Bursa
Az Bulutlu
30.7°

Kunduzlar, küresel ısınmayı hızlandırıyor

DÜNYA , 03 Temmuz 2020 Cuma, 07:26

Almanyalı araştırmacılar, Alaska'nın kuzeybatısına ait uydu görüntülerini incelerken şaşırtıcı bir keşif yaptı. Bilim insanları son 20 yılda bölgede meydana gelen sıcaklık artışı nedeniyle yerel kunduz popülasyonunda patlama meydana geldiğini belirterek, durumun Arktik'teki buzul erimesini hızlandırdırdığını ve sera gazı emisyonunu artırdığını açıkladı.

Kunduzlar, küresel ısınmayı hızlandırıyor

Bilim insanları, Kuzey Kutbu'nda son 20 yılda artan sıcaklıklar nedeniyle kunduz popülasyonunda büyük bir patlama olduğunu ve hayvanların daha önce hiç bulunmadıkları tundra bölgelerine akın ettiğini açıkladı.

Almanya'daki Alfred Wegener Enstitüsü'nden bilim insanları kunduzların baraj inşa ederek buzulların erimesine neden olduğunu ve sera gazı emisyonunu arttırdığını belirtti.

20 YILDA 10 KATINA ÇIKTI

Araştırmacılar, Alaska'nın kuzeybatısına ait farklı yıllarda kaydedilmiş uydu görüntülerini inceledi. Fotoğraflarda, kunduzların nehir ve göl kenarında inşa ettikleri baraj alanının 2002'de 0,4 hektar iken, 2019 yılında bu miktarın 3,7 hektara çıktığı görülüyor. Bununla birlikte, 2002 yılında eriyen buzul miktarı 1,6 hektarken,17 yıl eriyen alan 3,9 hektara yükseliyor.

Çalışmanın yazarlarından Dr. Ingmar Nitze, "Kunduzların çok hızlı bir şekilde yayılabildiğini biliyorduk. Eskiden donmuş halde bulunan göller, şu anda kunduzların yaşamı için oldukça elverişli yaşam koşulları sağlıyor. Ayrıca, kunduzları avlayan türlerin sayısı da azaldı. Tüm bunlar onların üremesi için harika bir ortam sağlıyor" ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte, araştırmada Alaska'nın Kotzebue kasabasına 50 km uzaklıktaki kunduz barajlarının sayısının son 17 yılda 2'den 98, Baldwin yarımadasındaki barajların ise son 9 yılda 94'ten 409 yükseldiği belirtildi.

YAPTIKLAR BARAJLAR BUZULLARI ERİTİYOR

Bilim insanları, kunduzların baraj inşatı yaparken göldeki suyun ısınmasına neden olduğu ve söz konusu sıcaklıkların Kuzey kutbundaki permafrostun (donmuş toprak) erimesine yol açtığını belirtti.

Nitze, eriyen permofrost nedeniyle karbon, metan ve sera gazlarının arttığını söyleyerek, insan faaliyetleri nedeniyle süregelen iklim değişikliğinin kunduzlarla birlikte hızlandığını açıkladı.