Bursa
Açık
20.7°

Kudüs kararına Türkiye'den tepki

GÜNCEL , 29 Ocak 2020 Çarşamba, 07:15

ABD Başkanı Donald Trump'ın, sözde 'Yüzyılın Anlaşması' olarak tanımladığı ve Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini duyurmasının ardından İstanbul ve Ankara'daki vatandaşlar tepki gösterdi.

Kudüs kararına Türkiye'den tepki

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini duyurması ve 'Yüzyılın Anlaşması' olarak nitelediği kararına tepkiyle karşılandı. Aralarında çeşitli sivil toplum kuruluşları, Filistin'den Hamas temsilcileri, siyasi parti temsilcilerinin de olduğu çok sayıda vatandaş, ABD'nin İstanbul Konsolosluğu önünde toplandı. Bir araya gelerek Trump'ın kararına tepki gösteren vatandaşlar, tekbir getirdi. İsrail ve ABD aleyhinde 'kahrolsun İsrail, ABD', 'İsrail Filistin'den defol' gibi sloganlar atarak karara tepki gösterdi.
Kalabalık adına bir basın açıklaması yapıldı. Kalabalık adına açıklamayı okuyan Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Şube Başkanı Yunus Genç, bu gece Filistin halkını yalnız bırakmamak ve Kudüs'e sahip çıkmak ve olup bitenlere dikkat çekmek için toplandıklarını belirtti.

DUYARSIZ KALINAMAZ

İslam ülkelerinin 'içi boş' kınamalarla değil, gerçek yaptırımlarla karara tepki göstermeleri gerektiğini ifade eden Genç, "Müslümanlar, dünyanın neresinde olursa olsunlar Filistin meselesinde, Kudüs meselesinde ve Mescid-i Aksa konusunda asla duyarsız kalamazlar. Müslümanlara rağmen Filistin'le, Kudüs'le ve Mescid-i Aksa ile ilgili alınan tek taraflı kararlar hiçbir zaman çözüme yönelik olmayacaktır. Müslümanları Filistin'deki ve Mescid-i Aksa'daki işgali kabul etmeleri asla ve asla mümkün değildir. Kitle imha gücüne güvenerek, elindeki ekonomik gücüne güvenerek, kendisi ile iş birliği yapan ülkelerin boyun eğişine güvenerek, Filistin halkının, Müslümanları ve vicdan sahibi insanların asla kabul etmeyeceği önerileri, çözüm diye dayatması var olan problemleri daha da arttıracaktır" şeklinde konuştu.
İsrail'in işgal ettiği topraklardan çıkmadan bölgede barışın sağlanamayacağını dile getiren Genç, "ABD'nin belki de en dengesiz olan başkanı Trump, sözde barış adı altında, Filistin meselesine dair, küstah açıklamalarda bulundu. Trump'ın 'yüzyılın anlaşması' diye nitelendirdiği sözde barış planı, tamamen 'işgalci İsrail'den yanadır ve Filistin halkının aleyhinedir. Siz işgal edilmiş Filistin topraklarını Müslümanlar için bir cehenneme çevirerek asla İsrail için bir cennet oluşturamazsınız. Öncellikle bunun farkında olun. Zulüm, ebediyen süremez. Filistinliler için cehenneme dönüştürülmüş bir hayatın İsrail halkı için bir cennet oluşturulamaz. İsrail'in işgal ettiği topraklardan çıkmadan barış olamaz, olmayacaktır. Topraklarından sürülmüş 6 milyon Filistinli geri dönmeden barış olamaz, olmayacaktır. Kudüs'ü, 'İsrail'in bölünmemiş ve ebedi tek başkenti' ilan etmek barış değil, savaş sebebidir" dedi.

BİR DERS VERİLMELİ

ABD Başkanı Trump ve İsrail Başbakanı Netenyahu'nun düzenledikleri ortak basın toplantısında Filistin ile ilgili planlarını açıklayan ikili, Türkiye'de protesto edildi. Ankara'da da ABD Büyükelçiliği önünde toplanan Memur-Sen, İHH, MTTB, AGD-MGV üyeleri ile çok sayıda vatandaş, ABD'de alınan tek taraflı kararlara tepki gösterdi.
Protesto gösterisinde konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Coğrafyamızda, İsrail sorunu var. Yüzyıl önce coğrafyamızda büyük İsrail planı diye yürürlüğe koydukları planı adım adım uygulamaya çalışan ve Filistin Devletin'i adım adım yok etmeye çalışanlar var. Gelinen nokta itibariyle bir oldu bittiye getirilerek ABD'de ki herkesin aklından şüphe ettiği Trump, Filistin halkının iradesini hiçe sayıp Filistin'in işgal girişimini başka bir boyuta taşımıştır. Bu girişimi daha öncede yaptılar. Allah'a yemin olsun ki tek fert kalana kadar diz çökmeyeceğiz. Kudüs, Filistin'in başkentidir. İslam ülkeleri, İslam İş Birliği Teşkilatı'nı bir araya çağırarak nasıl ki Kudüs'ün başkent ilan edilmesine ilişkin ortaya koydukları tavırla BM'de dünyaya bir ders verdiyse ve bunun üzerine de mutlaka bir ders vermeli ve ortak irade göstermeli. Bu coğrafyada huzuru temin etmenin yolu emperyalistlerin bu coğrafyadan çıkmasıdır" şeklinde konuştu.