Bursa
Çok Bulutlu
12.4°

Kocaeli'ye var, Bursa'ya yok!

BURSA , 20 Eylül 2019 Cuma, 13:05

Kocaeli'deki Gebze OSB-Darıca Sahil Raylı Sistem Hattı'nın yapımı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca gerçekleştirilecek. Bursa ise aylardır yeni metro hatları için Ankara'dan gelecek müjdeyi bekliyor.

Kocaeli'ye var, Bursa'ya yok!

Kocaeli'deki Gebze Organize Sanayi Bölgesi (OSB)-Darıca Sahil Raylı Sistem Hattı'nın yapımı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca üstlenilecek şehir içi raylı sistemler kapsamına alındı.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait Gebze OSB-Darıca Sahil Raylı Sistem Hattı'nın inşası için gerekli iş ve işlemler konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkili olacak.

BURSA AYLARDIR MÜJDE BEKLİYOR

Kocaeli bu müjdeli haberi alırken, Bursa aylardır yeni metro hatlarının yapımı için Ankara'dan gelecek müjdeli haberi bekliyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, son olarak 2019 Mayıs ortalarında Ankara'da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Altyapı Yatırımları Genel Müdür Vekili Necdet Sümbül'ü ayrı ayrı ziyaret etmiş ve şu projeler için destek istemişti:

  • Acemler Kavşağı ve civarı,
  • Adliye Kavşağı,
  • Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nin Çevre Yolu'na bağlanması,
  • Bursaray Emek Hattının Şehir Hastanesi'ne uzatılması ve
  • T2 Kent Meydanı- Terminal hattının sisteme entegrasyonu.

Görüşmelerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacağını belirtirken, Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdür Vekili Necdet Sümbül, ulaşım projelerinin fizibilite çalışması için Ankara'dan bir ekibi Bursa'ya göndereceklerini söylemişti.

BAKANLIK BÜROKRASİSİNDE DEĞİŞİM

Bursa ulaşımına Ankara'dan destek gelip gelmeceği merak konusu olurken, Ulaştırma ve Altyağı Bakanlığı'nda kritik atamalar yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararına göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcılığına Adil Karaismailoğlu getirilirken, Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Erol Çıtak görevinden alındı. Çıtak'dan boşalan Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğüne Yalçın Eyigün atandı.

NE AKTAŞ KONUŞUYOR NE SALMAN

31 Mart yerel seçimlerinin ardından ulaşım konusunda henüz somut bir adım atılmazken, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da AK PARTİ Bursa İl Başkanı Ayhan Salman da kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmıyor.

AK PARTİ cephesinden tek ve son açıklama Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu'ndan geldi. Bursa Hakimiyet'e konuşan Çavuşoğlu, "Verilen sözler AK Parti iktidarları döneminde bir şekilde gerçekleştirilecektir. Bursalıları bu hizmetlerle mutlaka buluşturacağız. Emek Şehir Hastanesi hattı acele kamulaştırma yoluyla hayata geçirilecek. Çalışmaları şu an sürüyor. Diğer taraftan T2 ile ilgili olarak müteahhitle yaşanan birtakım sıkıntılar var. Orada bir iptal işlemi oldu. Geciken projelerin alternatifi olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız 420 adet otobüs alacak. Sinyalizasyon çalışmalarında da son aşamaya gelindi. Şu an Ulaştırma Bakanlığımızda Acemler Kavşağı ve Adliye Kavşağı ile ilgili süreç devam ediyor. Hızlı trenle ilgili de özel bir mücadelemiz var. Cumhurbaşkanımız Bursa'ya geldiğinde 2020 yılında test sürüşlerine başlayacağız demişti. Süreci yakından takip ediyoruz. Dağ yolu projemiz ise hızla devam ediyor." dedi.

Türk sinema sektörü çekimlere başlıyor
Türk sinema sektörü çekimlere başlıyor
Bodrum'da sessiz bayram
Bodrum'da sessiz bayram
Denizde milyon dolarlık bayram keyfi
Denizde milyon dolarlık bayram keyfi
Akyaka hiç bu kadar 'sakin' olmadı
Akyaka hiç bu kadar 'sakin' olmadı