberinde "İncelemenin, Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK), 'Burhan Kuzu'nun yargı mensuplarına baskı yaptığı' iddialarına ilişkin bir evrakı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermesi üzerine başlatıldığı belirtilirken, dosya için özel soruşturma bürosundan bir savcının görevlendirildiği öğrenildi" ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Zindaşti'yi gece yarısı tahliye eden hakim C.Ö.'nün 3 ay süre ile görevden uzaklaştırıldığı ortaya çıktı. Habertürk'den Mustafa Şekeroğlu'nun haberine göre; müfettişlerin hazırladığı dosyada ortaya çıkan ifadelerden sonra HSK hakim C.Ö.'nün meslekten tedbiren uzaklaştırıldı. Görevden uzaklaştırmaya dair bilgi HSK'nin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazdığı resmi bir yazıda ortaya çıktı. Yazıda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı söz konusu iddialarla ilgili açılmış soruşturma dosyasında bilgi talebinde bulundu. HSK hakim C.Ö.'nün 26 Kasım 2019 günü "3 ay süreyle tedbiren görevinden uzaklaştırıldığı" bilgisini verdi. Buna göre 3 aylık uzaklaştırma süresi önümüzdeki günlerde dolacak olan C.Ö. hakkında nihai karar disiplin kurulu tarafından verilecek.