Bursa
Çok Bulutlu
21.5°

Korona aşısı için büyük hedef

SAĞLIK , 25 Haziran 2020 Perşembe, 13:58

Corona virüs salgınında aşı temel problemlerden. Aşı bulunduktan sonra ise nasıl dağıtılacağı sorusu ortaya çıkıyor. Dokuz büyük şirketin oluşturduğu bir koalisyon yılda 4 milyar doz aşı hedefine ulaşabileceklerini iddia etti.

Korona aşısı için büyük hedef

Çin'in Wuhan kentinde başlayan SARS benzeri yeni tip corona virüs salgını dünyayı etkileyen bir pandemiye dönüştü.

DSÖ verilerine göre Covid-19, 200'den fazla ülke ve bölgeye yayıldı. Temmuz ayıyla birlikte dünya genelinde vaka sayısının 10 milyonu aşması bekleniyor.

Salgının yayılmaya başladığı ilk günlerden beri tüm dünyada Covid-19 aşısı için bir yarış başladı. Birçok ülkeden onlarca aşı firması corona virüse çare olacak aşıyı bulabilmek için uğraşıyor.

Aşı çalışması yapan şirketler bir araya gelerek Epidemi Hazırlık İnovasyonu Koalisyonu (The Coalition for Epidemic Preparedness Innovation, CEPI,) adında bir oluşum kurdu.

Oluşuma dahil olan şirketlerden birinin üst düzey yöneticisi olan James Robinson, yılda dört milyar doz aşı üretebileceklerini iddia etti.

Reuters'a konuşan Robinson, "Şu anda 2021 sonu itibariyle yıllık 2 milyar doz üretim yapabiliriz. Bu bizim asgari hedefimiz" dedi. James Robinson detaylı bir çalışmayla bu miktarı iki katına yani yılda dört milyar doza çıkartabileceklerine inanıyor.

Konsorsiyum şu anda dokuz potansiyel corona virüs aşısı çalışmasını destekliyor. CEPI tarafından desteklenen çalışmalar arasında, Inovio Pharmaceuticals Inc., CSL Ltd., CureVac, Moderna Inc., Novavax Inc., AstraZeneca, Clover Biopharmaceuticals ve Themis Bioscience şirketleri bulunuyor.

NASIL DAĞITILACAĞI BİR SORUN

Robinson'ın açıklamalarına göre en iyimser senaryoda bile yılda 4 milyar doz aşı üretilebilecek. Başka bir ifadeyle aşı yarın dağıtıma çıksa herkesin Covid-19'a karşı korunması iki yıldan uzun sürecek.

CEPI bulunan aşının tek bir yerde üretmek yerine dünya geneline yayılmıl 10 üretim merkezinde eş zamanlı üretim planlıyor. Böylece daha hızlı bir dağıtım ağının oluşturulması hedefleniyor.

CEPI şimdiden iki milyar aşı şisesi satın aldığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada eğer aşı yetiştiremezsek bunu sebebi şişe olmamalı açıklaması yapıldı.