Bursa
Çok Bulutlu
29.8°

Kuzey İrlanda'da gazeteci cinayeti

DÜNYA , 19 Nisan 2019 Cuma, 11:47

Kuzey İrlanda'daki protesto gösterileri sırasında bir gazeteci öldü,

Kuzey İrlanda'da gazeteci cinayeti

Kuzey İrlanda'nın Derry kentinde Perşembe akşamı düzenlenen protesto gösterileri sırasında 29 yaşındaki gazeteci Lyra McKee'nin hayatını kaybettiği açıklandı.

Kuzey İrlanda Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Lyra McKee'nin ölümü hakkında 'terörist saldırı' soruşturması başlatıldığını açıkladı ve olayın arkasında kendisini 'Yeni IRA (İrlanda Cumhuriyet Ordusu)' olarak adlandırılan örgütün olduğundan şüphelenildiğini belirtti.

Perşembe günü Derry'de yaşanan protesto gösterileri sırasında polis ve göstericiler arasında çatışma çıkmış, Derry Emniyeti bölgede görev yapan polislere en az 50 molotof kokteyli atıldığını ifade etmişti. Polis ayrıca silahlı bir kişinin protestolar sırasında ateş açtığını da söyledi.

Protestoların Derry bölgesinde polis güçlerinin yürüttüğü bir güvenlik operasyonuna tepki olarak başladığı belirtiliyor.

Kuzey İrlanda'nın Birleşik Krallık ile birliğini savunan Demokratik Birlik Partisi'nin (DUP) lideri Arlene Foster, Derry'de yaşananları ve Lyra McKee'nin öldürülmesini kınayan bir açıklama yaptı ve "1970'lerde, 80'lerde, 90'larda sokaklarımıza silahları getirenler hatalıydı. 2019'da da bu eylemler aynı ölçüde hatalıdır. Kimse geçmişe dönmek istemiyor" dedi.

1970'li yıllarda 'IRA'nın siyasi kanadı olarak' bilinen ve bugün Kuzey İrlanda'nın en büyük iki siyasi partisinden birisi olan Sinn Fein'in Başkan Yardımcısı Michelle O'neill ise Lyra McKee'nin öldürülmesini "Tüm toplumumuza yönelik bir saldırı" diyerek niteledi.