Bursa
Parçalı Bulutlu
7.7°

Korona da EYT'liyi vurdu! Evde kalmak mı işsiz kalmak mı?

EKONOMİ , 25 Mart 2020 Çarşamba, 11:40

Yaşa takılarak emekli olamayan çok sayıda kişiye bir darbe de koronadan geldi. Kronik hastalıkları bulunan EYT'liler evde kalmakla işsiz kalmak arasında tercih yapmak zorunda!

Korona da EYT'liyi vurdu! Evde kalmak mı işsiz kalmak mı?

Korona virüs nedeniyle çok sayıda iş yeri geçici süreyle kapandı, kapanmayanlar ücretli/ücretsiz izin, kısa çalışma ödeneği vb. yollarla üretime devam ediyor.

65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara da sokağa çıkma yasağı getirildi. Ancak 65 yaşında olmadığı halde kronik rahatsızlığı bulunanların ne yapacağı düşünülmedi.

Onlardan biri de Bursa Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği'nin kurucuları arasında yer alan Yüksel Fidan... Fidan'ın durumu koronanın da EYT'liyi vurduğunun somut kanıtı oldu.

Yüksel Fidan, şunları söyledi:

'BEN OHAL'İMİ NASIL SAĞLAYACAĞIM'

"Emekli olmama 1 yıl var ve KOAH hastasıyım. 3 yıldan beridir işsizdim, günlük işlerde çalışıyordum. 28 Ocak'ta özel sektörde yeni bir işe girdim. Sağlık Bakanlığı, korona virüs nedeniyle kronik hastaların dışarı çıkmasını yasakladı. Şimdi ben işe gitmezsem işimden olacağım, rapor alsam SSK'da 90 günlük süremi dolduramadigim için ücretini alamayacağım. Söylesin yetkililer, ben OHAL'imi nasil sağlayacağım? Çalışmazsam açım, evim kira, çocuğum üniversitede okuyor."