Bursa
Çok Bulutlu
13.3°
enBursa Haber

Kritik görüşme bugün! Erdoğan ve Trump buluşuyor

DÜNYA , 30 Kasım 2018 Cuma, 08:15

Arjantin'deki kritik görüşme bugün. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 zirvesi kapsamında gittiği Arjantin'de Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'la bir araya gelecek.

Kritik görüşme bugün! Erdoğan ve Trump buluşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump'ın yüz yüze görüşmesinde Suriye, Kaşıkçı cinayeti, Fethullah Gülen'in iadesi gibi önemli konular masaya yatırılacak.

Erdoğan'ın görüşmede Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki YPG varlığından ve ABD'nin desteğinden duyulan rahatsızlığı da dile getirmesi bekleniyor.

Karadeniz'de Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim, ikili ilişkiler de iki liderin görüşmesinde masada olması beklenen konular arasında. Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray'dan da bir açıklama geldi.

Sözcü Sarah Sanders, Trump'ın Türkiye ve Güney Kore liderleriyle görüşmelerinin resmi değil gayriresmi olacağını söyledi. Öte yandan Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın Erdoğan'dan talep ettiği görüşmeye ilişkin henüz bir programlama yapılmadı.

Erdoğan'ın Arjantin temaslarında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, İngiltere Başbakanı Theresa May ve Alman Şansölyesi Angela Merkel ile de görüşmesi planlanıyor. Erdoğan, Arjantin ziyaretinin son gününde ise Rusya Devlet Başkanı Putin ve Japon Başbakanı Abe ile bir araya gelecek.