Bursa
Çok Bulutlu
25.2°

Köpeklerin hafızası çocuklarla aynı

YAŞAM , 28 Haziran 2020 Pazar, 15:19

Macaristan'daki araştırmalara göre; köpekler öğretilenleri bir saat sonra hatırlayabiliyor. Söylendiğinde, öğretildiği gibi uygulayabiliyorlar. Uzmanlar, köpeklerin hatıra hafızasının küçük çocuklarla denk olduğunu söyledi.

Köpeklerin hafızası çocuklarla aynı

Yapılan yeni bir araştırma, köpeklerin olayları küçük çocuklar kadar iyi hatırladıklarını ortaya çıkardı. Köpekler, onlara söylenen bir şeyi bir saat sonra da aynı şekilde yapabiliyor. Macaristan'daki Eötvös Loránd Üniversitesi, araştırmaya katılan köpeklere verdiği görevi yarım saat sonra tekrarlamasını istedi. Köpeklerin 9'u görevi başarıyla tamamladı. Bir yarım saat sonra yeniden tekrarlanınca, bu kez köpeklerin 7'si görevi tamamladı.

Araştırmaya katılan köpeklerin yarısı, verilen görevi 1 saat sonunda da hatırlayıp yapabildi. Araştırmanın baş yazarı Dr. Claudia Fugazza, köpeklerin doğuştan eğitimli olarak gelmediğini söylüyor. Köpeklerin eğitilebilir olması, asırlar öncesinden insanlarla birlikte kurdukları sosyal bağlardan kaynaklanıyor. Araştıranın bulguları Scientific Reports dergisinde yayımlandı.