Bursa
Parçalı Bulutlu
24.3°

Kreşlerde COVİD-19 riski çok yüksek

SAĞLIK , 29 Mayıs 2020 Cuma, 12:51

Kreş ve gündüz bakım evlerinin açılmasına ilişkin kararı 'erken' olarak nitelendiren Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez, ebevenylere önemli uyarılarda bulundu.

Kreşlerde COVİD-19 riski çok yüksek

Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez, 1 Haziran yeni normalleşme kararlarını değerlendirdi.

Covid-19 riskinin İstanbul ve Kocaeli'de hala yüksek olduğuna dikkat çeken Dr. Elitez, komşu il giriş-çıkışları nedeniyle Bursa'daki vaka sayılarında artış yaşanabileceğini söyledi.

Normalleşme kararlarının çok erken alındığını belirten Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez, restoran, kafe, pastane, çay bahçeleri ve kaplıca türü işletmelerin belirlenen kurallar dahilinde hizmet verecek olması da uzmanları endişelendiriyor. Kafe ve restaurantlarda Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı tedbirlere rağmen, uygulanmada sorunlar yaşanabileceğine dikkat çeken Dr. Elitez, "İşletmeler ticari kuruluş aynı zamanda, bir masaya oturtacağı insan sayısı onun için önemli. İşletmelerin bunu uygulaması çok kolaymış gibi gelmiyor. Belki biraz da olsa açık alanları olan işletmeler bu konu şanslı. Eğer bir tavsiye gerekli ise kapalı alanlardan daha çok açık alanların tercih edilmesini öneririm." dedi.

KREŞ VE BAKIM EVLERİ HALA RİSKLİ

Dr. Elitez'e göre, kreşler ve gündüz bakım evlerinin açılmasına ilişkin karar da çok erken. Covid-19 virüsünün çocukların etkilemediği yönündeki anlayışın yanlış olduğunu söyleyen Dr. Elitez, kreş ve bakım evlerinde bulaş risklinin yüksek olacağını açıkladı.

Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez şunları söyledi:

"Çocuk vakalar yok değil. Onlarda da kritik vakalar görüldü. Pek gündem olmadı ama çocuk hastalanesinde çok sayıda kovidli çocuk yattı. Çocuklarda ölüm riski daha düşük yetişkinlere göre, o yüzden bir şey olmuyor deniliyor. Yoksa çocuklar hastanmıyor anlamına gelmiyor. Gündüz bakım evlerinin açılmasının en büyük riski, çocukların biz yetişkinler gibi kendilerini koruyamaması. Bizler birbirimizle olan sosyal mesafeyi ayarlayabilir, ellerimizi yıkabilir, maskemizi takabiliriz. Ama çocuklarda bunun sağlanması mümkün gözükmüyor. Çocuk yetiştiren herkes bilir ki, çocuklar bunu öğrenseler bile uyglama şansları pek yok. Onlar için aynı oyuncaklar, aynı mekanlar ve yakın temas bulaşıcılığı yüksek olacaktır.

HİJYEN KURALLARI KRİTİK NOKTA

Hijyen kurllarına uymaları kritik nokta. Kendilerini koruma bilinçi olmadığı için onların hastalığı kapmamamaları ya da taşıyıcı olmamamaları pek mümkün olmuyor. Ben ebeveynlere çocuklarını göndermemelerini öneririm. Biraz daha beklemeleri daha doğru bir süreç. Anne babaların işe dönmeleri bu süreci zorlayacaktır ama başka çözüm bulmaları ve kreş ve bakım evlerine göndermemeleri daha doğru yaklaşım olacaktır."