Bursa
Açık
26.1°

Krizdeki esnaf Meclis gündeminde

EKONOMİ , 20 Mayıs 2020 Çarşamba, 14:45

Salgın nedeniyle zor günler yaşayan esnaf CHP Bursa Milletvektili Prof. Dr. Yüksel Özkan'ın gündeminde. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a vergisini ödeyemeyen esnafı soruna Özkan, önergesinde iflasın eşiğindeki işletme ve sanayi kuruluşlarını gündeme getirdi.

Krizdeki esnaf Meclis gündeminde

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle hükümetler ekonomilerinde oluşacak bir daralmanın ve işsizlik oranlarındaki hızlı artışın önüne geçmek için acil durum paketlerini yürürlüğe koydu.

Pandemi döneminde daralan ekonomi, Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan'ın da gündeminde. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yanıtlaması için TBMM'ye daha önce KOBİ Destek Paketi, sicil affı, borç yapılandırması gibi çok sayıda soru önergesi verdiğini ancak Bakan Albayrak'tan yanıt alamadığını hatırlatan Özkan, bu kez de esnafın vergi borcunu Meclis'e taşıdı.

Covid-19 salgınının ne zaman sona ereceği ve yaşamın ne zaman normale döneceği konusunda belirsizliğin devam ettiğine dikkat çeken esnaf CHP Bursa Milletvektili Prof. Dr. Yüksel Özkan, hükümetlerin merkez bankaları aracılığıyla yaptığı müdahelelerin yetersiz kalarak ilave kaynaklar açıklanmak durumunda kaldığını belirtti. Çok sayıda işletmenin ekonomik krizin eşiğinde olduğuna dikkat çeken Özkan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yanıtlaması için TBMM'ye soru önergesi verdi.

VERGİ ÖDEYEMEYEN FİRMA SAYISI KAÇTIR?

CHP Bursa Milletvektili Prof. Dr. Yüksel Özkan önergesinde şunlarınları dile getirdi;

"Amerika 2 trilyon dolar, Almanya 1.08 trilyon dolar, İngiltere 461 milyar dolar, Fransa 377 milyar dolar, İspanya 218 milyar dolar, İtalya 27milyar dolar, Hollanda 22milyar dolar ve Türkiye ise 15 milyar dolar bütçe ayırmıştır. Ekonomik önlemlerin yanında sosyal olarak da birtakım önlemler yürürlüğe girmiştir. Ülkemizde belirli yaş grupları için belirli dönemlerde ve büyükşehirlerde sokağa çıkma yasağı, şehirler arası seyahat kısıtlaması, kuaför ve berberlerin kapatılması gibi önlemler alınmaktadır. Ancak açıklanan kaynaklar ve alınan önlemler neticesinde salgın süresince ve salgın sonunda ülke ekonomilerinde ciddi daralmaların meydana geleceği ve binlerce insanın işsiz kalacağı ekonomi uzmanları tarafından dile getirilmektedir. Ülkemizde bir çok işletmede üretim durmuş ya da kapasite düşmüş ve birçok esnaf ise iş yapamaz duruma gelmiştir. Bu bağlamda, salgın süresince mücbir sebep dışında bıraktığınızdan işletmelerde vergi borcu ödemeyen kaç firma mevcuttur? 2019 yılı kurumlar beyannamesinin verilme tarihi 01.06.2020'ye ertelenmesine rağmen son günü 17.05.2020 olan 2020 yılı 1. dönem geçici vergi beyannamesini de ertelemeyi düşünüyor musunuz? Vergi ödeyemeyen firma sayısı kaçtır? 2021 Ocak ayında kaç olması bekleniyor? Banka kredisi, senet ve çekini ödeyemeyen firma sayısı kaçtır? Salgın sonucunda kaç adet esnaf işletme ve sanayi kurluşunun iflası bekleniyor? Mevcutta bulunan icra dosya sayısının 2021 yılında yüzde kaç artmasını bekliyorsunuz? Salgın süresince vergi borcu silinen şirketler var mıdır?

Tabiat harikası Limni Gölü
Tabiat harikası Limni Gölü
Yaylalarda görsel şölen
Yaylalarda görsel şölen
Tarihi eser avcıları 'esrarengiz kapı'nın peşinde
Tarihi eser avcıları 'esrarengiz kapı'nın peşinde
Konya'da bir doğa harikası
Konya'da bir doğa harikası