Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
8.3°

Korona günlerinde lambalardaki mendilci çocuk gerçeği

BURSA , 25 Mart 2020 Çarşamba, 18:36

Türkiye ölümcül koronavirüse karşı bir dizi tedbir aldı, almaya da devam ediyor. Devletin en üst makamlarından yapılan 'evde kal' çağrıları genel olarak karşılık bulsa da dışarı çıkan ya da çıkmak zorunda olanlar da var. Bursa'da lambalarda mendil satmaya çalışan çocukların görüntüleri ise farklı soruları akla getiriyor.

Korona günlerinde lambalardaki mendilci çocuk gerçeği

Virüs riskinin yoğun olduğu bir dönemde küçük bir çocuğun lambalarda mendil satması, sürücülerle tamas etmesi, para ve mendil alışverişi elbetteki bulaş anlamında risk taşıyor. Yani çocuk da sürücüler de bu anlamda risk altına giriyor.

En üst makamlardan yapılan 'zorunlu olmadıkça evde kalın' çağrıları lambalardaki küçük çocukların görüntüleri ile 3 bilinmeyenli bir denkleme dönüşüyor. Çocuklar kendi istekleri ile mi evde kalmayı tercih etmiyor, hayati açıdan riskli bir dönemde aileleri tarafından çalışmak zorunda mı bırakılıyor ve sokakta yaşlılar için kamu görevlileri tarafından uygulanan uyarı ve ikazlar lambalardaki çocuklar için uygulanmıyor mu?

Türkiye'nin sosyal yaralarından biri çocuk işçiler. Elbetteki normal zamanlarda kah simitçi, kah boyacı , kah mendilci olarak karşımıza çıkan çocuklar var. Ancak böylesi bir salgın döneminde çocukların evde uzaktan eğitim videolarını izlemeleri gerekirken sokakta mendil satarak hem kendilerini hem de karşılarındaki insanları riske atmaları düşündürüyor.