Bursa
Çok Bulutlu
8.6°

Koronavirüs sonrası çalışma hayatı nasıl olacak?

EKONOMİ , 24 Mart 2020 Salı, 18:04

enBursa.com yazarlarından Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, koronavirüs süreci ve sonrasına dönük çalışma hayatının nasıl şekilleneceğine dair merak edilenleri anlattı.

Koronavirüs sonrası çalışma hayatı nasıl olacak?

Koronavirüs salgını ile birlikte bazı işletmelerin kapatıldığını, bazılarının tam zamanlı çalışamadığını ve bazılarının çalışanlarının maaşlarını ödeyemeyecek duruma gelebildiğini hatırlatan Erdursun, hem işçilerin hem de işverenlerin bu süreçte kafasını karıştıran konular olduğunu söyledi.

Erdursun, işverenlerin önünde çalışana yıllık izin kullandırma, telafi çalışma modeli, kısmi çalışama ödeneği ya da işten çıkarma gibi seçenekler olduğunu hatırlattı ve bu seçeneklerin uygulamasına dair bilgiler paylaştı. Sendikaların işten çıkarmaların yasaklanmasına dair talepleri ile ilgili henüz bir adım atılmadığını belirten Erdursun, böyle bir durumda işçilerin yasal hakları ile ilgili bilgiler de paylaştı.

Tüm beyanname ve sigorta primlerinde bir öteleme söz konbusu olmadığını vurgulayan Erdursun, hangi sektörlerde faaliyet gösteren firmaların hangi kapsamda olduklarını da tek tek anlattı.

İşte Erdursun'un çalışma hayatına dair merak edilenlerle ilgili açıklamaları...