Bursa
Açık
24.3°

Koronada sürü bağışıklığı hayal mi?

SAĞLIK , 07 Temmuz 2020 Salı, 12:52

İngiltere'de bir immunoloji profesörü Covid-19'u atlatanların bağışıklığının kırılgan olabileceğini söylemesi yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

Koronada sürü bağışıklığı hayal mi?

Danny Altyman, "Gelişen antikorlar birkaç ay içinde yok olabilir gibi görünüyor. Bu sırtınızı dayayacağınız bir şey değil" dedi.

Bu açıklamalar corona virüste bağışıklık odaklı sürü bağışıklığı politikasına ilişkin yeni soruları ortaya çıkardı.

Covid-19'la mücadelede henüz aşı geliştirme çalışmaları tamamlanmadı. Birçok ülke bağışıklık kazanmış vatandaşları üzerinden normalleşme planları yapıyor.

Ancak İngiltere'deki Imperial College London'da görev yapan bir immünoloji profesörü bağışıklığın sanıldığı kadar etkili olmayabileceğini söyledi.

CNBC'ye açıklamalarda bulunan Danny Altman, "Bağışıklık oldukça kırılgan gözüküyor. Bazılarında bulunan antikorlar birkaç içerisinde yok olacakmış gibi duruyor. Bu sırtınızı dayayacağınız bir şey değil" dedi.

Altman, ikinci dalga halinde ilk dalgada Covid-19'a yakalananların da risk altında olabileceğine dikkat çekti.

Danny Altman, "Bu halen oldukça öldürücü bir virüs ve çok hızlı yayılıyor. İnsanların halen bu gerçekle yüzleşmeye hazır olmadığını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

FAUCİ DE UYARMIŞTI

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci de geçen ay yaptığı açıklamada, Covid-19'un diğer corona virüs türleri gibi davranması halinde bağışıklığın uzun süreli olmayacağı uyarısında bulunmuştu.