Bursa
Az Bulutlu
24°

Korona, yeni korona, Veba... Sadece bir virüs mü?

SAĞLIK , 15 Şubat 2020 Cumartesi, 14:14

Önce korona virüsü çıktı, ardından yeni tipi... Çin'de başlayan ve giderek tüm dünyaya yayılan virüsün Veba ile benzerliği dikkat çekiyor. Peki, görünenin arkasında bir başka gerçek olabilir mi? Aksi kanıtlanana kadar her şey mümkün... Bilal Taştan'ın haber analizi işte bu noktaya dikkat çekiyor.

Korona, yeni korona, Veba... Sadece bir virüs mü?

Son günlerde fazlasıyla gündemi meşgul eden yeni bir virüs (salgın) ile karşı karşıyayız.

Yeni Korona Virüsü hakkında bilmemiz gerekenleri kısaca aşağıda belirtecek, sonrasında Veba salgını hakkında kısa bir bilgilendirme yapacağım. Sonuç kısmında ise her iki virüs türünün çıkış noktalarını, hastalık belirtilerinin benzerliklerini, yayılımını ve dünya nüfusu üzerinde oluşturabileceği etkileri anlatacağım.

YENİ KORONA VİRÜSÜ

Asıl Korona Virüsü, kuşlarda ve memelilerde hastalıklara sebep olan virüs türlerinden biridir. Bu virüs ilk olarak Çin'de ortaya çıkmış ve diğer dünya ülkelerinde de görülmeye başlamıştır.

2019 Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde Wuhan zatürre salgını sırasında bir hastada zatürre olarak ortaya çıkmıştır. Veba salgını gibi bu virüs de solunum yolu ile insandan insana bulaşma özelliğine sahip bir virüs türüdür ve ne yazık ki henüz bir tedavisi mümkün değildir. Vakaların çoğunda ateş, yorgunluk, nefes darlığı ve öksürük olarak ortaya çıkıyor. (1)

Hastalığın çözümü kısa vade içerisinde pek olası görünmüyor çünkü bu virüs hava yoluyla insandan insana bulaşabilmesinden ötürü sağlık çalışanları için yüksek bir risk oluşturuyor.

Çin haber ajanslarına göre hükümet metro sistemi, uçaklar, trenler, uzun mesafe otobüslerini bir sonraki duyuruya kadar askıya almış durumda ama ne yazık ki bu askıya alma işlemine geç kalındığı için virüs hali hazırda Avrupa ve Amerika kıtasına ulaşmış durumda.

VEBA SALGINI-KARA ÖLÜM

Nam-ı dİğer ''Kara Ölüm'', cilt de siyah lekeler bırakması ve eski çağda tedavisi olmaması nedeniyle kara ölüm olarak anılmıştır.

Antik çağlardan beri bilinen bir hastalıktır. Avrupa'da 1350'li yıllarda 25 milyon kişinin ölümüne sebep olduğu bilinmektedir. Günümüz antibiyotiklerle tedavisi yapılabilir. Vebanın farelerden bulaştığı düşüncesi hâkimdir ama aslında bakteriyi yayan bir tür piredir ve fareler de bu hastalığın taşıyıcıları olmuştur.

Veba da Korona Virüsü ile benzer semptomlara sahiptir. Ateş, nefes darlığı ve halsizlik bunlardan farklı olarak ise burun kanaması ve deri lekeleri de görülmektedir. İnsandan insana bulaşması ise Korona virüsü ile uyuşan en yüksek semptomdur.

Şimdi ise gelelim ortak noktalara;

  1. Her iki hastalık da Çin ve Orta Asya'da ortaya çıkmış ve tüm dünyaya yayılmıştır.
  2. Veba, Avrupa'ya Asya'lı tacirlerin Çin'den satın aldıkları Vebalı kürkleri satmasıyla yayılmıştır.
  3. Korona, günümüz şartlarında ülkeler arası seyahat eden turistler sebebiyle Avrupa ve Amerika'ya ulaşmıştır.
  4. Veba milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştur.
  5. Veba'nın tedavisi basit bir antibiyotiktir. Korona'nın ise tedavisi henüz yok.

Sonrasın da şu haberi aktarmak istiyorum;

''BBC News'deki habere göre dünya kaynakları bu yıl rekor düzeyde tüketildi. Doğanın bir yıl içinde yerine koyabileceği kaynakların 212 gün içinde tüketilmesi ile yeni bir rekor kırıldı." (2)

Şimdi taşlar yerine oturmaya başladı, bir haber daha paylaşayım sizlerle;

''Fransız Le Monde gazetesinin manşetten verdiği araştırma/analiz habere göre, çevre kriziyle karşılıklı olarak birbirini tetikleyen nüfus, bir başka deyişle 'demografi krizi' birlikte ilerliyor. Pek çok sivil toplum kuruluşu ve çevre örgütü, gezegeni korumanın en iyi yolunun nüfusu azaltmak olduğunu dillendirmeye başlıyor.''(3)

Şu an taşların tümünün yerine oturmuş olması lazım.

Kuş gribini hatırlamayanınız yoktur, zamanında yüzlerce insanın ölümüne sebep oldu; şu an aşılama ile hastalıktan kurtulmak mümkündür ve korona virüsündeki semptomlarla benzerlik göstermektedir.

Domuz gribi de bu hastalıkla aynı belirtileri göstermektedir ve aşı ile korunma sağlanmaktadır.

Son bir haber daha paylaşmak istiyorum;

"Gates Vakfı, coronavirus çıkmadan 3 ay önce ilacının patentini alıp yayılma simülasyonu hazırlamış! Çin'de öldürücü virüs daha ortaya çıkmadan üç ay önce ABD'de Gates Vakfı'nın virüsün Çin'in Vuhan bölgesinden yayılıp dünyayı saracağını simülasyonla göstermiş. Bu kadar da rastlantı olabilir mi diyebilirsiniz ancak daha da ilginç olanı koronavirüs virüsü daha ortada yokken bu vakıf, virüs için yapılacak ilacın patentini bile almış." (4)

Şunu unutmamak gerekir ki; ''Tarih tekerrürden ibarettir.''

Dip not: Tüm bu hastalıkların ve virüslerin ortaya çıkmasındaki tek amaç fazla olan dünya nüfusunu azaltmaktır.

(1) http://web.archive.org/web/20200123180309/https://www.straitstimes.com/asia/east-asia/china-says-fourth-person-dies-in-wuhan-pneumonia-outbreak

(2) BBC News, Dünya kaynakları, Temmuz 2018

(3) A.Çakır, Yerkürenin Gelecekteki Sorunu: Nüfus Patlaması, Amerika'nın Sesi, Şubat 2019

(4) A.S. Fırat, Gates Vakfı, WMAL, Ocak 2020, https://www.wmal.net/dunya/gates-vakfi-coronavirus-cikmadan-3-ay-once-ilacinin-patentini-alip-h18868.html