Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
9.2°

Korona günlerinde Bursa'da ulaşım düzenlemeleri!

BURSA , 26 Mart 2020 Perşembe, 16:21

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BURULAŞ, "evde kal" çağrılarının yoğun bir şekilde karşılık bulduğu şu günlerde toplu ulaşım sistemine ilişkin bazı düzenlemeler yaptı. İşte o Bursa'da toplu ulaşım sistemindeki yeni düzenlemeler...

Korona günlerinde Bursa'da ulaşım düzenlemeleri!

Bursa'da korona virüs salgını nedeniyle şehir içi trafik rahatladı, toplu ulaşımı kullananların sayısı azaldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BURULAŞ da bu kapsamda bazı yeni düzenlemeler yaptı.

Sağlık çalışanlarına tüm hatlar ücretsiz

Bursa'da görev yapan sağlık çalışanları için 'belediye otobüslerinin yanında' şehir merkezi ve tüm ilçelerde özel halk otobüsleri de ücretsiz hale getirildi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, uygulamanın 'sağlık profesyonellerinin yanında' hastane-tıp merkezi-klinik çalışanlarının tümünü (güvenlik, temizlik vs) kapsayacağı ve bugün itibariyle başlatıldığı vurgulandı. Sağlık çalışanları, kent merkezlerinde geçerli olacak ücretsiz ulaşım hizmetinden kimlik kartlarını göstererek yararlanabilecek. BURULAŞ, şehir merkezinde görev yapan sağlık personelleri için özel 2 yeni hat oluşturdu. Görükle-Şehir Hastanesi ve Siteler Şehir Hastanesi arasında hizmet verecek hattın Görükle'den sabah saat 07.15, Siteler'den ise sabah saat 07.00'te kalkış yapacağı, akşam da Şehir Hastanesi'nden saat 17.00'da dönüşe geçeceği açıklandı.

T1 ve T3 Tramvay işletimi kapalı

Kovid-19 önlemleri kapsamında 27 Mart Cuma gününden itibaren Zafer Plaza-İncirli-Kent Meydanı-Heykel arasında çalışan T1 ve T3 Tramvay işletimi geçici süreyle durduruldu.

Seyahat Kartları Ofisleri hafta sonu kapalı

Seyahat Kartları Ofisleri hafta sonları kapalı olacak. Mustafakemalpaşa ve Karacabey Seyahat Kartları Ofisleri'nin çalışma saatleri ise 08:00 - 17:30 olarak revize edildi.

Otobüs saatlerinde geçici değişiklik!

Otobüs hareket saatleri geçici bir süreliğine değişti. Güncel hareket saatleri https://www.burulas.com.tr/otobus-hat-sorgulama.aspx?hatAdi=99999 linkinden ve 0850 850 99 16 nolu hattan öğrenilebilecek.

BUDO seferleri azaldı

Koronavirüsü tedbirleri çerçevesinde Eminönü-Mudanya seferleri günde 2 sefere düşürülerek geçici bir süreliğine sadece Cuma ve Pazar günleri yapılacak. Armutlu (İhlas) seferleri de geçici bir süreliğine durduruldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, toplu ulaşımdaki mesafeli oturma düzenini sabah saatlerindeki yoğunluk sebebiyle otobüs takviyeleriyle sorunsuz bir şekilde devam ettirdiklerini belirterek, "Ulaşım ile ilgili rakamlar yüzde 83-84 düştü. Zaten bizim günlük 95-100 bin 65 yaş üstü sayımız vardı. Doğal olarak bu rakam sıfırlandı. Ama yeniden söylüyorum örneğin vatandaş kemoterapi alacak, bir yere gitme zorunluluğu var, hayati bir süreç yaşıyor bu gibi durumlarla alakalı biz gereken yardım ve destekleri yapıyoruz. Metro ve diğer yerlerde de dezenfektasyon çalışmaları devam ediyor. Takviye araçlarda veriliyor vatandaşlarımızın mesafeli oturarak bu süreçte dikkatli olmalarını bir kez daha hatırlatmak istiyorum" diye konuştu.

Öğrenci Bursakartlarına düzenleme

Türkiye'deki tüm okulların 'korona virüs tehdidi sebebiyle' 16 Mart-30 Nisan tarihleri arasında eğitime ara verdiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Bu nedenle abonman kartlarında 2 ayda 46 günlük hak kaybı var. Aradaki kayıp, ilk vizeleme işleminde 'kullanılmayan gün sayısı kadar' kartlara yüklenecek" dedi.