Bursa
Açık
29.9°

Kuyumcularda düğün sezonu umudu...Vatandaş ise...

BURSA , 10 Haziran 2020 Çarşamba, 15:38

Normalleşme süreci ile birlikte düğün sezonunun geleceği de şekillenmeye başlarken altın piyasası da yavaş yavaş hareketlendi. Geçtiğimiz aylara oranla düşüşe geçen altın fiyatları düğün hazırlığı yapanları kısmen de olsa sevindirdi. Ancak, altın hala pek çok kişi için vitrinde seyirlik durumda.

Kuyumcularda düğün sezonu umudu...Vatandaş ise...

Bursa'da koronovirüs tedbirleri kapsamında bir süre kapalı kalan kuyumcular son günlerde hareketlendi. Mart ayında gramı 318 lira olan altın, nisan ve mayıs aylarında zirve yaptı. Zirveyi gramı 390 lira ile zorlayan altın, son haftalarda düşüşe geçti. Bursa Kapalı Çarşı'da ise bugün 375 liradan işlem gördü.

Çeyrek altın sabah saatlerinde 615-620 lira bandında satılırken, yarım altın 1230 liradan alıcısını buldu. Altındaki bu hareketlilik düğün alışverişlerine de yansıdı. Sosyal hayatın normalleşmesi, çarşı pazarın hareketlenmesine bir de altındaki fiyat düşüşü eklenince kuyumcular umutlandı. Uzun süredir altın satışlarında durgunluk yaşandığını söyleyen kuyumcu esafı,düğün sezonunun açılmasıyla kapalı çarşının daha da nareketlenceğine inanıyor.

Düğün hazırlığı yapanlar 4 gözle fiyatların biraz daha aşağı gelmesini beklihyor. Geçim zorluğu çeken pek çok vatandaş ise alımdan çok yastık altındaki son çeyreğini satmayı düşünüyor.