Bursa
Açık
24.6°

"Kulüpte 190 dava, 225 icra takibi var"

SPOR , 31 Mayıs 2020 Pazar, 13:42

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, kulübün sosyal medya hesabında açıklamalarda bulundu. Göreve geldikten sonra haciz ve icra takiplerinin arttığını söyleyen Çebi, "190 davamız var ve bu davaların dışında 225 haciz-icra takibi var. Ayrıca 61 kez kulübe haciz memurları geldi, göğüs göğüse kavga ettik. Ama güzel günler gelecek. Bize destek olmaya devam ederseniz, biz Beşiktaş'ı uçuracağız" ifadelerini kullandı.

"Kulüpte 190 dava, 225 icra takibi var"

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, kulübün sosyal medya hesabından camiaya seslendi. Kulübün son durumu hakkında önemli açıklamalarda bulunan Çebi, "Bugün, mali ve idari genel kurulumuzu yapacağımız tarihti. Pandemi nedeniyle ertelendi bu. Ağustos ayında yapılacak. Her şeyden önce şunu söylemek istiyorum. 10 yıllık denetim için verdiğimiz sözü yerine getirmek adına yapılan çalışmalar pandemi nedeniyle birkaç ay sarktı. Önümüzdeki ağustos ayında bir terslik olmazsa yapacağımız genel kurulda bu hususla ilgili çalışmalar sunulacaktır. Özel bir denetim firması tarafından görevi devraldığımız ana kadar ki oluşan borcun 3.3 milyar TL olduğu açıklanmıştı. Bu borç mevcut finansman yükü ve faizlerle 2023 senesinde 4.1 milyar TL'yi aşacaktır. Vereceğimiz mücadele, bunun aşılmaması ve yükü aşağıya çekmemiz şeklinde olacaktır. Kulübümüzün 600 milyon TL geliri, 900 milyon TL gideri vardır. Yılda 300 milyon TL, ayda 25 milyon TL açıkla kulübü yürütmeye çalışıyoruz. Bugüne kadar yapılan borçlanmanın faiz yükü ve yapılan büyük kontratların dayanılmaz yükünden kaynaklanmaktadır. Ekim ayının sonuna geldiğimizde, 20-31 arasındaki 11 gün içinde Avrupa'ya gidebilmek için almamız gereken temiz kağıdı için süratle 120 milyon TL acilen para bulunmuş ve ödeme yapılarak Beşiktaş'ın UEFA'ya gitmesindeki engel kaldırılmıştır. Bu süreç eylül sonu olması gerekirken, seçim nedeniyle eski yönetim tarafından bu ekim ayına ertelenmiştir. Bunu da Beşiktaşlılar ve kamuoyuyla paylaşmayı görev biliyorum" dedi.

"380 milyon TL'lik kaynak oluşturduk"
Yönetime geldikleri ilk günden bu yana kaynak arayışlarında olduklarını belirten Çebi, "Göreve geldiğimizden bu yana geçen süre içinde 380 milyon TL'lik kaynak oluşturduk. Bankalara gelen gelirlerimizin dışında bulduğumuz kaynaklardır. Son derece zor durumda olduğumuz bankalarla yapılan kredi sözleşmesi nedeniyle bütün gelirlerimiz bankalara ödenmektedir. Bankalar tarafından kredi borçlarımıza sayılmaktadır. Bunların dışında bulmamız gereken 780 milyon TL'ye karşılık bulabildiğimiz 380 milyon TL ile kulübü ayakta tutmaya çalıştık. Geldiğimiz günden bu yana 7-8 ayı bulan maaş ödemeleri yaptık. Ancak 3-4 ay geriden gelen ödemelerin sadece 1 ayını kapatabildik. Personelimize de bu konuda gösterdikleri anlayış nedeniyle teşekkür ediyorum. Zaman içinde bu yükü hafifleterek yürümeye çalışacağız" ifadelerini kullandı.

"225 adet icra ve haciz takibi var"
Bankalarla kulübün kredileri üzerine görüşmeler yaptıklarını söyleyen Çebi, "Bilindiği üzere konsorsiyum bankalarla yapılan bir kredi sözleşmesi var. Bu sözleşmenin içeriğinin, kulübün şu andaki şartlarla dönmesine engel olduğunu biliyoruz. Çok ağır şartlar var. Bunların yeniden yapılandırmasının çok önemli olduğunu göreve geldiğimizde belirtmiştik. Bu konuda bankalarla olan görüşmelerimiz devam etmekte, bu kredinin Beşiktaş'ın yürüyebilir şeklinde olması için çalışmalarımızı yapıyoruz ve Beşiktaş lehine bir sözleşme yapmayı arzu ediyoruz, bunun da gayreti içindeyiz. Davalarla ilgili devir alınan sayı 143 adetin üzerindedir. Bunların 24 tanesi maalesef üyelerimizle ilgili açılan davalardır. Bunların birçoğuyla kucaklaşmak ve barışı sağlamak adına kendileriyle uzlaşarak yolumuza devam etmeyi planlıyoruz. Ayrıca 190 dava devam etmekte. Bu davaların dışında 225 adet icra ve haciz takibi var. Geldiğimiz günden bu yana da 61 kez icra memurlarıyla kapının önünde göğüs göğüse kavga ettiğimizi de belirtmek istiyorum" dedi.