Bursa
Parçalı Bulutlu
26.4°

Koronavirüsün önüne geçilemeyen Bursa'ya müfettiş ...

BURSA , 17 Temmuz 2020 Cuma, 11:07

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 vakalarının arttığı Bursa'ya müfettiş görevlendirdi. Bakanlık müfettişlerinin, bölgesel vaka artışlarını incelediği ve özellikle filyasyon ve Covid-19 test aşamalarını takip altına aldığı iddia edildi.

Koronavirüsün önüne geçilemeyen Bursa'ya müfettiş ...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronovirüs teşhislerindeki artış nedeniyle son bir aydır sosyal medya aracılığı ile uyardığı Bursa'ya bu kez de müfettişlerini gönderdi. Bakanlık müfettişlerinin Bursa'da yaklaşık bir hafta inceleme yaptığı belirtildi.

BURSA'DAKİ BÖLGESEL ARTIŞLAR

Vaka sayılarındaki bölgesel artışların üzerinde duran müfettişlerin filyasyon ve izolasyonların Bursa'da doğru yapılıp yapılmadığı konusunda da geniş araştırma yaptığı ileri sürüldü.

MÜFETTİŞLER RAPOR HAZIRLADI

Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin üzerinde durduğu bir başka konu ise Covid-19 testlerinin nasıl yapıldığı. İddialara göre müfettişler, testlerin tüm aşamaları tek tek inceledi. Yapılan incelemeler sonunda hazırlanan raporların önümüzdeki günlerde vaka rakamlarına nasıl yansıyacağı merakla beklenirken, İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden müfettiş incelemesi hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

"MÜFETTİŞLERİN GELMESİ ANLAMLI OLMUŞ"

Kentteki vaka artışlarını değerlendiren Bursa Tabip Odası Bakanı Dr. Güzide Elitez, Bursa İl Pandemi Kurulu'nun bölgesel karantina uygulamasına geçmesi gerektiğini söyledi. "Müfettişlerin gelmesi anlamlı olmuş" diyen Dr. Elitez, şunları söyledi;

"Filyasyonun bırakıldığına dair bilgiler var Türkiye genelinde. Ailesinde covid pozitif insanlar olmasına rağmen, insanlar işlerine devam edebiliyorlar. İş yerlerindeki hekimler onları uzaklaştırıyor. Doğru olan o evde covid pozitif vakası varsa, o bireylerin artık diğer kişilerle temaslarının kesilmesi gerekiyor. Çünkü hastalığı alma olasılığı çok yüksek. Test ile ilgili sıkıntıları duymadım ama filyasyonla ilgili sıkıntıları duydum. Bir şehirde vakalar arttıkça o zaman bir şeyler yolunda gitmiyor demektir. Bazı şeylerde doğru yapılmıyor demektir. Biz başından beri söyledik. Mesela, özellikle Yıldırım ve Kestel civarında vaka sayılarının çok yüksek olduğu söylendi. İl pandemi Kurulu'nun oralar için özel önlemler gerçekleştirmesi lazım. Bir yerde vaka sayısı artıyorsa, oranın yerel dinamiklerine, aile ve kültür yapıları ile yaşamsal biçimlerine bakılarak bir değerlendirme yapılması gerekiyor. Bölge bölge ele alınması gerek. Müfettişlerin gelmesi anlamlı olmuş. Belki bu anlamda bir katkısı olur." dedi.