Bursa
Çok Bulutlu
15.2°

Korona virüsü salgını 300 binden fazla kişiyi etkiledi

GÜNCEL , 06 Nisan 2020 Pazartesi, 02:02

2019'un son gününde Çin, Dünya Sağlık Örgütü'ne ülkede olağan dışı zatürre vakaları görüldüğünü bildirdi. Vakalar Hubei eyaletinin 11 milyon nüfuslu Wuhan kentindeydi.

Korona virüsü salgını 300 binden fazla kişiyi etkiledi

1 Ocak'ta hastaların bir bölümünün Hunan Deniz Ürünleri Pazarı'nda çalıştığının ortaya çıkması üzerine, pazar kapatıldı. Uzmanlar bir yandan da yeni yılın ilk haftasında virüsü tanımlamaya çalışıyordu. Yeni virüsün 2002-2003 yılında dünya çapında 770 kişiyi öldüren şiddetli akut solunum sendromu SARS virüsü olmadığı ortaya çıktı.

7 Ocak'ta Dünya Sağlık Örgütü, Corona ailesine mensup yeni bir virüsün bu hastalıklara yol açtığını açıkladı. 2019-nCoV ismi verilen yeni tip Corona virüsü, SARS ve genel soğuk algınlığı virüsü ile aynı aileden geliyordu.

11 Ocak'ta Çin yeni tip Corona virüsünden ilk ölümü açıkladı. Deniz ürünleri pazarından alışveriş yapmış 61 yaşındaki bir adamın virüse bağlı kalp yetmezliğinden 9 Ocak akşamı öldüğünü duyurdu. Yaşamını yitiren kişinin, önceden kronik karaciğer hastalığı bulunuyordu. Ölüm haberi milyonlarca kişinin seyahat ettiği Çin yeni yıl tatili döneminde geldi.

13 ve 15 Ocak'ta hem Tayland hem Japonya birer Corona virüsü vakası açıkladı. Her iki kişinin de yakın zamanda Çin'in Wuhan kentini ziyaret ettiği belirtildi.

17 Ocak'ta Wuhan'dan ikinci ölüm haberi geldi.

20 Ocak'ta Dünya Sağlık Örgütü Corona virüsü raporunu yayınladı. Rapora göre Çin'de 258'i Wuhan şehrinin bulunduğu Hubei eyaletinde olmak üzere 278 Corona virüsü vakası görülmüştü. Wuhan'da altı kişi hayatını kaybetti.

Virüsün insandan insana geçtiğine dair ilk açıklama da Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkanı Zhong Nanshan'dan geldi. Amerika başta olmak üzere tüm dünyada birçok Asya ülkesinde hastalığın ilk görüldüğü Wuhan kentinden gelen kişilerin kontrolden geçirilmesi için havalimanları ve gümrük kapılarında önlemler uygulanmaya başlandı.

21 Ocak'ta ABD'nin Washington eyaletinde, Wuhan'dan yeni dönmüş bir kişide Corona virüsü görüldüğü açıklandı. 22 Ocak'ta Çin'de ölü sayısı 17, vaka sayısı 550'ye fırladı.

22 Ocak'ta Türkiye'den de salgınla ilgili ilk açıklama geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Şu an Dünya Sağlık Örgütü termal kamerayı Türkiye için önermiyor ama bu anlamda da termal kamera dahil bütün hazırlıklarımızı yaptığımızı özellikle söylemek istiyorum dedi.

23 Ocak'ta Wuhan'dan gelen karantina haberi Corona virüsü salgını riskini açıkça ortaya koydu. Wuhan'dan çıkışlar yasaklandı; şehir dışına yapılacak uçuşlar ve tren seferleri durduruldu. Pekin, 25 Ocak'ta başlayacak tüm Çin yeni yılı etkinliklerini iptal etti.

Aynı gün Dünya Sağlık Örgütü yeni tip Corona virüsünün Çin dışındaki insanlara yayıldığına dair kanıt bulunmadığını belirterek, "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" oluşturmadığını açıkladı.

24 Ocak'ta Hubei eyaletinde karantina altına alınan şehirlerin sayısı 13'e çıktı. Karantinadan 41 milyon kişi etkilendi. Çin hükümeti 26 kişinin öldüğünü, 830 hastanın müşahede altında olduğunu açıkladı.

Pekin hükümeti, Çin Seddi ve birçok turistik yerin kapatılacağını açıkladı.

27 Ocak'a gelindiğinde 18 şehirde 56 milyon kişi Çin'de karantina altındaydı. Yeni vaka sayısı hızla tırmanarak 4 bin 500'ü aştı. Hubei eyaletinde vaka sayısı bir önceki güne ikiye katlanarak 2714'ü buldu. Corona salgını Avrupa ülkelerinde önce Fransa'ya ulaştı. Karantinaya alınan üç hastanın da Çin'e seyahat ettikleri açıklandı.

30 Ocak'ta Dünya Sağlık Örgütü'nden beklenen açıklama geldi. Örgüt küresel acil durum ilan ettiğinde Çin'de 31 bölgeye yayılan Corona virüsü 7 bin 700'den fazla kişiye bulaşmış, 170 can almıştı. 31 Ocak'a kadar Hindistan, Filipinler, Rusya, İspanya, İsveç ve İngiltere de virüsün görüldüğü ülkeler arasına katıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Çin'e seyahat uyarısı yapmasının ardından Amerikalı birçok hava yolu şirketi Çin ile ABD arasında uçuşları en az iki ay durdurma kararı aldı. Trump yönetimi son 14 günde Çin'e seyahat eden yabancı ülke vatandaşlarını ülkeye almama kararı aldı. Karara ABD vatandaşı ya da oturum izni olanların aile üyeleri dahil edilmedi.

Türkiye de şu ana kadar kesin olarak Corona virüsü kaynaklı hastalık tanısı konulan bir hasta bulunmadığını açıkladı.

Şubat ayına girildiğinde Çin'de vaka sayısı 12 bine dayandı.

1 Şubat'ta açıklanan can kaybı sayısı Çin'de 159'du. Avustralya, Kanada, Almanya, Japonya, Singapur, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Vietnam'dan yeni vaka haberleri geldi.

Wuhan kentinden tahliye edilen 32'si Türk 42 kişiyi taşıyan askeri uçak da Ankara'ya gitti. Yolcular, Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde karantina altına alındı.

2 Şubat'ta Çin dışındaki ilk ölüm haberi Filipinler'den geldi. Şubat'ın ilk haftası sona ererken Çin'de ölü sayısı 563, vaka sayısı 28 binin üzerindeydi. Dünya Sağlık Örgütü ise yeni tip Corona virüsüne karşı hala bilinen etkili bir tedavi bulunamadığını duyurdu.

5 Şubat'ta Güneydoğu Asya'da iki haftalık turunu tamamlayan yolcu gemisi Diamond Princess, Japonya'nın Yokohama limanında karantina altına alındı. 3 bin 600'den fazla yolcu ve en az 100 kişilik mürettebat taşıyan gemide Corona virüsü vakaları hızla tırmandı.

Türkiye'de Dünya Sağlık Örgütü tarafından halen seyahatlere kısıtlama talebi gelmemesine rağmen Çin ile uçuşların geceden itibaren durdurulacağı açıklandı.

7 Şubat'ta ise tüm dünyada tepkilere neden olan bir ölüm haberi geldi. Corona virüsüyle ilgili ilk uyarıları yapan ve çalıştığı hastanede virüsü kapan Doktor Li Wenliang'ın öldüğü duyuruldu. Polis Aralık ayında Li'nin de aralarında olduğu 8 doktora, ortaya çıkan virüs hakkında sosyal medya üzerinden arkadaşlarını bilgilendirdikleri için uyarı cezası vermişti.

10 Şubat haftasına girilirken Çin'de ölü sayısı 908'e çıkarak 2002-2003 yıllarındaki SARS salgınındaki can kaybını aştı. Ülkede vaka sayısı 40 bin 171'e yükseldi. Dünya Sağlık Örgütü'nden bir ekip Çin'e hareket etti.

Salgının başlamasından bu yana ortalıkta görünmeyen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de 10 Şubat'ta Pekin'de bir hastaneyi ziyaret etti. Xi, virüsle mücadelede kararlılık mesajı verdi.

11 Şubat'ta Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip corona virüsünün adını "Covid-19" olarak belirledi. Aynı gün Çin'de ölü sayısı 1000'i aştı. 13 Şubat' gelindiğinde Corona virüsü Çin'de 1300 can almış; 60 bin kişi etkilenmişti.

Diamond Princess yolcu gemisinde virüsten etkilenenlerin sayısı 200'e dayandı. Japonya'dan ilk ölüm haberi geldi. Uluslararası toplumla hiçbir bilgi paylaşmayan Kuzey Kore, yabancı ziyaretçilere bir ay karantina uygulamaya başladı.

14 Şubat'ta Mısır'ın bir vaka açıklamasıyla Corona virüsü Afrika kıtasına da giriş yapmış oldu. Avrupa'dan ilk ölüm haberi de Fransa'dan geldi.

15 Şubat'ta ölü sayısının 1500'ü aştığı Çin'de Devlet Başkanı Xi Jinping, hükümetin halk teyakkuza geçirilmeden önce virüs tehdidinden haberdar olduğunu açıkladı.

17 Şubat haftasına girilirken Çin vahşi hayvanların tüketimini ve ticaretini yasaklamak için tasarı hazırladı. Corona virüsünün kaynağının bu yasa dışı pazarlar olduğu ifade ediliyordu.

Japonya açıklarındaki Diamond Princess yolcu gemisinde bulunan ABD'li 300'den fazla yolcu da tahliye edildi. Bu yolcular iki haftadır gemide karantina altındaydı.

Türkiye'de de 90 dakikada virüsü teşhis edebilecek ve Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği güvenilir sonuç elde etme koşullarına uygun yerli tanı koyma kiti tanıtıldı.

18 Şubat'ta Çin'de günlük vaka sayısındaki artış ilk defa 2 binin altında kaldı. Henüz hiçbir vaka rapor etmeyen Rusya ise, 20 Şubat itibarıyla Çin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayacağını açıkladı.

19 Şubat'ta İran, sınırları içinde iki kişide Corona virüsü saptandığını ve bu kişilerin hayatlarını kaybettiğini açıkladı. 20 ve 21 Şubat'ta Güney Kore'den ilk ölüm haberi geldi, vaka sayısı tırmanışa geçerek 204'e ulaştı. İsrail ilk vakasını açıkladı, İtalya'nın kuzeydoğusunda da vaka sayısı 6'ya çıktı.

İran'da virüse bağlı ölümlerin başlaması üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran'dan Türkiye'ye giriş yapacak kişileri pasaport kontrolü öncesinde sağlık kontrolundan geçirmeye başladıklarını açıkladı.

22 Şubat'ta İtalya'dan iki ölüm haberi geldi. İran da Corona virüsünde altıncı ölümü bildirdi. Çin'de vaka sayısında düşüş devam ederken Güney Kore'de bir günde 229 yeni vaka tespit edildi.

23 Şubat haftasına girildiğinde komşu ülkeler İran'la sınırlarını bir bir kapatmaya başladı. Üçüncü ölümün yaşandığı İtalya'da süren Venedik Karnavalı erken final yaptı; spor müsabakaları da ertelendi.

Türkiye, komşusu İran'da Corona virüsü nedeniyle 8 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine üç sınır kapısını geçici olarak kapatma kararı aldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'da yaptığı açıklamada tedbir amaçlı olarak tüm sınır kapılarının geçici olarak kapatıldığını bildirdi.

24 Şubat'ta Kuveyt, Bahreyn, Irak, Afganistan ve Umman ilk Corona virüsü vakalarını açıkladı. Güney Kore'de vaka sayısı 830'u aştı. 77 bin 200'de fazla vakanın görüldüğü Çin'de ölü sayısı 2 bin 595 oldu.

25 Şubat'ta İran'da sağlık bakan yardımcısı da corona virüsü kaptığını açıkladı. Ülkede toplam vaka sayısı 95'i buldu 15 kişi hayatını kaybetti. Güney Kore'de vaka sayısı 977'e İtalya'da 229'a çıktı.

Türkiye'de ise THY uçağıyla İran'dan getirilen 132 yolcu ve 8 kişilik mürettebat Ankara'da karantina altına alındı. Bu kişilerin kan örneklerinde Corona virüsüne rastlanmadığı açıklandı.

26 Şubat'ta küresel çapta can kaybı 2 bin 800'ü buldu; vaka sayısı 80 bini aştı. Virüs, Norveç, Romanya, Gürcistan, Pakistan, Makedonya ve Brezilya'ya yayıldı.

Türkiye de kargo uçakları dahil İran ile tüm sivil uçuşları durdurdu. Dışişleri Bakanlığı da bir seyahat uyarısı yayınlayarak, zorunlu olmadıkça hastalığın yoğun olarak görüldüğü İtalya ve Irak'a seyahat edilmemesi tavsiyesinde bulundu.

27 Şubat'ta Estonya, Danimarka, Kuzey İrlanda ve Hollanda da ilk vakalarını kaydetti. Dünya çapında virüsten enfekte olanların sayısı 82 bini, can kaybı 2 bin 800'ü aştı.

İtalya'da vaka sayısı 650'a fırladı. Bir günde üç kişi daha hayatını kaybetti; ölü sayısı 17 oldu.

Suudi Arabistan Umre ziyareti için ülkeye en az 24 ülkeden yabancıların ve turistlerin girişini durdurma kararı aldı.

29 Şubat'ta Güney Kore'de 813 vakayla bir günde en büyük artış yaşandı. 3 bin 150 vaka tespit edilen ülkede 17 kişi hayatını kaybetti.

İran da bir günde 388 yeni vakayla toplam 593 vakaya ulaştı; 43 kişi hayatını kaybetti. Katar da ilk vakasını açıkladı.

Almanya'da dünyanın en büyük turizm fuarı ITB Berlin, açılmasına sayılı günler kala Corona virüsü salgını sebebiyle iptal edildi.

ABD'den de Corona virüsü nedeniyle ilk ölüm haberi geldi.

1 Mart'ta Türkiye, Irak Kürdistan bölgesi ile sınırını Corona virüsü endişesiyle kapatma kararı aldı. İbrahim Halil sınır kapısı, yolcuların ve araçların önünde kapatıldı.

2 Mart'ta Corona virüsü başka Ortadoğu ülkelerinde de görüldü. Suudi Arabistan, Tunus ve Ürdün de ilk vakalarını açıkladı.

Türkiye'de hala bir vaka kaydedilmezken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bu enfeksiyon, bu salgın Türkiye'de görülmeyecek diye durum yok. Kapımızda salgın olduğunu biliyoruz. Belki de bu süreçte bu virüsü taşıyan içimizde insanlar da olabilir ama şu anda vaka söz konusu değil" dedi.

3 Mart'ta İtalya'da ölü sayısı 24 saatte 27 artarak 79'a çıktı. Virüs 73 ülkeye yayıldı.

77 kişinin öldüğü İran'da virüsün yayılmasını önleme çabaları kapsamında 54 binden fazla tutuklu ve hükümlü geçici olarak serbest bırakıldı.

Amerika'da ise virüse bağlı can kayıplarının sayısı 3 gün içine 9'a yükseldi.

5 Mart'a gelindiğinde salgın 84 ülkeye sıçramıştı. Vaka sayısı dünyada 95 bini geçerken, can kaybı sayısı 3 bin 30'ü aştı. California eyaletinde tur gemisi seyahatinden dönen bir yolcunun hayatını kaybetmesi sonrası ABD'den ilk "acil durum" ilanı geldi. ABD Senatosu hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Parti'nin desteğiyle Corona virüsüyle mücadeleye 8,3 milyar dolar kaynak ayıran paketi kabul etti.

Aynı gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Singapur'a giden Türk Hava Yolları uçağında bir yolcuda Corona virüsü tespit edildiğini açıkladı. Koca, yolcunun Fransa vatandaşı olduğunu ve İstanbul transit yolcusu olduğunu kaydetti.

6 Mart'ta Reuters haber ajansına göre, dünya genelinde hastalığa yakalanan kişi sayısı 100 bini geçti. Kurbanlar arasında ise ilk kez bir Türk yer aldı. Mersin'in Mut ilçesinden Fransa'ya göçen 64 yaşındaki Halil Bıçkı, hastanede yaşamını yitirdi. Fransa'da gün içinde vaka sayısı 190 artarak 613'e yükseldi.

7 Mart'ta 90 ülkeye yayılmış olan salgında vaka sayısı 102 bini, can kaybı sayısı da 3 bin 500'ü aştı. 4 bin 747 vaka ile salgının ağır seyrettiği İran'da 124 kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında son seçimlerde milletvekili seçilen Fatemeh Rahbar da vardı.

Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 19'a ulaştığı ABD genelinde, virüs tespit edilen kişi sayısı ise 400'ü aştı. Çin'deyse Corona virüsü nedeniyle karantina altında tutulan hastaların bulunduğu otel çöktü. En az 10 kişi hayatını kaybetti.

8 Mart'ta İtalya'da Corona virüsü ile mücadele çerçevesinde ülkenin kuzeyinde 16 milyon kişinin yaşadığı bölge için karantina kararı çıktı. Suudi Arabistan'da Corona virüsünün hızla yayıldığı El Katif bölgesi karantinaya alındı. Ülke genelinde okullarda ve üniversitelerde eğitime ara verildi.

9 Mart'ta dünya genelinde vaka sayısı 110 bini aştı. Çin'de görülen yeni vaka sayısı son 24 saatte 40'a düşerken Avrupa'da tırmanışlar sürdü. İngiltere'de vaka sayısı yüzde 30 artarak, 273'e ulaştı. İtalya'da hastalığa yakalanan kişi sayısı son bir günde 1492 kişi artarak toplam 7 bin 375'e yükseldi.

1100 vakanın görüldüğü Almanya ise 2 ölümle, ülkede ilk can kayıplarını ilan etti. İran salgın nedeniyle 70 bin mahkumu serbest bıraktığını açıkladı.

Dünya borsalarında ise ''Kara Pazartesi'' yaşandı. Wall Street'te borsa endekslerinin Pazartesi günü haftaya yüzde 7'lik kayıplarla başlamasının ardından işlemler 15 dakika süreyle durdu. Londra ve Frankfurt borsaları yüzde 7'nin üzerinde değer kaybetti. ABD ham petrol fiyatlarındaki yüzde 20 kayıp, 1991'deki Körfez Savaşı'ndan bu yana bir gün içinde yaşanan en büyük düşüş oldu.

10 Mart'ta hem İran hem İtalya bir gündeki en yüksek can kaybını verdi. 24 saatte İran'da 54 kişi, İtalya'da 168 kişi hayatını kaybetti. Lübnan ve Fas ilk can kayıplarını açıkladı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Panama ve Moğolistan da ilk vakalarını açıkladı.

Birleşmiş Milletler'in (BM) New York'taki genel merkezi Corona virüsü endişesi nedeniyle ziyaretçilere kapandı. Almanya'da federal hükümet, Corona virüsüne karşı mücadele için acil olarak 1 milyar Euro ek bütçe ayrıldığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü Pandemi İlan Etti

11 Mart'ta Dünya Sağlık Örgütü, Corona virüsü salgınını pandemi kategorisine aldı. Aynı gün Türkiye'den ilk vaka açıklaması geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin araştırılması sonucu konulmuştur. Virüsü Avrupa temasıyla aldığı bilinmektedir" dedi. Fildişi Sahilleri, Honduras ve Bolivya da ilk vakalarını açıkladı. Katar'da vaka sayısı bir günde 24'ten 262'ye yükseldi.

ABD'de Corona vakası tespit edilen kişi sayısı 1000'i geçerken, şimdiye kadar en az 30 kişi de hayatını kaybetti. Başkan Donald Trump, Corona salgını nedeniyle İngiltere hariç Avrupa ülkelerinden ABD'ye tüm seyahatlerin 30 gün askıya alınacağını açıkladı.

Amerikan Ulusal Basketbol ligi NBA, maçları askıya aldığını duyurdu. Karar Utah Jazz oyuncusu Rudy Gobert'ta Corona virüsü belirlenmesi nedeniyle alındı. Aynı akşam ünlü aktör Tom Hanks, eşiyle birlikte Avustralya'da yaptırdıkları Corona virüsü testinin pozitif çıktığını açıkladı.

12 Mart'ta küresel çapta can kaybı sayısı 4 bin 600'ü, vaka sayısı 126 bini geçti. Çin ise yedi haftadır süren salgında ilk defa 15 yeni vakayla günlük en düşük sayıyı açıkladı.

Türkiye'de ortaokul ve liseler 16 Mart'tan itibaren 1 hafta eğitime ara verdi. 23 Mart'tan itibaren eğitimlere internet ve televizyon üzerinden evden devam edileceği bildirildi. Üniversiteler de 3 hafta tatil edildi.

13 Mart sabahı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de bir kişide daha Corona virüsü tespit edildiğini açıkladı. Koca akşam saatlerinde üç yeni vaka daha tespit edildiğini bildirdi. Bakan Koca, Corona virüsü görülen beş kişinin doğrudan birbirleriyle bağlantılı olduğunu söyledi.

Türkiye ayrıca İran, İtalya, Güney Kore, Irak ve Çin'in ardından, Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika Avusturya, İsveç ve Hollanda'ya da seyahat yasağı getirdi.

Kendini karantinaya alan Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun eşi Sophie Trudeau da Corona virüsüne yakalandı.

ABD'de ise Başkan Trump, Beyaz Saray'da basının karşısına geçti ve ülke genelinde acil durum ilan etti. Trump önceki hafta Florida'daki konutunda bir araya geldiği Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun danışmanlarından birinde Corona virüsünün tespit edilmesiyle ilgili ise kendisinin semptom göstermediğini belirtti. Aynı gün Bolsonaro'nun Corona virüsü testi ise negatif çıktı.

14 Mart'ta Corona virüsüyle mücadele kapsamında 9 Avrupa ülkesindeki Türk vatandaşlarına ülkeye dönmeleri için 17 Mart gece yarısına kadar süre verildiği açıklandı. Öte yandan Türkiye'nin karşılıklı olarak sınırlarını kapattığı ülkeler arasına Gürcistan'da katıldı.

Beyaz Saray Doktoru tarafından yapılan yazılı açıklamada Trump'a yapılan test sonucunun negatif olduğu belirtildi. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence İngiltere ve İrlanda'dan da seyahatlerin yasaklanacağını açıkladı.

Fransa, kriz yönetiminde 3'üncü ve en yüksek aşamaya geçti. Cumartesi gecesinden itibaren, ülkede tüm bar, restoran ve eğlence mekanları kapatıldı. Son 72 saatte ülkede vakalar ikiye katlandı ve 4 bin 500'e yükseldi, 91 kişi ise yaşamını yitirdi.

15 Mart'ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Umre'den dönen bir kişinin Corona virüsü testinin pozitif çıktığını açıkladı. Umre ziyaretinden Türkiye'ye gelenler karantinaya alınmaya başlandı.

Twitter'dan paylaştığı mesajda Corona virüsü vaka sayısının arttığını açıklayan Koca yeni vaka sayısının 12, toplam vaka sayısınınsa 18 olduğunu bildirdi.

İspanya bir günde 2 bin yeni vaka tespit edildiğini ve 24 saatte 100'den fazla can kaybı olduğunu bildirdi. Ülkede ölü sayısı 288'e vaka sayısı 7 bin 700'ün üzerine çıktı.

Almanya Corona virüsünün yayılmasını önlemek için sınırlarını kapatma kararı aldı.

İran'da 24 saatte 1209 Corona virüsü vakası doğrulandı. İran'da virüsten ölenlerin sayısı 724'e çıktı.

16 Mart'ta umut verici haber ABD'den geldi. Corona virüsüne karşı koruma sağlamak amacıyla geliştirilen aşının ilk denemesi Seattle'da bir gönüllü üzerinde yapıldı. Üç kişinin de sırada olduğu, toplamdaysa 45 gönüllüye birer ay arayla iki doz aşı uygulanacağı bilgisi verildi.

Türkiye'de ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca beklendiği gibi Pazartesi günü geride kalırken Türkiye'deki Corona vakası sayısına ilişkin güncel bilgileri paylaştı. Bakan Koca "29 yeni tanı konuldu. Toplam hasta sayımız 47 oldu" dedi.

17 Mart'ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'de Corona virüsü kaynaklı ilk can kaybını açıkladı. Açıklamaya göre hayatını kaybeden hasta 89 yaşında bir erkek.

Salgının tüm 50 eyalete ulaştığı ABD'de Gıda ve İlaç Dairesi FDA, özel şirketlerin Corona virüsü test kitlerini doğrudan halka satışa sunmaya başlamalarına izin vereceğini açıkladı.

Avrupa'da en yoğun salgının yaşandığı İtalya'da ise 24 saatte 345 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 2 bin 503'e çıktı. Toplam vaka sayısıysa 27 bin 980'den 31 bin 506'ya yükseldi. Avrupa Birliği sınırlarını birlik dışı ülkelere kapattı

18 Mart'ta Corona Virüsü vaka sayısı tüm dünyada 200 bini aştı. Can kaybı ise 8 binin üzerine çıktı.

Avrupa, Corona virüsü nedeniyle meydana gelen ölüm sayısında Çarşamba günü Asya'yı geçti. Çarşamba günü 3 bin 421 ölümün yaşandığı Avrupa, pandeminin beşiği olan Asya'yı geçti. Aynı anda Asya'da 3 bin 384 ölü sayısı kaydedildi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB'nin mücadelede çok geç kaldığını itiraf etti.

Türkiye'de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'dan bir can kaybı daha açıkladı. Koca, 61 yaşında erkek bir hastanın yaşamını yitirdiğini ve 93 yeni vakayla hasta sayısının 191'e ulaştığını kaydetti.

19 Mart Corona virüsünün başladığı Çin'in Hubei eyaleti ve Wuhan kentinde yeni vakanın sıfıra indiği yani hiç görülmediği ilk gün oldu. Çin genelinde yeni görülen 34 vakanınsa yurt dışından ülkeye girenler olduğu açıklandı.

147 vakanın görüldüğü Rusya'dan ilk ölüm haberi geldi. Avrupa'da ise salgın kötüye gitmeyi sürdürdü. İtalya'da bir günde 427 kişi hayatını kaybetti ve can kaybı sayısı Çin'i geçerek 3 bin 405'e ulaştı, vaka sayısı da 41 bini geçti.

İran Sağlık Bakanlığı sözcüsü ülkede her 10 dakikada bir Corona virüsüne bağlı bir can kaybı gerçekleştiğini açıkladı.

Üç can kaybının yaşandığı 191 vakanın bildirildiği Türkiye'de ise 9 bin 800 kişinin karantina altında olduğu açıklandı.

20 Mart'ta dünya genelinde Corona virüsünden etkilenenlerin sayısı 209 bini buldu, 8 bin 700'den fazla kişi hayatını kaybetti. Avrupa'da can kaybı sayısı 5 bini geçti.

Türkiye'de can kaybı dokuza çıkarken, vaka sayısının da 670 olduğu bildirildi.

Sokağa çıkma yasakları ve asayişin sağlanması için orduyu göreve çağıran hükümetler arasına Bulgaristan da eklendi. Bulgaristan, orduya gerektiğinde güç kullanma izni de verdi. İtalya'nın Lombardiya bölgesine de 114 asker gönderildi.

21 ve 22 Mart'ta salgın hızını kesmedi. İlkbaharın başlangıcı kabul edilen hafta sonunda dünya genelinde hasta sayısı 304 bini geçti, en az 13 bin kişi hayatını kaybetti. İtalya 1444 ölümle en büyük can kaybını hafta sonunda yaşadı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, doktorunda Corona virüsü tespit edilmesi üzerine karantinaya alındı.

En az 30 bin vakanın görüldüğü ABD'de ölü sayısı 389'a çıktı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Corona virüsü testi süresini 45 dakikaya indiren yeni kiti onayladı. New York Valisi Andrew Cuomo yaşanan salgını, 1930'lardaki ''Büyük Buhran''dan sonraki en büyük kriz olarak niteledi.

Türkiye'de ölü sayısı 30'a vaka sayısı 1236'ya çıktı. İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde Corona virüsü nedeniyle uygulanacak yasaklamalar kapsamını "sokağa çıkma" boyutuyla genişletti. 22 ülkeye uygulanan seyahat yasakları 46 ülkenin daha eklenmesiyle 68'e çıktı.

23 Mart haftası itibariyle dünya genelinde can kaybı sayısı 15 bin 400'ü geçti. Dünya Sağlık Örgütü, pandeminin ivme kazandığı uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, ilk 100 bin vakanın ilk 67 gün içinde, ikinci 100 bin vakanın 11 günde ve üçüncü 100 bin vakanın sadece 4 günde ortaya çıktığına dikkat çekti.

Uluslararası Para Fonu IMF ise, Corona virüsü salgını nedeniyle 2020'de dünyanın 2008-2009'deki küresel mali krizin yol açtığından daha kötü olabilecek bir resesyona gireceği tahmininde bulundu.

Vaka sayısının 1529'a ulaştığı Türkiye'de can kaybı 37'ye yükseldi.

24 Mart'ta dünyanın Çin'den sonra en kalabalık ikinci ülkesi Hindistan'da sokağa çıkma yasağı başladı. 1,3 milyar nüfuslu ülkede halkın 21 gün boyunca evden çıkmamaları istendi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ile telefonda görüşen Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Tokyo Olimpiyat Oyunları'ı iptal etmemekle birlikte bir yıl erteleme istediklerini, Bach'ın da erteleme talebini kabul ettiğini açıkladı.

25 Mart'ta Corona virüsün çıkış noktası Çin'in Hubei eyaletinde aylar süren sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Hubei'nin başkenti 11 milyon nüfuslu Wuhan'da yaşayanlara Aralık ayından bu yana ilk kez Hubei eyaleti sınırları içinde kalmak koşuluyla kentten çıkma izni verilirken, iki aydır kapalı olan köprü ve yollar da açıldı.

26 Mart'ta salgının hızla yayılmaya devam etmesi üzerine Rusya, Corona virüsü salgını önlemleri kapsamında ülkeyi uluslararası uçuşlara kapatma kararı aldı.

Telekonferans yoluyla bir zirve gerçekleştiren G-20 liderleriyse Corona virüsüyle mücadelede 'ne gerekiyorsa' yapma sözü verdi.

ABD Senatosu ise hükümetin Corona virüsü salgını nedeniyle hazırladığı 2 trilyon dolarlık yardım paketini onayladı. Amerika'da işsiz kaldıkları için yardım başvurusunda bulunanların sayısıysa bir haftada üç milyonu geçti. FED Başkanı Jerome Powell, Amerikan ekonomisinin resesyona çoktan girmiş olabileceğini söyledi.

New York, Amerika'da Corona salgınının merkez üssü haline geldi.

27 Mart'ta Corona virüsünün ilk ortaya çıktığı Çin, salgını kontrol altına almasının ardından yurtdışında tırmanan vakalar nedeniyle yabancılara geçici olarak ülkeye giriş yasağı koydu.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass ise Corona virüsü salgınıyla mücadele eden yoksul ülkelerin borçlarının ertelenmesi ya da yeniden yapılandırılması çağrısı yaptı.

Borsalar üç günlük yükselişten sonra düşüşe geçerken Amerikan Temsilciler Meclisi ise 2 trilyon dev acil yardım paketini onayladı. Tasarı, Başkan Trump'ın da imzasıyla yasalaştı.

Başkan Donald Trump ayrıca Savunma İmalat Yasası kapsamında Corona virüsüyle mücadele için otomotiv şirketi General Motors'u suni solunum cihazları üretmekle görevlendiren bir kararı imzaladı.

28 Mart'ta dünya genelinde can kaybı 30 bini aştı. En az 177 ülke ve bölgeye yayılan salgın 650 bine yakın kişiyi hasta etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, örgüt depolarında tutulan 250 bin maskeyi New York'a bağışladıklarını açıkladı.

İspanya 5 bin 690 can kaybıyla İtalya'dan sonra can kay kaybı ile İtalya'dan sonra en fazla ölümün yaşandığı ülke oldu. Türkiye'de ise can kaybı sayısı 16 artarak 108'i, vaka sayısı 1704 artarak 7 bin 402'ye çıktı.

29 Mart'ta dünya çapında vaka sayısı 700 bini can kaybı sayısı 33 bini aştı. Salgının merkez üssü haline gelen New York'ta ölü sayısı 1000'e yaklaştı. ABD'de can kaybı sayısının 200 bini bulabileceği uyarıları üzerine Başkan Donald Trump, sosyal mesafe kurallarını 30 Nisan'a kadar uzattığını açıkladı.

Türkiye'de can kayı 131'e vaka sayısı 9 bin 217'ye çıktı. Suriye, Corona virüsüne bağlı ilk ölümü bildirdi. Ülkede vilayetler arası seyahatler yasaklandı.

30 Mart'ta Amerikan ilaç firması Johnson & Johnson (J&J), ABD hükümetiyle birlikte, Corona virüsüne karşı deneme aşamasında olduğu aşıdan 1 milyardan fazla doz üretmek için yeterli kapasiteyi oluşturmak amacıyla 1 milyar dolar yatırım yapacaklarını açıkladı.​

Türkiye'de vaka sayısı 10 bini geçti, can kaybı 168'e çıktı.

Fransa'da gönüllü karantinanın ilk haftasında aile içi şiddet olaylarının artması üzerine kurbanların, ücretini devletin ödeyeceği otellere yerleştirileceği açıklandı.

31 Mart'ta ABD'de Corona virüsüne bağlı can kaybı sayısı Çin'in açıkladığı rakamları geçti. Ülkede 3 bin 415 kişi hayatını kaybetti. Çin'in açıkladığı can kaybı 3 bin 309'du.

İngiltere'de vaka sayısı 25 bini geçti. 1800'e yakın can kaybının olduğu ülkede 13 yaşında bir çocuğun Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Bu, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra karşı karşıya kaldığımız en zorlu kriz" dedi; düşük ve orta gelirli ülkelerin salgınla ve neden olduğu sosyo-ekonomik şoklarla mücadelesine destek için Birleşmiş Milletler'in çok ortaklı yeni bir fon kurduğunu açıkladı.

Nisan ayının ilk günü ABD'de vaka sayısı 200 bini , can kaybı ise 4 bin 300'ü geçti. ABD'de dünyada en çok vakanın görüldüğü ülke oldu.

Dunhill ve Lucky Strike marka sigaraların üreticisi British American Tobacco, Amerika'daki biyoteknoloji biriminin tütün yapraklarından çıkarılan proteinleri kullanarak Corona virüsüne karşı aşı geliştirmeye çalıştığını açıkladı.

Türkiye'de Corona virüsünün 81 ile de yayıldığı açıklandı, ölü sayısı 277'e çıktı.

2 Nisan'da Corona virüsünün dünya genelinde 1 milyondan fazla kişiye bulaştığı açıklandı. Can kaybı sayısı 50 bini geçti.

Kaz Gölü kurtuldu
Kaz Gölü kurtuldu
Karagöl her mevsim ayrı güzel
Karagöl her mevsim ayrı güzel
Türk oyun şirketine 1.8 milyar dolar
Türk oyun şirketine 1.8 milyar dolar
Seyahat yasağı kalkar kalmaz Bodrum'a akın ettiler
Seyahat yasağı kalkar kalmaz Bodrum'a akın ettiler