Bursa
Açık
18.3°

Koltuk altı kararmasını beyazlatmak için 10 doğal çözüm

YAŞAM , 05 Ağustos 2020 Çarşamba, 10:53

Koltuk altı kararması problemi yazın baş belalarından biri. Kısa kollu giysileri giymek, gönlümüzce kollarımızı kaldırmak istiyoruz. Ancak kararan koltuk altı buna her zaman izin vermiyor. Peki kararan koltuk altı nasıl beyazlatılır? Koltuk altı kararmasına doğal çözümler sandığınızda daha fazla. İşte koltuk altı kararmasına iyi gelen 10 doğal çözüm!

Koltuk altı kararmasını beyazlatmak için 10 doğal çözüm

Koltuk altı kararması problemi yazın baş belalarından biri. Kısa kollu giysileri giymek, gönlümüzce kollarımızı kaldırmak istiyoruz. Ancak kararan koltuk altı buna her zaman izin vermiyor. Peki kararan koltuk altı nasıl beyazlatılır? Koltuk altı kararmasına doğal çözümler sandığınızda daha fazla. İşte koltuk altı kararmasına iyi gelen 10 doğal çözüm!

Limon

Cilt kararmaları haricinde kararan ve yüzey rengi değişen birçok eşyada, özellikle mutfak araç gereçlerinde, limon kullanıldığı bilinen bir şeydir. Doğal bir beyazlatıcı görevi gören limon, koltuk altı beyazlatmalarında da iyi bir iş görür. İçeriğinde asit olduğu için hassas ciltli kişilerin öncelikle küçük bir bölümde vücutlarının tepkimelerini görmeleri önerilir. Temizlediğiniz koltuk altlarınıza limonu sürün, iyice ovalayın ve bu işlemi her gün 1 kere tekrarlayın. Ayrıca limon-şeker karışımı yaparak ölü derilerinizden de kurtulabilirsiniz.

Muz kabuğu

Muz kabuğunun içeriğinde bulunan sitrik asidin beyazlatıcı özelliği vardır. Bir muzun kabuğu ile koltuk altlarınızı güzelce ovalayın. Muz kalıntıları tamamen kuruyuncaya kadar bekleyin. Kuruyan muzları hafifçe ovarak temizleyin ve soğuk ile yıkayın.

Şeker

Koltukaltı kararması için bir diğer yöntemde şeker yöntemidir. Bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir çorba kaşığı şekeri karıştırarak koltukaltı bölgenizi düzenli aralıklarla ovun. Bu uygulamayı duştan sonra yapmak daha etkili sonuç almanızı sağlayacaktır.

Zeytinyağı

Bir yandan cildi beslerken bir yandan da içerdiği E vitamini ve antioksidanlar ile deride oluşan renk değişimlerini düzelterek pürüzsüz bir yapıya kavuşturan zeytinyağının, şeker ile karıştırıldığında beyazlatma etkisinden faydalanılabilir. Bir tatlı kaşığı toz şekerin içerisine macun kıvamına gelen kadar zeytinyağı ilave edin. Koltuk altlarınızı bu macun ile ovun ve yarım saat kadar bekletin. Ardından ılık su ile durulayın. Haftada iki sefer uygulayabilirsiniz.

Yulaf ezmesi ve yoğurt

Yoğurt ve yulaf ezmesi karışımı da ölü derileri temizleyerek koltuk altının rengini açan yöntemler arasındadır. Bu karışımı cildinizin rengi istediğiniz seviyeye gelene kadar her gün uygulayabilirsiniz. Bir yemek kaşığı yoğurdun içerisine bir tatlı kaşığı yulaf ezmesi ekleyin. Bu karışımı masaj yaparak koltuk altlarınıza sürün. Daha sonra soğuk su kullanarak koltuk altlarınızı durulayın.

Elma sirkesi

Elma sirkesi mikropları öldürücü ve koku oluşumunu engelleyici özelliğe sahiptir. Bunların yanında beyazlatıcı bir etkisi de vardır. Sirkeyi koltuk altlarınıza uygulayın ve ovun. 15 dakika bekletip daha sonra durulayın.

Patates

Patatesin doğal beyazlatıcı etkisi vardır. Limon süremeyen ve cildi hassas olan kişiler patatesi çeşitli yöntemlerle koltuk altları için kullanabilirler. İkişer dilim patates ile koltuk altlarınızı her gün düzenli olarak ovun veya patatesin suyunu çıkarıp bu suyu koltuk altınıza sürün. Patatesi püre haline getirip maske şeklinde de uygulayabilirsiniz.

Domates suyu

Domates de salatalık gibi doğal bir renk açıcı etkiye sahiptir fakat içerdiği asitlerden dolayı hassas ciltlerde tepkime yaratabilir. Cildiniz bir reaksiyon göstermiyorsa bir domatesi ortadan bölün ve ezerek suyunu çıkarın. Daha sonra elde ettiğiniz domates suyuyla koltuk altlarınızı ovun. Bekletin ve daha sonra durulayın.

Süt

Sütün içeriğindeki yağ asitleri ve vitaminler cilde doğal aydınlatıcı etkisi sağlar. En bilinen yöntemi ise sütü lor ile karıştırıp lapa hale getirmektir. Süt ve loru karıştırarak oluşturduğunuz lapayı koltuk altınıza sürüp 15 dakika bekletin ve sonrasında durulayın. Bunu düzenli olarak uygulayın.

Salatalık

Hassas olsun veya olmasın tüm cilt tiplerine uyum sağlayabilecek ve bir yan etkisi olmayacak olan salatalık doğal bir beyazlatıcı etkiye sahiptir. Salatalıkları dilimleyip koltuk altınıza direk uygulayabilirsiniz.