Bursa
Çok Bulutlu
19.1°

Korkutan virüste son durum!

DÜNYA , 27 Ocak 2020 Pazartesi, 08:31

Çin'de ortaya çıkan yeni tip Corona virüs salgını sürüyor. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 80'e yükseldi. Vaka sayısı 3 bine yaklaştı. Pekin yönetimi, Ay Takvimi'ne göre yeni yıla giren ülkede yeni yıl tatilini 2 Şubat'a kadar uzatma kararı aldı. Dünya Sağlık Örgütü Başkanı ise Pekin'e gidiyor.

Korkutan virüste son durum!

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Corona virüsü yayılıyor.

Pekin yönetimi, salgın dolayısıyla alınan tedbirleri artırma kararı aldı.

Ay Takvimi'ne göre yeni yıla giren ülkede, tatilin bitişi 3 gün uzatılarak 2 Şubat'a ertelendi.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom, Çinli yetkililer ve sağlık uzmanlarıyla salgını görüşmek için Pekin'e hareket etti.

Adhanom, "Salgına karşı daha fazla koruma sağlamak" ve "Çin ile ortaklığı güçlendirmek" istediğini söyledi.

Virüs, Çin dışında yayılmaya da devam ediyor. Virüs, Fransa, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Tayland, Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam, Avustralya, Malezya, Nepal ve Kanada'da tespit edildi.

ABD'de Corona virüsü tespit edilen kişilerin sayısı 5'e yükseldi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, California ve Arizona eyaletlerinde üç kişide daha virüse rastlandığını açıkladı. Bu kişilerin daha önce Çin'in Wuhan kentini ziyaret ettiği belirtildi.

Fransa hükümeti de, Wuhan'da bulunan vatandaşları için harekete geçti. Sağlık Bakanı, Fransız vatandaşların hafta ortasında ülkeye getirileceğini açıkladı. Çin'den gelecek olan Fransızların 14 gün boyunca karantinada tutulacağı belirtildi.

Hong Kong ise, Hubey eyaleti sakinlerini ve son 14 gün içerisinde salgın bölgesinde bulunanların ülkeye girişini yasakladı.

Hong Kong vatandaşlarını kapsamayan yasağın ne zaman kalkacağı ise belli değil.